Testament (traktat Jeana Mesliera)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Zobacz więcej w artykule Jean Meslier, w sekcji Testament.
Testament
Extrait du testament de Jean Meslier
Autor Jan Meslier
Typ utworu traktat filozoficzny
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Francja
Język francuski
Data wydania 1762
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1955
Przekład Zbigniew Bieńkowski

Testamenttraktat filozoficzny napisany przez księdza Jeana Mesliera, wydany po raz pierwszy w 1762 r. we Francji. Wydanie polskie „Testamentu” w tłumaczeniu Zbigniewa Bieńkowskiego ukazało się w 1955 r. w serii Biblioteka Klasyków Filozofii.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Testament dzieli się na 99 rozdziałów, ujętych w osiem dowodów jałowości i fałszywości religii.

Dzieło kończy się potężnym ateistycznym i materialistycznym credo. Ksiądz Jan Meslier wzywa w nim do walki z tyranią i religią będąca jej podporą i ostoją.

Publikacja[edytuj | edytuj kod]

Rękopis „Testamentu”, o tytule Mój testament będący dziełem życia Jana Mesliera znaleziono dopiero po jego śmierci. Sporządzono z oryginału kilka odpisów które krążyły w XVIII w. po Francji. Pierwsze wydanie dzieła, a właściwie wyciąg sporządzony z „Testamentu” przez Woltera, miało miejsce w 1762 r. i zostało natychmiast skazane na spalenie przez paryski Parlament[1]. Wydanie polskie „Testamentu” w tłumaczeniu Zbigniewa Bieńkowskiego o pełnym tytule Wyciąg z testamentu Jana Meslier czyli rozmyślania proboszcza z Etrépigny i But przeznaczone dla jego parafian ukazało się w 1955 r. w serii „Biblioteka Klasyków Filozofii”[2].

Dzieło Mesliera wielokrotnie było skazywane na spalenie. Zachwyceni natomiast „Testamentem” byli francuscy filozofowie, głównie Wolter, który często wspominał o nim w swej bogatej korespondencji, nie szczędząc zachwytów pod jego adresem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Meslier, Testament, Kraków 1955, s.IX.
  2. Jan Meslier, Testament, Kraków 1955

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]