Test pierwszości Fermata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Test pierwszości Fermata to probabilistyczny test umożliwiający sprawdzenie, czy dana liczba jest złożona, czy prawdopodobnie pierwsza. Jest jednym z najprostszych testów pierwszości i pomimo swoich wad jest wykorzystywany w algorytmach szyfrowania PGP.

Zasada działania[edytuj]

Małe twierdzenie Fermata mówi, że jeśli p jest liczbą pierwszą i 1 \le a < p, to

a^{p-1} \equiv 1 \ (\operatorname{mod}\, p).

Aby stwierdzić, czy p jest pierwsza, można wybrać kilka losowych wartości a i sprawdzić, czy ta równość jest dla nich spełniona. Jeśli dla którejkolwiek z nich nie jest, to na pewno p jest liczbą złożoną. Jeśli wszystkie ją spełniają, p jest prawdopodobnie liczbą pierwszą albo pseudopierwszą

Używając algorytmu szybkiego potęgowania, możemy wykonać to w czasie \Omicron (k \cdot \log^3 n), gdzie k jest liczbą losowo wybranych a.

Wady[edytuj]

Istnieją liczby złożone (liczby Carmichaela), dla których równość z twierdzenia zachodzi dla wszystkich a, takich że \operatorname{NWD}(a,n) = 1. Tym samym test ma bardzo duże prawdopodobieństwo uznania takich liczb za pierwsze.

W ogólności, jeśli n nie jest liczbą Carmichaela, wtedy co najmniej połowa a\in(\mathbb{Z}/n\mathbb{Z})^* nie spełnia równości. Aby to udowodnić, należy założyć, że równość nie jest spełniona dla a i jest spełniona dla a1, a2, ..., as. Wtedy

(a \cdot a_i)^{n-1} \equiv a^{n-1} \cdot a_i^{n-1} \equiv a^{n-1} \not\equiv 1 \ (\operatorname{mod}\, n),

zatem równość nie jest też spełniona dla wszystkich aai dla i = 1, 2, ..., s.

Zobacz też[edytuj]