Terespol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia.
Terespol
Urząd Miasta w Terespolu
Urząd Miasta w Terespolu
Herb
Herb Terespola
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat bialski
Gmina gmina miejska
Burmistrz Jacek Danieluk
Powierzchnia 10,11 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

5707[1]
564,5 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 83
Kod pocztowy 21-550
Tablice rejestracyjne LBI
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Terespol
Terespol
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Terespol
Terespol
Ziemia52°04′27″N 23°36′40″E/52,074167 23,611111
TERC
(TERYT)
3060701021
Urząd miejski
ul. Czerwonego Krzyża 26
21-550 Terespol
Strona internetowa

Terespolmiasto w województwie lubelskim, w powiecie bialskim.

Miasto magnackie położone było w końcu XVIII wieku w powiecie brzeskolitewskim województwa brzeskolitewskiego[2]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa bialskopodlaskiego.

Terespol jest miastem nadgranicznym położonym nad Bugiem, w polskiej części Polesia Brzeskiego. W Terespolu znajdują się kolejowe i drogowe przejścia graniczne z Białorusią.

Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 5886 mieszkańców[3].

Historia[edytuj]

Miasto powstało na bazie osiedla wiejskiego Błotków, wzmiankowanego w II połowie XIII w. Historycznie miasto związane jest z rodami: Flemingów, Słuszków i Czartoryskich. To kasztelan wileński Józef Bogusław Słuszka nadał nowo utworzonemu miastu dzisiejszą nazwę Terespol, dla uhonorowania swojej małżonki Teresy. W Terespolu także przyszła najprawdopodobniej na świat Izabella Czartoryska, pani Puław. Majątek Terespol jeszcze w XVIII w. był największą posiadłością Czartoryskich.

Terespol jest otoczony pocarskimi fortyfikacjami, położony pośród bagien. Podczas projektowania Twierdzy Brzeskiej centrum Terespola przesunięto o dwie wiorsty na zachód, a centrum Brześcia dwie wiorsty na wschód. Jednocześnie zmieniono nieco bieg Bugu.

28 lipca 1944 roku podczas walk o wyzwolenie Terespola zginęło 64 żołnierzy radzieckich[4].

Sytuacja gospodarcza[edytuj]

Miasto nie posiada przemysłu. Jedyny istniejący kiedyś spory zakład przetwórstwa owoców i warzyw (produkował m.in. sławne terespolskie ogórki) upadł pod koniec lat 90. XX w. Dziś mieszkańcy utrzymują się głównie z handlu i usług oraz z pracy w firmach i instytucjach związanych z obsługą przejść granicznych, z Białorusią, o dużym natężeniu ruchu (obsługują one także lądowy ruch tranzytowy z Rosją), i wykorzystuje fakt położenia na granicy z Unią Europejską, oraz na trasie międzynarodowej E30 Cork (Irlandia)—Omsk (Rosja).

W mieście i najbliższej okolicy znajdują się:

 • przejście drogowe, z nowoczesnym, wyremontowanym terminalem
 • przejście drogowe w Kukurykach (tranzytowe dla ruchu towarowego) z nowoczesnym terminalem do obsługi drogowego transportu samochodowego oraz specjalnie zbudowaną drogą celną
 • przejście kolejowe (osobowe i towarowe)
 • wielki kolejowy węzeł przeładunkowy Małaszewicze, dziś największa stacja przeładunkowa w Europie (otwarta 14 grudnia 1949), zlokalizowany jest na olbrzymich terenach w sąsiedztwie niewielkiej miejscowości Małaszewicze i innych okolicznych wsi. Leży on w europejskim korytarzu nr 2, na linii kolejowej E-20 Paryż—Berlin—Warszawa—Moskwa, na styku torów o szerokości 1520 mm i 1435 mm. Przeładowuje między pociągami obu szerokości ponad 5 mln ton ładunków rocznie.

Ogólne informacje o Terespolu[edytuj]

W miasteczku znajdują się świątynie: kościół rzymskokatolicki Świętej Trójcy, prawosławna cerkiew św. Apostoła Jana Teologa, prawosławna kaplica cmentarna Zmartwychwstania Pańskiego oraz kościół zielonoświątkowy Źródło Życia. Działają również wspólnoty religijne baptystów i zbór Świadków Jehowy.

Żelazny obelisk z 1825 przy ul. Wojska Polskiego, upamiętniający budowę szosy brzeskiej (identyczny z warszawskim)
Pomnik Niepodległości

W Terespolu znajdują się dwie szkoły podstawowe przy ul. Sienkiewicza (nr 1) i przy Wojska Polskiego (nr 2). Ta druga mieści się w zespole szkół ogólnokształcących z liceami ogólnym i zawodowym. Są także dwa gimnazja. Przy zespole szkół stoi pamiątkowy obelisk żeliwny z 1825, ustawiony na pamiątkę budowy traktu Warszawa—Brześć (drugi identyczny monument znajduje się w Warszawie, przy ulicy Grochowskiej). W mieście jest jeszcze Pomnik Niepodległości, Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Czerwonej[5], Pomnik poległych w ochronie granicy żołnierzy WOP (na terenie jednostki Straży Granicznej) oraz ustawiony na uboczu przy torach kolejowych pomnik poświęcony ofiarom transportów kolejowych do obozów koncentracyjnych w okresie II wojny światowej.

W mieście działają kluby sportowe KP Granica (piłka nożna, VI liga) oraz MULKS Terespol.

Terespol w okresie PRL był siedzibą miasta i gminy. Od kilkunastu lat wieś (gmina) i miasto rozdzieliły się i są osobnymi organizmami administracyjnymi.

W mieście i w okolicach przetrwały forty z kompleksu Twierdzy Brzeskiej – w Terespolu, Łobaczewie Małym, Kobylanach i w Lebiedziewie przy drodze na Kodeń. Z miasta widać zaś szpic pomnika w centrum twierdzy, w Brześciu, już po stronie białoruskiej.

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z roku 2002[6] Terespol ma obszar 10,2 km², w tym:

 • użytki rolne: 56%
 • użytki leśne: 4%

Miasto stanowi 0,37% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj]

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 6002 100 3090 51,5 2912 48,5
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
588,4 302,9 285,5
 • Piramida wieku mieszkańców Terespola w 2014 roku[1].


Piramida wieku Terespol.png

Dzielnice[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Stare drewniane domy

Wspólnoty religijne[edytuj]

Zabytkowa część kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Terespolu

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą:

Urodzeni w Terespolu[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b http://www.polskawliczbach.pl/Terespol, w oparciu o dane GUS.
 2. Вялiкi гicтарычны атлас Беларусi Т.2, Mińsk 2013, s. 106.
 3. GUS - Główny Urząd Statystyczny - Ludność w gminach według stanu w dniu 31.12.2011 r. – bilans opracowany w oparciu o wyniki NSP’2011
 4. ”Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945” Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, str. 58
 5. Zapal świeczkę w niedzielę na mogiłach Rosjan, Gazeta Wyborcza Lublin, 7 maja 2010
 6. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 7. GUS. Rejestr TERYT.
 8. Dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 16 stycznia 2015.

Linki zewnętrzne[edytuj]