Terminator (franczyza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Endoszkielet terminatora
T-800

Terminator – amerykańska franczyza filmowa z gatunku science-fiction stworzona przez Jamesa Camerona oraz Gale Anne Hurd, obejmująca sześć filmów pełnometrażowych, jeden krótkometrażowy, serial, a także serię gier, komiksów i książek. Franczyza Terminatora do 2010 zarobiła 3 miliardy dolarów i znajduje się na 33. miejscu najbardziej dochodowych serii filmowych na świecie[1][2][3].

Tematyka filmów[edytuj | edytuj kod]

James Cameron – twórca Terminatora.

Seria filmów skupia się na wojnie ludzi z maszynami sterowanymi przez zbuntowaną, stworzoną przez ludzi sztuczną inteligencję o nazwie Skynet. Na osadzonej w niedalekiej przyszłości wojnie jedyną nadzieją ludzkości na zwycięstwo jest charyzmatyczny przywódca ruchu oporu – John Connor.

W każdej części (z wyjątkiem filmu Terminator: Ocalenie) możemy zaobserwować podróż w czasie gdzie z przyszłości przybywa cyborg mający na celu zapobiec narodzinom Connora poprzez zabójstwo jego matki zanim ta go urodziła (pierwsza część), bądź samego Connora, tym sposobem zapewniając sobie zwycięstwo w wojnie trwającej kilkadziesiąt lat później. Do czasów sprzed wojny przybywa także człowiek – jeden z żołnierzy Connora (pierwsza część), bądź drugi terminator (druga i trzecia część) z misją zniszczenia wysłanego przez Skynet terminatora. Bohaterowie serii poprzez podróże w czasie wielokrotnie zmieniają bieg wydarzeń, jednak mimo wszystko jak mówi przesłanie filmu: „Przyszłość nigdy nie jest przesądzona”.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Twórcy Filmy
Terminator
(1984)
Terminator 2:
Dzień sądu

(1991)
Terminator 3:
Bunt maszyn

(2003)
Terminator:
Ocalenie

(2009)
Terminator:
Genisys

(2015)
Terminator:
Mroczne przeznaczenie

(2019)
Reżyser James Cameron Jonathan Mostow McG Alan Taylor Tim Miller
Producent Gale Anne Hurd James Cameron Mario Kassar
Andrew G. Vajna
Joel B. Michaels
Hal Lieberman
Colin Wilson
Derek Anderson
Moritz Borman
Victor Kubicek
Jeffrey Silver
David Ellison
Dana Goldberg
James Cameron & David Ellison
Scenarzysta James Cameron
Gale Anne Hurd
James Cameron
William Wisher
scenariusz: John Brancato i Michael Ferris John Brancato
Michael Ferris
Laeta Kalogridis
Patrick Lussier
scenariusz:
David S. Goyer, Justin Rhodes i Billy Ray
fabuła: John Brancato, Michael Ferris i Tedi Sarafian fabuła:
James Cameron & Tim Miller & David Ellison
Muzyka Brad Fiedel Marco Beltrami Danny Elfman Lorne Balfe Junkie XL
Zdjęcia Adam Greenberg Don Burgess Shane Hurlbut Kramer Morgenthau Ken Seng
Montaż Mark Goldblatt Conrad Buff IV
Mark Goldblatt
Richard A. Harris
Nicolas De Toth
Neil Travis
Conrad Buff Roger Barton Julian Clarke
Wytwórnie filmowe Hemdale
Pacific Western Productions
Cinema '84
Carolco Pictures
Pacific Western Productions
Lightstorm Entertainment
StudioCanal
Intermedia
C2 Pictures
The Halcyon Company
Wonderland Sound and Vision
Skydance Productions Lightstorm Entertainment i Skydance Media
Dystrybucja Orion Pictures TriStar Pictures Warner Bros. Pictures i Columbia Pictures Paramount Pictures Paramount Pictures i 20th Century Fox
Czas trwania 107 minut 137 minut 109 minut 115 minut 126 minut TBA
Premiera (świat) 26 października 1984 3 lipca 1991 2 lipca 2003 21 maja 2009 1 lipca 2015 1 listopada 2019
Box office $78.4 milionów $523.7 milionów (wraz z wydaniem 3D) $433.4 milionów $371.4 milionów $440.6 milionów

Terminator (1984)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Terminator (film).

Pierwsza część „Terminatora” zapoczątkowująca swoją franczyzę. Wyreżyserowana przez Jamesa Camerona, który jest również współtwórcą scenariusza. Światowa premiera filmu odbyła się 28 października 1984 roku. Akcja filmu dzieje się w Los Angeles w 1984 roku gdzie z przyszłości przybywa cyborg mający na celu zabicie matki przyszłego jeszcze nienarodzonego przywódcy ruchu oporu, który w przyszłości ma poprowadzić ludzkość do zwycięstwa w wojnie z maszynami dziejącej się w XXI wieku. Z przyszłości przybywa również jeden z żołnierzy ruchu oporu Kyle Reese w celu uratowania matki Connora przed terminatorem. W rolach głównych wystąpili: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton oraz Michael Biehn. Film otrzymał 3 Saturny spośród 7 nominacji[4]. Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 100%.[5].

Terminator 2: Dzień sądu (1991)[edytuj | edytuj kod]

Arnold Schwarzenegger, odtwórca roli terminatora T-800
 Osobny artykuł: Terminator 2: Dzień sądu.

Druga część z serii Terminator również została wyreżyserowana przez Jamesa Camerona. Światowa premiera filmu odbyła się 3 lipca 1991 roku, z kolei polska 5 maja 1992. Film jest bezpośrednią kontynuacją filmu Terminator z 1984 roku. Akcja filmu rozgrywa się 10 lat później od poprzedniej części. John Connor przyszły przywódca ruchu oporu mieszka z rodziną zastępczą, a jego matka Sarah Connor zostaje umiejscowiona w zakładzie psychiatrycznym. Podobnie jak w poprzedniej części z przyszłości przybywa cyborg usiłujący zabić pewną osobę, tym razem 10-letniego Connora. Do roku 1995 trafia również drugi cyborg, zaprogramowany tak aby chronić młodego Johna. W roli tytułowej ponownie wystąpił Arnold Schwarzenegger, tym razem jako postać pozytywna. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Linda Hamilton, Edward Furlong i Robert Patrick. Film spotkał się z pozytywną krytyką ze strony recenzentów. Otrzymał 4 Oscary – za najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku oraz najlepszą charakteryzację. Był również nominowany do tej nagrody w kategoriach: „najlepsze zdjęcia” i „najlepszy montaż”[6].

T2 3D: Battle across Time (1996)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: T2 3D: Battle across Time.

Jest to pierwszy krótkometrażowy film z serii Terminator i zarazem pierwszy zrealizowany w technologii 3D. Film również został wyreżyserowany przez Jamesa Camerona. Stanowi on mini-sequel filmu Terminator 2: Dzień sądu. W filmie ponownie wystąpili: Arnold Schwarzenegger, Edward Furlong, Linda Hamilton i Robert Patrick.

Terminator 3: Bunt maszyn (2003)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Terminator 3: Bunt maszyn.

Trzeci pełnometrażowy film z serii Terminator jest pierwszym „Terminatorem” zrealizowanym bez udziału Jamesa Camerona. Mamy w nim okazję zaobserwować historię dorosłego już Johna Connora, który po powstrzymaniu Dnia Sądu i śmierci matki wiedzie anonimowe życie - pozbawiony adresu zamieszkania, numeru telefonu i karty kredytowej - tak, aby Skynet w żaden sposób nie mógł go namierzyć. Mimo wszystko z przyszłości przybywa cyborg pod postacią kobiety z misją zlikwidowania Connora. Z przyszłości po raz kolejny zostaje przysłana jednostka T-800 w celu chronienia Connora. Okazuje się bowiem, iż powstrzymany przed dziesięciu laty Dzień Sądu, nie powstrzymał nadchodzącej wojny z maszynami tylko ją opóźnił. W filmie wystąpili m.in.: Arnold Schwarzenegger, Nick Stahl, Claire Danes i Kristanna Loken. Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 70%[7].

Terminator: Ocalenie (2009)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Terminator: Ocalenie.

Terminator: Ocalenie jest pierwszym filmem serii, w którym nie wystąpił Arnold Schwarzenegger (pojawiła się jedynie jego komputerowo wygenerowana twarz w jednej ze scen). Jest to też pierwsza część, w której nie zaobserwujemy podróży w czasie. Akcja filmu rozgrywa się w 2018 roku, w trakcie wojny z maszynami gdzie John Connor szuka Kyle’a Reese’a, którego 11 lat później ma wysłać do przeszłości w celu chronienia matki Connora. Światowa premiera filmu odbyła się 14 maja 2009 roku, z kolei polska 5 czerwca 2009. W rolach głównych wystąpili: Christian Bale, Sam Worthington, Anton Yelchin oraz Bryce Dallas Howard. Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 33%[8].

Terminator: Genisys (2015)[edytuj | edytuj kod]

Linda Hamilton, odtwórczyni roli Sary Connor w filmach Terminator i Terminator 2 po ponad dwudziestu latach powraca do swojej roli w najnowszym filmie z serii Terminator.
 Osobny artykuł: Terminator: Genisys.

Film ten stanowi reboot serii, który nie uwzględnia trzeciej i czwartej części filmu. Jest to też pierwszy pełnometrażowy film serii zrealizowany w technologii 3D. W filmie Kyle Reese zostaje wysłany w przeszłość w ślad za terminatorem mającym na celu zabicie przyszłej matki Johna Connora, jednak po dotarciu na miejsce okazuje się, że ów terminator został już zniszczony, a Sara ma już obrońcę - podstarzałego T-800. Reese z Sarą przenoszą się w czasie z 1984 do 2017 roku gdzie wspólnie z T-800 usiłują powstrzymać Dzień Sądu. Światowa premiera filmu odbyła się 25 czerwca 2015. Arnold Schwarzenegger ponownie wciela się w rolę terminatora T-800. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Jason Clarke, Emilia Clarke, Jai Courtney oraz J.K. Simmons. Film został negatywnie odebrany przez krytyków, co zaowocowało wynikiem 26% na stronie Rotten Tomatoes[9].

Terminator: Mroczne przeznaczenie (2019)[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2017 roku ogłoszono, iż kolejny film z serii Terminator wyprodukuje James Cameron, który odzyskał prawa do marki. Reżyserem filmu jest Tim Miller, z kolei Cameron odpowiada za fabułę[10]. Film ma nie uwzględniać części III-V, ponieważ Cameron nie chce korzystać z elementów wprowadzonych do filmu bez swojego udziału. Obraz ma być bezpośrednią kontynuacją filmu Terminator 2: Dzień sądu, który zapoczątkuje oddzielną trylogię filmową zaplanowaną przez Camerona[11][12]. W filmie do swoich ról powrócili: Arnold Schwarzenegger[13] oraz Linda Hamilton[14], a także Edward Furlong[15]. Kręcenie zdjęć do filmu rozpoczęło się w czerwcu, a zakończyło się w listopadzie 2018 roku[16][17]. Premiera filmu początkowo była planowana na 26 lipca 2019 roku[18], lecz została przesunięta na 1 listopada 2019[19][20][21]

Inne media[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Terminator: Kroniki Sary Connor (2008-2009)[edytuj | edytuj kod]

Na kanwie filmowej serii powstał także dwu-sezonowy serial stanowiący alternatywę dla trzeciej części filmu. W tym serialu mamy okazję ujrzeć dalsze losy Johna i Sary Connor po powstrzymaniu Dnia Sądu w drugiej części filmu. W serialu zagrali m.in.: Lena Headey, Thomas Dekker, Summer Glau oraz Shirley Manson.

Gry wideo[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

Trylogia T2[edytuj | edytuj kod]

 • T2: Infiltrator (2001)[23]
 • T2: Rising Storm (2003)[24]
 • T2: The Future War (2004)[25]

Popularne kwestie pojawiające się w filmach[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Terminator. wiki2.org, 2018-04-04. [dostęp 2018-04-04].
 2. The Terminator. businesswire.com, 1984-10-26. [dostęp 2015-11-07].
 3. Terminator na 33. miejscu. the-numbers. [dostęp 2018-08-23].
 4. Terminator Saturny. filmweb. [dostęp 2018-04-04].
 5. The Terminator w Rotten Tomatoes. rottentomatoes.com, 1984-10-26. [dostęp 2015-11-07].
 6. Terminator 2 Oscary. filmweb.pl, 2018-04-04. [dostęp 2018-04-04].
 7. Terminator 3 - Rise of the Machines. rottentomatoes.com, 2003-12-31. [dostęp 2015-11-07].
 8. Terminator Salvation. rottentomatoes.com, 2009-05-21. [dostęp 2015-11-07].
 9. Terminator Genisys. rottentomatoes.com. [dostęp 2018-02-18].
 10. Arnold Schwarzenegger: New Terminator trilogy to be written by James Cameron!. scified.com. [dostęp 2018-04-04].
 11. New Terminator movie is a direct sequel to Terminator 2: Judgment Day. scified.com. [dostęp 2018-04-04].
 12. James Cameron planning to reboot Terminator with a new trilogy!. scified.com. [dostęp 2018-04-04].
 13. Arnold Schwarzenegger Says New Terminator Movie Will Get Back To Basics. gamespot.com. [dostęp 2018-04-04].
 14. Linda Hamilton to return as Sarah Connor in new Terminator movie!. scified.com. [dostęp 2018-04-04].
 15. Edward Furlong Officially Returning as John Connor in Terminator: Dark Fate. comicbook.com. [dostęp 2019-07-19].
 16. Terminator 6 begins filming this summer, says Arnold Schwarzenegger!. scified.com. [dostęp 2018-04-04].
 17. Terminator 6: Agents of SHIELD's Gabriel Luna Has Wrapped Filming. cbr.com. [dostęp 2018-11-11].
 18. New Terminator movie coming to theaters July 2019!. scified.com. [dostęp 2018-04-04].
 19. New Terminator movie delayed until November 2019!. scified.com. [dostęp 2018-04-08].
 20. Premiera „Terminatora 6” opóźniona. filmweb.pl. [dostęp 2018-04-08].
 21. ‘Terminator 6’ and ‘Charlie’s Angels’ Set the Same November 2019 Release Date. collider.com. [dostęp 2018-11-11].
 22. Gry z serii „Terminator”. Gry-Online. [dostęp 2018-04-04].
 23. T2: Infiltrator. worldcat.org. [dostęp 2018-04-04].
 24. T2: Rising Storm. worldcat.org. [dostęp 2018-04-04].
 25. T2: The Future War. worldcat.org. [dostęp 2018-04-04].