Testy funkcjonalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Testy funkcjonalne znane są także jako testy czarnej skrzynki, ponieważ osoba testująca nie ma dostępu do informacji na temat budowy programu, który testuje. Często testy takie są wykonywane przez osoby inne niż programiści tworzący program. Nierzadko są to osoby nieposiadające wiedzy z zakresu programowania. Osoba testująca program nie opiera danych testowych na budowie wewnętrznej programu, lecz na założeniach funkcjonalnych, jakie powinien spełniać program zgodnie z dokumentacją.

W przypadku braku implementacji funkcji wymaganych przez założenia, testy funkcjonalne wykryją błąd. Zakres badanych wartości jest zwykle inny niż w przypadku testów strukturalnych.

Testy czarnej skrzynki posiadają większą szansę wykrycia błędnych wykonań, ale jednocześnie nie dostarczają zazwyczaj precyzyjnej informacji na temat przyczyny wystąpienia błędu w programie. Ze względu na szeroki zakres do przetestowania w zaawansowanych systemach informacyjnych często określa się dane testowe na podstawie względnego podobieństwa danych (klas podobnych). Dzięki temu możliwe jest przetestowanie większego zakresu danych przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby testów o bardzo podobnych przejściach przez program.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]