Teresin (powiat sochaczewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi Teresin w woj. mazowieckim, pow. sochaczewskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Teresin
Pałac
Pałac
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat sochaczewski
Gmina Teresin
Liczba ludności 2500
Strefa numeracyjna (+48) 46
Kod pocztowy 96-515
Tablice rejestracyjne WSC
SIMC 0739142
Położenie na mapie gminy Teresin
Mapa lokalizacyjna gminy Teresin
Teresin
Teresin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teresin
Teresin
Ziemia 52°11′57″N 20°25′00″E/52,199167 20,416667

Teresinwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Teresin.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Teresin.

Historia Gminy[edytuj]

O stosunkowo wczesnym osadnictwie na tych terenach świadczą wykopaliska monet pochodzących z XI wieku. Do drugiej połowy XVI wieku ziemie te należały do książąt mazowieckich, później zostały włączone do korony polskiej. Ożywienie gospodarcze nastąpiło po 1815 roku. W 1839 roku spółka warszawskich bankierów i handlowców założyła w Szymanowie cukrownię. Następnie w pobliżu pałacu powstaje folwark, z którego wywodzi się miejscowość Teresin. Nazwa pochodzi od imienia córki poprzedniego właściciela majątku księcia Radziwiłła - Teresy. Majątek ten przeszedł następnie w ręce Mieczysława Epstejna. Od niego z kolei kupił go na przełomie XIX i XX wieku książę Władysław Drucki-Lubecki – ojciec księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, ostatniego właściciela Teresina.

W latach dwudziestych książę zaczął parcelować majątek. Część ziemi przekazał w 1927 roku na założenie klasztoru. W tym miejscu powstał Niepokalanów, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i Teresina.

Nabywcami parcelowanych działek byli głównie mieszkańcy okolicznych wsi. Większość nowych właścicieli budowała tam domy i osiedlała się. W ten sposób powstało nowe osiedle mieszkaniowe nazywane – dla odróżnienia od folwarku Teresin – Teresin B.

Parcelując swój majątek książę starał się nie osiedlać ludzi w pobliżu swego pałacu. Sprzedawał tylko tereny oddalone i odizolowane od miejsca swego zamieszkania lasem i torami kolejowymi. Z tego powodu tereny położone w pobliżu stacji i trasy przejazdowej księcia z pałacu do stacji pozostały nienaruszone.

W 1945 roku rozpoczęto kolejną parcelację, tym razem terenów położonych w pobliżu pałacu. Część tego obszaru przeznaczono na cele specjalne: drogi, ulice, rowy melioracyjne, zalesianie, place dla szkół i zakładów pracy. Zainteresowanie terenami na obszarze gminy nie maleje. Wciąż wielu jest chętnych do związania się z tą okolicą.

Herb Teresina[edytuj]

Herb gminy Teresin

Ustanowiony został uchwałą Rady Gminy w 1994 r. Jego autorem jest warszawski artysta plastyk A. Radziejowski. Symbolika elementów herbu jest następująca:

Tło nawiązuje do rolno-przemysłowego charakteru gminy: kolor zielony to rolnictwo, a biały jest symbolem przemysłu ekologicznie czystego, do rozwoju którego dąży Gmina.

Korony są związane z założycielem klasztoru w Niepokalanowie - ojcem Maksymilianem Maria Kolbe. W czasie widzenia Matki Boskiej dostał on do wyboru dwie korony symbolizujące dalsze jego życie: białą symbolizującą czystość, czerwoną - męczeństwo. Ojciec Maksymilian, wtedy jeszcze młody chłopiec wybrał obydwie[1][2]. Inicjał na tle zielonym jest ozdobną, pierwszą literą nazwy miejscowości.

Przypisy

  1. Dwie korony. Przymierze z Maryją. [dostęp 2014-09-16].
  2. Życiorys św. Maksymiliana Marii Kolbego. [dostęp 2014-09-16].