Test lustra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Test lustra – metoda badania samoświadomości ludzi i zwierząt.

Samoświadomość to pojmowanie, „idea samego siebie”. Jej obecność bada się eksperymentalnie za pomocą tzw. testu lustra, czyli badania zdolności rozpoznawania siebie w lustrze. Pojawia się ona u dzieci w 18 miesiącu po urodzeniu[1].

Pozytywny jego wynik wiąże się z rozpoznaniem przez zwierzę swojego odbicia w lustrze (a nie uznaniem go za inną istotę). Oceny rozpoznania dokonuje się, analizując zachowanie zwierzęcia po umieszczeniu na jego ciele kolorowej kropki, którą może dostrzec wyłącznie w odbiciu lustrzanym.

Dotychczas udało się ustalić, że test potrafią zdać niektóre gatunki naczelnych, delfiny, słonie, świnie oraz sroki. W lustrze rozpoznaje siebie również robot Nico skonstruowany w 2012 roku, jednakże prawdopodobnie nie oznacza to, iż jest on samoświadomy[2].

Przypisy

  1. Por. Jacek Norkowski: Problem świadomości z punktu widzenia medycyny, psychologii i filozofii. W: Tenże: Człowiek umiera tylko raz. Mało znane fakty dotyczące śpiączki, stanu wegetatywnego i śmierci mózgowej. Warszawa: Thaurus, 2013, s. 11-12. ISBN 9-788364-124006.
  2. http://io9.gizmodo.com/5938529/no-we-didnt-just-create-a-self-aware-robot