Test (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Test
Rok założenia 1971
Rok rozwiązania 1976
Pochodzenie  Polska
Gatunek pop, hard rock, heavy metal, rock
Aktywność 19711976, 1991
Wydawnictwo muzyczne Polskie Nagrania, Pronit

Test – polska grupa rockowa, prekursor polskiego hard-rocka. W początkowym okresie działalności kojarzona z muzyką pop.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w maju 1971 roku w Warszawie[1] założony przez trzech byłych muzyków grupy ABC: Wojciecha Gąssowskiego (śpiew, instrumenty perkusyjne), Andrzeja Mikołajczaka (instrumenty klawiszowe) i Aleksandra Michalskiego (saksofon tenorowy i barytonowy, flet). Ponadto w składzie znaleźli się: gitarzysta Tomasz Dziubiński, basista Bogdan Gorbaczyński (eks- Pięciu) i perkusista Ryszard Gromek (eks- Wiatraki).

Grupa zadebiutowała w czerwcu 1971 roku w studenckim klubie Stodoła, w lipcu dokonała pierwszych nagrań radiowych a we wrześniu odbyła tournée po ZSRR w towarzystwie zespołu Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści oraz Zofii Kamińskiej (program pt. Jadą Wozy Kolorowe)[1]. Ten okres jej działalności zdominował repertuar w stylu pop, takie piosenki jak „Antonina” czy „Sam sobie żeglarzem”.

Muzyczne oblicze zespołu uległo zmianie w styczniu 1972 roku, gdy miejsce Dziubińskiego zajął gitarzysta Dariusz Kozakiewicz (eks- Breakout). Pojawiły się pierwsze kompozycje jego autorstwa – dynamiczne, ostre, rockowe z charakterystycznymi partiami gitary. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe staje się opiekunem Testu. Zespół nawiązał współpracę z Młodzieżowym Studiem Rytm i z wokalistką Haliną Frąckowiak (nagranie piosenek „Julio, nie bądź zła” i „Bawimy się w życie”, które znalazły się na longplayu Idę[2]). Podczas krajowych koncertów Kozakiewicza przez kilka tygodni zastępował Mirosław Męczyński (eks- ABC; gitara).

W maju zespół na własny koszt nagrywa kilka własnych kompozycji (m. in. „Żółw na Galapagos” i „Po horyzontu kres”) oraz kilka światowych hitów: „Smoke on the water” z rep. Deep Purple, „Livin' in sin” z rep. Skin Alley oraz „I Shall Be Released”. Dwa pierwsze utwory weszły na Listę Przebojów Rozgłośni Harcerskiej.

W połowie 1973 roku pianistą zespołu został Marian Siejka, a nowym gitarzystą basowymTadeusz Kłoczewiak (eks zesp. Stana Borysa). Najsłynniejszy skład wykrystalizował się w końcu tego samego roku podczas występów w warszawskim Teatrze Rozmaitości w Warszawie w sztuce Dziś straszy (tekst: Agnieszka Osiecka, muzyka: Andrzej Zieliński). Tworzyli go: W. Gąssowski, D. Kozakiewicz, T. Kłoczewiak oraz perkusista Henryk Tomala (eks- 74 Grupa Biednych). Muzycy dokonali kilku nagrań radiowych, następnie w kwietniu 1974 roku weszli do studia aby nagrać album Test i Wojciech Gąssowski. W nagraniach wzięli udział także: klawiszowiec Krzysztof Sadowski, kontrabasista Wojciech Bruślik i skrzypek Wojciech Bolimowski. Hardrockowe utwory, takie jak: „Płyń pod prąd”, „Matylda”, „Gdy gaśnie w nas płomień”, „Zguba” czy „Przygoda bez miłości” stały się przebojami[3]. Pomimo zróżnicowanego repertuaru i udziału znakomitych muzyków album w momencie wydania został przyjęty chłodno. W Polsce pojawiła się dyskotekowa moda i zainteresowanie debiutanckim longplayem Testu wzrosło dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych, w epoce Nowej Fali Polskiego Rocka (Muzyka Młodej Generacji)[4]. Zespół nękały kolejne zmiany personalne. Latem dołączyli: Tadeusz Gogosz (gitara basowa; eks- Grupa Organowa Krzysztofa Sadowskiego), nieco później – Wojciech Morawski (perkusja; eks- Breakout). Z grupą współpracował także perkusista Piotr Rossa[5].

Jednakże już w lutym 1975 roku w składzie grupy pojawili się kolejni muzycy: Kazimierz Cwynar (gitara basowa; eks- Nurt), Janusz Staszek (perkusja) oraz gitarzysta Jacek Krzaklewski (eks- Romuald i Roman). Skład przetrwał ponad pół roku. W maju, z myślą o realizacji drugiego longplaya, zespół nagrał dla radia piosenki: „Bez problemów” i „Nie bądź taka pewna siebie”. Do nagrania płyty nie doszło. Nowymi partnerami Gąssowskiego i Kozakiewicza zostali: Aleksander Mrożek (gitara; eks- Nurt) i Maciej Czaj (perkusja; eks- Koman Band)[6].

Test koncertował w krajach Bloku wschodniego: ZSRR (1971, 1972), a także w Niemczech (1972, 1973, 1974). W kraju występował u boku Locomotiv GT (październik 1974) i Scorpió (1974) oraz wziął udział w imprezie z cyklu „Eurorock” (luty 1975). W efekcie miesiąc później zaproszono formację na tournée po Szwecji, gdzie występowała wspólnie z zespołem Exit. Następnie wyjechała na Węgry z grupą SBB, a pod koniec 1975 roku towarzyszyła Budce Suflera w warszawskiej Hali Gwardii. Zespół odbył także trasę koncertową z jazzmanami: Tomaszem Szukalskim, Czesławem Bartkowskim i Janem Jarczykiem[3].

Jesienią 1976 roku zespół w składzie: W. Gąssowski, D. Kozakiewicz, A. Mrożek, K. Cwynar, M. Czaj zagrał pożegnalny koncert w miejscu swojego debiutu, czyli w klubie Stodoła[6]. Reaktywował się w lipcu 1991 roku, z okazji sopockiego koncertu w ramach imprezy „Trzy Dekady Rocka w Polsce”. W skład grupy weszli: W. Gąssowski, D. Kozakiewicz, W. Morawski, Mieczysław Jurecki (gitara basowa), Jerzy Kosacz (instrumenty klawiszowe). Czterech muzyków Testu już nie żyje – Tomala (zmarł w 1982)[7], Gromek (zmarł 27 IX 1984), Rossa (zginął w wypadku samochodowym 14 VI 2010[5]) i Czaj[8].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Testu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fotokalendarium - 1970-1979: 1971 (pol.). tomaszdziubinski.pl. [dostęp 2015-09-30].
  2. Halina Frąckowiak – Idę (ang.). Discogs (discogs.com). [dostęp 2015-09-30].
  3. a b Test - Z Archiwum Polskiego Radia vol. 9 (pol.). Gery.pl. [dostęp 2012-09-27].
  4. Test (pol.). zawalich.com. [dostęp 2015-09-30].
  5. a b W HOŁDZIE PIOTROWI ROSSA - 9 sierpnia U ARTYSTÓW — Olsztyn. archive.is, 2010-08-29. [dostęp 2015-09-30].
  6. a b Test. Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki (bibliotekapiosenki.pl). [dostęp 2015-09-30].
  7. Jerzy Izdebski: Czterdzieści lat temu powstała 74 Grupa Biednych (pol.). kaszuby.pl. [dostęp 2016-04-27].
  8. MUZYCY, z którymi grał NIEMEN - co robią dziś?. Niemen Aerolit – Forum fanów Czesława Niemena (niemen.aerolit.pl/forum/). [dostęp 2015-09-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]