Teresa Saporiti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Teresy Saporiti z łacińskim napisem: "Jej obraz tutaj, jej sława na całym świecie"

Teresa Saporiti (po mężu Codecasa) (ur. 1763 w Mediolanie, zm. 17 marca 1869 w Mediolanie) – włoska sopranistka.

Teresa Saporiti urodziła się w Mediolanie. Niewiele wiadomo o jej dzieciństwie, ale w 1782 roku ona i jej starsza siostra Antonia były zaangażowane przez włoskiego impresaria, Pasquale Bondini i śpiewały w teatrze w Lipsku . Antonia porzuciła karierę i zmarła w Mediolanie w 1787 roku. Teresa, jednak pozostała w firmie do 1788 i występowała z nimi w Lipsku, Dreźnie i Pradze. Najbardziej znana jako "Donna Anna" w 1787 światowa premiera Don Giovanniego.

W latach 1788 i 1789 śpiewała w Wenecji w Teatro Venier jako Mandane u Ferdinando Bertoni jest Artaserse (listopad 1788), jako Selene w światowej premierze Pietro Alessandro Guglielmi 's Arsace (26 grudnia 1788), a jako Armida w Prapremiera Rinaldo Guglielmi się (28 stycznia 1789). Potem pojawiła się w La Scali , gdzie na 20 kwietnia 1789 śpiewała tytułową rolę w światowej premierze Francesco Bianchi 's Nitteti. Będąc znaną włoską sopranistką śpiewała w Parmie , Modenie , Bolonii, Wiedniu, Moskwie i St Petersburgu. W Petersburgu była prima buffa assoluta w Gennaro Astarita 's Opera Company i śpiewała w operach Astarita, Paisiello i Cimarosa .

Teresa Saporiti również skomponowała dwa arie , "Dormivo w mezzo al Prato" i "Caro mio ben, deh senti", które zostały opublikowane w 1796 roku. W późniejszych latach, była często określana przez jej mężu, Teresa Saporiti-Codecasa, mieszkała w Mediolanie, gdzie odbywają koncerty salon w jej domu. Na jednym z tych koncertów w 1841 roku, Verdi zaprezentował muzykę dla jego opery "Nabucco" , który miał premierę w następnym roku w La Scali. Teresa Saporiti zmarła w Mediolanie w dniu 17 marca 1869 w wieku 106. Jej córka, Fulvia zaprzyjaźniła się z Verdim kilka lat później.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]