Tessa Virtue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tessa Virtue
Tessa Virtue i Scott Moir na MŚ 2008
Data urodzenia 17 maja 1989
Miejsce urodzenia  Kanada London, Kanada
Wzrost 165 cm
Partner Scott Moir
Klub Ilderton Skating Club
Trener Igor Szpilband
Marina Zujewa
Najlepsze Wyniki
Oceny łączne 183.34 pkt na Finał GP 2011/12
Taniec krótki 74.29 pkt na MŚ 2011 (WR)
Taniec dowolny 112.33 pkt na Finał GP 2011/12
Dorobek medalowy
Igrzyska Olimpijskie
Gold medal with cup.svg Złoto
2010
Vancouver
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2014
Soczi
Drużynowo
Mistrzostwa Świata
Gold medal with cup.svg Złoto
2010
Turyn
Para taneczna
Gold medal with cup.svg Złoto
2012
Nicea
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2011
Moskwa
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2008
Göteborg
Para taneczna
Bronze medal with cup.svg Brąz
2009
Los Angeles
Para taneczna
Mistrzostwa Czterech Kontynentów
Gold medal with cup.svg Złoto
2008
Goyang
Para taneczna
Gold medal with cup.svg Złoto
2012
Colorado Springs
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2009
Vancouver
Para taneczna
Bronze medal with cup.svg Brąz
2006
Colorado Springs
Para taneczna
Bronze medal with cup.svg Brąz
2007
Colorado Springs
Para taneczna

Tessa Virtue - (ur. 17 maja 1989 roku w London w prowincji Kanady Ontario[1]) - kanadyjska łyżwiarka figurowa, startująca w parach tanecznych ze Scottem Moir. Jest mistrzynią olimpijską z Vancouver, mistrzynią świata z Turynu, mistrzynią czterech kontynentów oraz trzykrotną mistrzynią Kanady.

Virtue i Moir na mistrzostwach świata 2010 otrzymali najwyższą w historii notę za taniec oryginalny - 70.27 pkt[2]. Do nich też należy rekord świata w tańcu krótkim - 74.29[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Tessa Virtue urodziła się w kanadyjskim London w Kanadzie. Jest najmłodsza z czwórki dzieci. Mieszka i trenuje w Canton, Michigan w USA.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na mistrzostwach świata juniorów 2005

Początki[edytuj | edytuj kod]

Zaczęła jeździć w wieku 6 lat, ponieważ jako jedyna w klasie nie umiała jeździć na łyżwach[4]. Kiedy miała 7 lat, jej partnerem został Scott Moir. Oboje trenowali jazdę indywidualną, jednak ich trenerka, ciotka Scotta - Carol Moir, stwierdziła, że byliby dobrymi partnerami[4].

Kariera juniorska[edytuj | edytuj kod]

W 2002 zdobyli brąz mistrzostw Kanady juniorów młodszych. Rok później na mistrzostwach Kanady juniorów zajęli 7 miejsce. W tym samym roku wyjechali do Michigan by trenować z Igorem Szpilbandem i Mariną Zujewą[5].

W sezonie 2003/2004 zadebiutowali w Grand Prix juniorów. Zwyciężyli w mistrzostwach Kanady juniorów i zakwalifikowali się na mistrzostwa świata juniorów, gdzie zajęli 11 pozycję.

W kolejnym sezonie rywalizowali w kraju jako seniorzy, a w zawodach międzynarodowych jako juniorzy. Zdobyli pierwsze medale Grand Prix - srebro we Francji i złoto w Chinach. Dało im to kwalifikację do Finału Grand Prix, w którym zajęli 2 miejsce. W debiucie na mistrzostwach Kanady seniorów zajęli 4 lokatę. Udany sezon zwieńczyli srebrem mistrzostw świata juniorów.

W sezonie 2005/2006 zwyciężali we wszystkich zawodach juniorskich w jakich brali udział. Najpierw dwa zwycięstwa w zawodach cyklu Grand Prix i w Finale, później pierwsze w historii Kanady złoto mistrzostw świata juniorów. Na mistrzostwach krajowych zdobyli swój pierwszy medal - brąz, dzięki czemu zostali rezerwowymi na Igrzyskach Olimpijskich. Wzięli udział w mistrzostwach czterech kontynentów gdzie zajęli 3 miejsce[5].

Kariera seniorska[edytuj | edytuj kod]

Swój pierwszy sezon w kategorii seniorów, 2006/2007 zaczęli drugim miejscem w Skate Canada International. W następnych zawodach, Trophée Eric Bompard uplasowali się na 4 pozycji. Zostali wicemistrzami Kanady, obronili brąz mistrzostw czterech kontynentów, a w debiucie na mistrzostwach świata zajęli 6 miejsce.

Virtue i Moir na mistrzostwach świata 2010

W kolejnym sezonie zostali zgłoszeni do Skate Canada i NHK Trophy. Zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce, co dało im debiut w Finale Grand Prix, w którym zajęli 4 lokatę. Wywalczyli tytuł najlepszej pary w Kanadzie. Zdobyli mistrzostwo czterech kontynentów. Na mistrzostwach świata zdobyli srebro, zwyciężając w tańcu dowolnym.

W październiku 2008 roku Virtue przeszła operację w związku z problemami z golenią[6], co uniemożliwiło im udział w Grand Prix. Udało im się jednak obronić tytuł mistrzów Kanady. Udział na mistrzostwach czterech kontynentów zakończyli na 2 pozycji, a na mistrzostwach świata zdobyli brąz.

Sezon olimpijski zaczęli zwycięstwem w Trophée Eric Bompard zdecydowanie wyprzedzając parę reprezentującą gospodarzy. Kolejne zwycięstwo odnieśli na Skate Canada, ponownie wyprzedzając Francuzów. Zdobyli ponad 200 punktów, a jeden z sędziów przyznał im 10 punktów za komponenty co zdarzyło się pierwszy raz w historii[7]. W Finale Grand Prix przegrali złoto o nieco ponad punkt. W styczniu odbyły się mistrzostwa Kanady, które były ich ostatnim startem przed Igrzyskami w Vancouver. Ponownie wywalczyli tytuł mistrzowski, wyprzedzając drugą parę o ponad 37 punktów. Ustanowili rekord Kanady za taniec dowolny i ocenę łączną.

Virtue i Moir z medalami olimpijskimi

Rywalizacja par tanecznych na Igrzyskach Olimpijskich rozpoczęła się 19 lutego tańcem obowiązkowym. Po nim, ustanawiając swój rekord życiowy, zajmowali 2 miejsce za Oksaną Dominą i Maksimem Szabalinem. Dwa dni później zdobyli najwyższą notę za taniec oryginalny i wysunęli się na prowadzenie. Trzypunktową przewagę nad Meryl Davis i Charliem White'em udało się powiększyć bardzo dobrym wykonaniem ostatniego tańca. Otrzymali 110.42 pkt co dało im w sumie 221.57. Za taniec dowolny otrzymali od czterech sędziów najwyższą notę[8]. Zostali pierwszymi mistrzami olimpijskimi z Ameryki Północnej oraz najmłodszymi w historii mistrzami olimpijskimi.

Na mistrzostwach świata poprawiając rekord życiowy w tańcu obowiązkowym i rekord świata w tańcu oryginalnym zdobyli pierwszy tytuł mistrzów świata.

W sezonie 2010/2011 zgłoszeni byli do Skate Canada i Trophee Eric Bompard, jednakże w październiku konieczna okazała się ponowna operacja Tessy. Wykluczyło ich to z udziału w Grand Prix oraz mistrzostwach kraju[9]. Na mistrzostwach czterech kontynentów prowadzili po tańcu krótkim, ale musieli się wycofać z powodu problemów Tessy[10]. Na mistrzostwach świata prowadzili z niewielką przewagą po tańcu krótkim, lecz przewagi tej nie udało się im utrzymać i ostatecznie przegrali z Meryl Davis i Charliem White'em.

Sezon 2011/2012 rozpoczęli zwycięstwem w Finlandia Trophy. Odnieśli też pewne zwycięstwo w Skate Canada. Zgłoszeni są do Trophee Eric Bompard.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Virtue i Moir na mistrzostwach czterech kontynentów 2011

Przypisy

  1. Tessa VIRTUE / Scott MOIR (ang.). isu.org. [dostęp 06.11.2011].
  2. Progression of Highest Score - Ice Dance, Original Dance Score (ang.). isu.org. [dostęp 13.08.2010].
  3. Progression of Highest Score - Ice Dance, Short Dance Score (ang.). isu.org. [dostęp 13.11.2011].
  4. a b Interview with Tessa Virtue and Scott Moir (ang.). goldenskate.com. [dostęp 17.09.2007].
  5. a b Virtue and Moir Win Canada’s First Junior Worlds Dance Crown (ang.). skatetoday.com. [dostęp 01.05.2006].
  6. Tessa Virtue / Scott Moir - dance notes (ang.). icenetwork.com.
  7. Virtue, Moir win dance at Skate Canada (ang.). icenetwork.com. [dostęp 22.11.2009].
  8. XXI Winter Olympics, Ice Dance FD Scores (ang.). isu.org. [dostęp 22.02.2010].
  9. Virtue, Moir withdraw from Canadian Champs (ang.). icenetwork.com. [dostęp 17.01.2011].
  10. Injury knocks Virtue, Moir out of Four Continents (ang.). cbc.ca. [dostęp 18.02.2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-20)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]