Tetraceratops

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
tetraceratops
Tetraceratops
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

synapsydy

Rząd

terapsydy?

Rodzina

Tetraceratopsidae

Rodzaj

Tetraceratops

Gatunki
  • Tetraceratops insignis

Tetraceratops jest nazwą rodzajową żyjącego we wczesnym permie (około 275 milionów lat temu) synapsyda. Jedyną znaną jego pozostałością jest mierząca 95 mm długości czaszka, odkryta w roku 1908 w hrabstwie Baylor County w Teksasie. Szacuje się, że długość całkowita tetraceratopsa wynosiła około 1 metra. Był prawdopodobnie drapieżnikiem.

Rekonstrukcja wygladu tetraceratopsa

Nazwa zwierzęcia, oznaczająca "czwororogie oblicze", jest myląca, ponieważ na czaszce tetraceratopsa znajdowały się 3, a nie 2 pary rogów. Błędna nazwa jest wynikiem faktu, że gdy W. D. Matthew opisywał zwierzę, jedna para zakryta była skałą, w której skamieniałość była osadzona.

Przedmiotem gorących debat jest pozycja systematyczna zwierzęcia. Często opisuje się go jako najstarszego znanego przedstawiciela terapsydów. Budowa czaszki ma powierzchowne analogie u pierwotnego terapsyda z rodzaju burnetia. Poza tym otwory skroniowe tetraceratopsa mają budowę podobną do tych znajdowanych u pierwotnych terapsydów z podrzędu biarmosuchia. Tak samo jak terapsydy, nie posiadał tylnych trzonowców, a jego kość kwadratowa była zredukowana.

Mimo to, wielu naukowców skłania się jednak do pierwotnej opinii, według której tetraceratops był przedstawicielem pelykozaurów.← mln lat temu
Tetraceratops
←4,6 mld 541 485 443 419 359 299 252 201 145 66 23 2


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]