Test Myers-Briggs
Kwestionariusz Myers-Briggs[a], MBTI (od ang. Myers-Briggs type indicator) – kwestionariusz samoopisowy wskazujący na preferencje w sposobie postrzegania świata i podejmowanie decyzji Jest rozszerzoną koncepcją Carla Gustava Junga, który zaobserwował, że ludzie mają określone preferencje dotyczące kierowania ich energii i „ładowania akumulatora”, sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji. W ten sposób określił on osiem typów osobowości. Isabel Briggs Myers i jej matka Katherine Cook Briggs rozwinęły pomysł Junga w kwestii hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości i dodały wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego.
Kwestionariusz MBTI jest popularnym narzędziem rozwojowym, nieprzeznaczonym do selekcji i rekrutacji[1].
Założenia[edytuj | edytuj kod]
Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary:
- Skąd czerpiesz energię? Gdzie preferujesz kierować swoją uwagę? Wymiar E–I
Ekstrawersja (ang. extraversion) i introwersja (ang. introversion) Czy kierujesz swoją energię i uwagę na zewnątrz, czy też wolisz koncentrować się na swoim wewnętrznym świecie pomysłów i doświadczeń?
- W jaki sposób preferujesz gromadzić informację, jakim ufasz? Wymiar S–N
Poznanie (ang. sensing) i intuicja (ang. intuition) Czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, mówiące o tym co naprawdę jest, czy też preferujesz koncentrację na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami?
- W jaki sposób wolisz podejmować decyzje? Wymiar T–F
Myślenie (ang. thinking) i odczuwanie (ang. feeling) Czy przy podejmowaniu decyzji kierujesz się głównie logiką i sprawiedliwością, czy też wolisz bardziej subiektywny proces biorący pod uwagę harmonię i system wartości osób zaangażowanych?
- Jaki jest twój styl życia, pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem? Wymiar J–P
Osądzanie (ang. judging) i obserwacja (ang. perceiving) Czy radzisz sobie z życiem w sposób zaplanowany, preferując „osąd” – to znaczy podjęcie decyzji – czy też preferujesz elastyczny styl życia związany z ciągłym otwarciem na nowe informacje?
Zgodnie z koncepcją Myers-Briggs ludzi można podzielić więc na szesnaście typów; nie są to jednak statyczne pudełka, a raczej dynamiczne systemy rozwijających się w ciągu całego życia czterech par preferencji:
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Uwagi[edytuj | edytuj kod]
- ↑ także: kwestionariusz osobowości Myers-Briggs, kwestionariusz (typu) (osobowości) Myers-Briggs, wskaźnik (typu) (osobowości) Myers-Briggs, wskaźnik typów Myers-Briggs
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ h, Reliability and Validity of MBTI Short., 2012 .
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
|