Teriantropia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Teriantropiamitologiczna zdolność człowieka do przeobrażenia się w zwierzę. Możliwe, że malowidła znalezione w Les Trois Frères we Francji, przedstawiają koncepcję takich przemian. Najbardziej znana forma teriantropii to likantropia.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Termin "teriantropia" pochodzi od greckiego theríon [θηρίον], co oznacza "dzikie zwierzę" lub "bestia" i anthrōpos [ἄνθρωπος], czyli "człowiek". Jeszcze w 1901 roku termin ten używany był w odniesieniu do występujących w folklorze europejskim przemian ludzi w zwierzęta[1] (zamiennie z zoantropią)[2]. W 1915 w japońskiej publikacji "Historia japońskiego narodu od czasów starożytnych do końca ery Meiji."[3] pierwszy raz użyto słowa "teriantropia" w stosunku do duchowego aspektu przemian człowieka w dzikie zwierzę. Inne źródło, "The Human Predator" rozszerza definicję tego słowa, podając przykłady procesów toczonych w XVI wieku przeciwko osobom oskarżanym o likantropię[4].

Przeobrażenie człowieka w zwierzę[edytuj | edytuj kod]

Żaba zamienia się w księżniczkę w filmie Księżniczka żaba. Autor: Wiktor Wasnecow.

Przeobrażenie w folklorze, mitologii i antropologii, zazwyczaj odnosi się do zmiany fizycznego wyglądu przez człowieka na inny (najczęściej wygląd innego gatunku). Likantropia, czyli przemiana człowieka w wilka lub wilkołaka, a za nią kynantropia (przemiana w psa) i ailurantropia (przemiana w kota) to prawdopodobnie najbardziej znane formy teriantropii[5]. Werehyenas (hienołaki) są obecne w mitach kilku afrykańskich i eurazjatyckich kultur. Dawne tureckie legendy z Azji wspominają szamanów znanych jako kurtadams, czyli "człowiek wilk"[potrzebny przypis]. Starożytni Grecy pisali o kynantropii, od greckiego κύων kyōn[6] czyli "pies", nawiązując do mitologicznych stworzeń, które mogły zmieniać swoje ciała między psią a ludzką formą, lub które łączyły cechy obu tych gatunków.

Skinwalkerzy i naguale[edytuj | edytuj kod]

Niektóre indiańskie legendy opowiadają o tak zwanych skinwalkerach obdarzonych nadprzyrodzoną zdolnością przemiany w dowolne zwierzę według własnego uznania. Aby to zrobić, najpierw jednak musieli odziać się w skórę wybranego stworzenia. W ludowej religii Mezoameryki, nagual to człowiek posiadający magiczną umiejętność przemiany w proste formy zwierzęce, najczęściej osły, indyki i psy, lub bardziej zaawansowane takie jak jaguary i pumy.

Aspekty psychiatryczne i społeczne[edytuj | edytuj kod]

Wśród wielu wyselekcjonowanych pacjentów szpitali psychiatrycznych, likantropia kliniczna lub inaczej wilczy obłęd zazwyczaj związany jest z ciężką psychozą, ale nie zawsze z jakimś konkretnym rozpoznaniem psychiatrycznym lub objawami neurologicznymi[7]. Niektórzy przypisują tego rodzaju objawy jako skutki zaburzeń poczucia własnej osobowości, mających swe podłoże w schorzeniach afektywnych i schizofrenicznych, lub jako objaw innych zaburzeń psychicznych[8].

Teriantropia we współczesnym społeczeństwie[edytuj | edytuj kod]

Dziś terianami często nazywają się osoby identyfikujące się jako danę zwierzę (teriotyp[9][10]) albo w sensie duchowym[11][12] albo wskazując na związek psychologiczny lub neurobiologiczny[13]. Jedni i drudzy często posługują się zwrotem dysforia gatunkowa opisując swoje odczucia.

Dzisiejsi terianie dużą wagę przykładają do medytacji i mentalnych wizualizacji swoich teriotypów (tzw. shiftingu)[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. De Groot, J.J.M. (1901).
 2. Guiley, R.E. (2005).
 3. Brinkley, Frank; Dairoku Kikuchi (1915).
 4. Ramsland, Katherine (2005).
 5. Greene, R. (2000).
 6. kynanthropy; Woodhouse's English-Greek Dictionary; (1910)
 7. Keck PE, Pope HG, Hudson JI, McElroy SL, Kulick AR (February 1988).
 8. Garlipp, P; Godecke-Koch T; Dietrich DE; Haltenhof H. (January 2004).
 9. Theriotype – WikiFur, the furry encyclopedia [online], en.wikifur.com [dostęp 2016-09-19].
 10. Teriotypy [online] [dostęp 2016-09-19].
 11. "We Are Spirits of Another Sort".
 12. Cohen, D. (1996).
 13. Helen Clegg, Elizabeth Roxburgh, Therianthropy; the integration of animal and human identities [online], nomadit.co.uk [dostęp 2024-01-09] (ang.).
 14. Przemiany – definicje [online] [dostęp 2016-09-19].