Teresin (powiat sochaczewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi Teresin w woj. mazowieckim, pow. sochaczewskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Teresin
Pałac
Pałac
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat sochaczewski
Gmina Teresin
Liczba ludności (2016-06-30) 2896[1]
Strefa numeracyjna 46
Kod pocztowy 96-515[2]
Tablice rejestracyjne WSC
SIMC 0739142
Położenie na mapie gminy Teresin
Mapa lokalizacyjna gminy Teresin
Teresin
Teresin
Położenie na mapie powiatu sochaczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sochaczewskiego
Teresin
Teresin
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Teresin
Teresin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teresin
Teresin
Ziemia52°11′57″N 20°25′00″E/52,199167 20,416667

Teresinwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Teresin.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Teresin.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Teresin[3][4]
SIMC Nazwa Rodzaj
1058065 Błotko część wsi
0723081 Kaski-Działki część wsi
0739159 Teresin-Gaj osada


Historia Gminy[edytuj | edytuj kod]

O stosunkowo wczesnym osadnictwie na tych terenach świadczą wykopaliska monet pochodzących z XI wieku. Do drugiej połowy XVI wieku ziemie te należały do książąt mazowieckich, później zostały włączone do korony polskiej. Ożywienie gospodarcze nastąpiło po 1815 roku. W 1839 roku spółka warszawskich bankierów i handlowców założyła w Szymanowie cukrownię. Następnie w pobliżu pałacu powstaje folwark, z którego wywodzi się miejscowość Teresin. Nazwa pochodzi od imienia córki poprzedniego właściciela majątku księcia Radziwiłła - Teresy. Majątek ten przeszedł następnie w ręce Mieczysława Epstejna. Od niego z kolei kupił go na przełomie XIX i XX wieku książę Władysław Drucki-Lubecki – ojciec księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, ostatniego właściciela Teresina.

W latach dwudziestych książę zaczął parcelować majątek. Część ziemi przekazał w 1927 roku na założenie klasztoru. W tym miejscu powstał Niepokalanów, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i Teresina.

Nabywcami parcelowanych działek byli głównie mieszkańcy okolicznych wsi. Większość nowych właścicieli budowała tam domy i osiedlała się. W ten sposób powstało nowe osiedle mieszkaniowe nazywane – dla odróżnienia od folwarku Teresin – Teresin B.

Parcelując swój majątek książę starał się nie osiedlać ludzi w pobliżu swego pałacu. Sprzedawał tylko tereny oddalone i odizolowane od miejsca swego zamieszkania lasem i torami kolejowymi. Z tego powodu tereny położone w pobliżu stacji i trasy przejazdowej księcia z pałacu do stacji pozostały nienaruszone.

W 1945 roku rozpoczęto kolejną parcelację, tym razem terenów położonych w pobliżu pałacu. Część tego obszaru przeznaczono na cele specjalne: drogi, ulice, rowy melioracyjne, zalesianie, place dla szkół i zakładów pracy. Zainteresowanie terenami na obszarze gminy nie maleje. Wciąż wielu jest chętnych do związania się z tą okolicą.

Herb Teresina[edytuj | edytuj kod]

Herb gminy Teresin

Ustanowiony został uchwałą Rady Gminy w 1994 r. Jego autorem jest warszawski artysta plastyk A. Radziejowski. Symbolika elementów herbu jest następująca:

Tło nawiązuje do rolno-przemysłowego charakteru gminy: kolor zielony to rolnictwo, a biały jest symbolem przemysłu ekologicznie czystego, do rozwoju którego dąży Gmina.

Korony są związane z założycielem klasztoru w Niepokalanowie - ojcem Maksymilianem Maria Kolbe. W czasie widzenia Matki Boskiej dostał on do wyboru dwie korony symbolizujące dalsze jego życie: białą symbolizującą czystość, czerwoną - męczeństwo. Ojciec Maksymilian, wtedy jeszcze młody chłopiec wybrał obydwie[5][6]. Inicjał na tle zielonym jest ozdobną, pierwszą literą nazwy miejscowości.

Znane osoby pochodzące z Teresina[edytuj | edytuj kod]

W Teresinie urodził się były detektyw i poseł na Sejm Krzysztof Rutkowski[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja na stronie gminy
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. Dwie korony. Przymierze z Maryją. [dostęp 2014-09-16].
  6. Życiorys św. Maksymiliana Marii Kolbego. [dostęp 2014-09-16].
  7. Archiwum Danych o Posłach

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]