Tetrahydroglinian litu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tetrahydroglinian litu
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny LiAlH4
Masa molowa 37,95 g/mol
Wygląd Biały lub szary proszek
Identyfikacja
Numer CAS 16853-85-3
PubChem 28112
Podobne związki
Podobne związki borowodorek sodu
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Tetrahydroglinian litu, glinowodorek litu, Li[AlH4] – nieorganiczny związek chemiczny, stosowany głównie jako silny środek redukujący i suszący.

W temperaturze pokojowej, czysty, rekrystalizowany tetrahydroglinian litu jest białym ciałem stałym o gęstości 0,917 g/cm³. Handlowo dostępny ma zwykle postać drobnoziarnistego pyłu lub tabletek o barwie ciemnoszarej, ze względu na zanieczyszczenie metalicznym glinem i jego tlenkami.

Związek ten energicznie reaguje z wodą według równania:

Li[AlH4] + 4H2O → LiOH + Al(OH)3 + 4H2

Reakcja ta jest silnie egzotermiczna, co powoduje że pył tetrahydroglinianiu litu może się samorzutnie zapalić w kontakcie z wilgotnym powietrzem.

Otrzymuje się go, działając nadmiarem wodorku litu na eterowy roztwór chlorku glinu:

4LiH + AlCl3 → Li[AlH4] + 3LiCl

Budowa cząsteczki[edytuj | edytuj kod]

Centralnym atomem cząsteczki glinowodorku litu jest glin na III stopniu utlenienia, połączony kowalencyjnie z czterema atomami wodoru. Ujemny ładunek anionu kompleksowego [AlH4] równoważony jest przez kation litu Li+.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Tetrahydroglinian litu jest często stosowany jako reduktor w chemii organicznej. Redukuje on na przykład kwasy karboksylowe do alkoholi, a azotyny do amin. W wyniku działania chlorkami na eterowy roztwór Li[AlH4] otrzymuje się odpowiednie wodorki, na przykład:

SiCl4 + Li[AlH4] → SiH4 + LiCl + AlCl3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tetrahydroglinian litu (ang.) w wykazie klasyfikacji i oznakowania Europejskiej Agencji Chemikaliów. [dostęp 2018-06-13].