Termitiera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Termitiera w Somalii.

Termitiera - gniazdo zbudowane i zamieszkiwane przez termity.

Zakładanie termitiery[edytuj | edytuj kod]

Młoda samica termita wraz z samcem chowają się w szczelinie gruntu lub norce, gdzie samica składa pierwsze jajeczka. Oboje troszczą się o ich bezpieczeństwo i pokarm dla wylęgłych larw. Pierwsze młode termity zajmują się opieką nad młodszym potomstwem i rozpoczynają budowę gniazda. Od tej pory jedynym obowiązkiem pary jest składanie jaj. Budowla składa się z rozrastającej się sieci kanałów w ziemi, którymi termity podążają w celu zdobywania pożywienia oraz rosnącej w górę i wszerz kolumny.

Budowa termitiery[edytuj | edytuj kod]

Gniazdo budowane jest z przeżutego drewna, stanowiącego pokarm dla termitów. W gnieździe budowane są komory, z których jedna przeznaczona jest dla pary królewskiej. Wraz z rozwojem kolonii termitów rośnie termitiera przyjmując kształt zależny od gatunku termitów i warunków środowiskowych w jakich została wybudowana. Termitiera jest wciąż przebudowywana tak aby zapewnić wysoką wilgotność wewnątrz (na słońcu termity szybko giną) i odpowiednią temperaturę. Ciągła przebudowa gniazda sprawia, że każda termitiera ma inny kształt.

Konstrukcje termitier[edytuj | edytuj kod]

Przekrój termitiery

Termitiery mogą mieć kształt wysokich kolumn osiągających wysokość kilku metrów, gniazda znajdującego się na drzewie lub stanowić sieć kanałów w drzewie i ziemi. Niektóre gatunki termitów w poszukiwaniu pożywienia tworzą naziemne, naskalne lub nadrzewne kanały chroniące termity przed słońcem i pozwalające na szybkie i bezpieczne dotarcie do pożywienia.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Teju brazylijski może składać jaja w termitierach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teidy. [dostęp 2015-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-28)].