Przejdź do zawartości

Terri Sewell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terri Sewell
Ilustracja
Oficjalny portret członkini Izby Reprezentantów 116. Kongresu Stanów Zjednoczonych
Pełne imię i nazwisko

Terrycina Andrea Sewell

Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1965 roku
Huntsville, Alabama

Członek Izby Reprezentantów z 7. okręgu wyborczego w Alabamie
Okres

od 3 stycznia 2011

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Artur Davis

Terri Sewell, właśc. Terrycina Andrea Sewell (ur. 1 stycznia 1965 roku w New Haven w Connecticut) – amerykańska polityczka i prawniczka, od 2011 roku członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Wczesne życie i edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Terrycina Andrea Sewell urodziła się 1 stycznia 1965 roku w Huntsville w Alabamie jako córka nauczyciela matematyki i trenera koszykówki Andrew A. Sewella, oraz bibliotekarki szkolnej Nancy Gardner Sewell[1]. Jej matka była też pierwszą Afroamerykanką wybraną do rady miasta Selma[1]. Terri Sewell wychowywała się dwoma braćmi bliźniakami w Selme[1]. Ukończyła szkołę średnią Selma High School z najlepszym wynikiem, czego dokonała jako pierwsza Afroamerykanka w historii[1].

W 1986 roku ukończyła z wyróżnieniem studia z finansów na Uniwersytecie Princeton w New Jersey[1]. W czasie studiów jej mentorką była Michelle Obama, przyszła pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, wówczas posługująca się nazwiskiem Robinson[1]. W ramach programu uczelnianego dla mniejszości, Sewell odbyła kilka staży w Waszyngtonie, pracując dla ówczesnego członka Izby Reprezentantów Richarda Shelby oraz Senatora Howella Heflina[1].

Po ukończeniu Princeton otrzymała stypendium, które umożliwiło jej podjęcie studiów w St. Hilda’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim[1]. W 1988 roku ukończyła studia z wyróżnieniem, zdobywając tytuł magistra[1]. Jej praca dyplomowa została opublikowana w 1993 roku jako książka Black Tribunes: Race and Representation in British Politics[1].

W 1992 roku uzyskała tytuł doktora prawa (Juris doctor) na Harvard Law School w Cambridge w stanie Massachusetts[1]. Następnie pracowała jako asystentka sędziego U.W. Clemona w Birmingham[1].

Od 1994 do 2004 roku pracowała jako prawnik ds. papierów wartościowych w Nowym Jorku dla firmy Davis Polk & Wardwell[1]. W 2004 roku Sewell wróciła do Alabamy i dołączyła do biura prawnego Maynard, Cooper & Gale, P.C. w Birmingham, pełniąc funkcję fundatorki na rzecz serii projektów publicznych w centralnej Alabamie oraz reprezentując szkoły i uczelnie w Alabamie[1].

Kariera polityczna

[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku wzięła udział w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami do Izby Reprezentantów w do Kongresu w 7. okręgu wyborczym w Alabamie. W tym czasie dotychczasowy reprezentant tego okręgu, Artur Davis, nie ubiegał się o reelekcję, ponieważ zamierzał kandydować na gubernatora Alabamy[1]. Terri Sewell wygrała prawybory, a następnie wybory, zdobywając ponad 70% głosów[1]. Urząd członkini Izby Reprezentantów objęła 3 stycznia 2011 roku[2]. Od tego czasu siedmiokrotnie uzyskała reelekcję[2].

W 114. Kongresie objęła kilka stanowisk kierowniczych w Partii Demokratycznej, w tym stanowisko głównego zastępcy whipa[2]. Należała do takich grup kongresowych jak House Democratic Caucus, Congressional Black Caucus i New Democrat Coalition[2].

W Izbie Reprezentantów popierała ustawę o służbie zdrowia Affordable Care Act prezydenta Baracka Obamy i głosowała przeciwko jej uchyleniu[2]. W 2015 roku głosowała za porozumieniem nuklearnym z Iranem[2]. Opowiadała się za prawem do aborcji[2]. Krytykowała politykę antyimigracyjną prezydenta Donalda Trumpa[3]. Popierała ustawy prezydenta Joe Bidena związane z infrastrukturą, opieką zdrowotną dla weteranów i seniorów, przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu, ograniczeniem dostępu do broni, oraz z ochroną dostępu kobiet do opieki zdrowotnej związanej z reprodukcją[2].

Jej pierwszy projekt ustawodawczy, Public Law 113-11, przyznawał pośmiertnie Złoty Medal Kongresu czterem ofiarom bombardowania Kościoła Baptystycznego na Sixteenth Street w Birmingham z 15 września 1963 roku[2]. Jako parlamentarzystka pracowała między innymi w następujących organach:

 • Komitet ds. Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii[2]
 • Komitet ds. Rolnictwa[2]
 • Komitetu ds. Usług Finansowych[2]
 • Podkomitet ds. Badań i Edukacji Naukowej[2]
 • Podkomitet ds. Ogólnych Towarów Rolnych i Zarządzania Ryzykiem[2]
 • Podkomitet ds. Przestrzeni i Aeronautyki[2]
 • Podkomitet ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich[2]
 • Podkomitet ds. Wywiadu Departamentu Obrony i Architektury Nadzoru[2]c

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku wyszła za mąż za Theodore'a Chestera Dixie Jr. Wzięli ślub w kościele Brown Chapel A.M.E. Church w Selmie[1], należącym do Konferencji Przywódców Chrześcijańskich Południa[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q Sewell, Terri [online], Encyclopedia of Alabama [dostęp 2024-03-08] (ang.).
 2. a b c d e f g h i j k l m n o p q SEWELL, Terri [online], Biographical Directory of the United States Congress (ang.).
 3. Alabama: Wielka walka o stanowiska [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-03-08] (pol.).
 4. Alabama: Brown Chapel AME Church Selma (U.S. National Park Service) [online], National Park Service [dostęp 2024-03-08] (ang.).