Terminator: Future Shock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Terminator: Future Shock
Producent

Bethesda Softworks

Wydawca

Bethesda Softworks

Dystrybutor

PL: Mirage Media[1]

Silnik

XnGine

Data wydania

1995

Gatunek

strzelanka pierwszoosobowa

Tryby gry

jednoosobowa

Język

angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

MS-DOS

Nośniki

CD (1)

Terminator: Future Shock – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, której akcja toczy się w świecie przedstawionym w filmach z serii Terminator. Została wydana przez Bethesda Softworks w 1995. Była to jedna z pierwszych gier komputerowych, która potrafiła wyświetlić w pełni trójwymiarowy obraz oraz miała możliwość swobodnego ruchu kamerą za pomocą myszki[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Terminator: Future Shock fabuła przenosi gracza do 2015 roku. Główny bohater unika śmierci ze strony maszyn dzięki pomocy ruchu oporu. Następnie przemierza postapokaliptyczny świat, gdzie wszystko wokół jest zniszczone i opuszczone. Po udanej ucieczce w pierwszej misji gracz jest przedstawiany przywódcy ruchu oporu Johnowi Connorowi i młodemu Kyle'owi Reese'owi. Po wykonaniu paru zadań dla ruchu oporu, okazuje się, że jego główna baza została zinfiltrowana i jest atakowana przez Terminatorów T800. Wkrótce okazuje się, że przeciwnik udoskonalił technologię przemieszczania się w czasie i manipuluje czasem w przyszłości, umieszczając swoje oddziały w strategicznych lokacjach, próbując uniemożliwić udane manewry ruchu oporu. Jednocześnie ruch oporu odkrywa, że Skynet używa przemieszczania się w czasie do transmitowania informacji do samego siebie z 1995 roku, chcąc skrócić czas, w jakim osiągnie samoświadomość.

W przeciwieństwie do wydarzeń przedstawionych w filmie Terminator 2: Dzień sądu, gra opisuje 1995 rok jako początek nuklearnej wojny, a nie 1997.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W trybie dla pojedynczego gracza na każdym poziomie należy wykonać kilka zadań, żeby przejść do kolejnego etapu. Podczas podróżowania można walczyć z różnego rodzaju robotami. Kolejną przeszkodą z którą mierzy się gracz jest promieniowanie, które w niektórych miejscach uniemożliwia przetrwanie. Są dostępne 3 sposoby podróżowania: pieszo, w jeepie z zamontowanym działem, albo w HK fighter (robot powietrzny).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Terminator: Future Shock. „Secret Service”. 32, s. 39. ProScript Sp.z.o.o. 
  2. Logan Booker, The Genesis of a Genre, ''Atomic: Maximum Power Computing'' numer 46, listopad 2004, s. 47