Texas A&M University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Texas A&M University
Texas Agricultural and Mechanical University
ilustracja
Data założenia 1876
Typ Flagship state university
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres College Station, TX
Liczba studentów 48.039
Rektor R. Bowen Loftin
Drużyna sportowa Texas A&M Aggies
Położenie na mapie Teksasu
Mapa lokalizacyjna Teksasu
Texas A&M University
Texas A&M University
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Texas A&M University
Texas A&M University
Ziemia30°36′30,79″N 96°20′57,57″W/30,608553 -96,349325
Strona internetowa

Texas A&M University, czyli Texas Agricultural and Mechanical University, zwany A&M albo TAMUuniwersytet w College Station w Teksasie.

Flagowy uniwersytet systemu Uniwersytetów w Teksasie. Siódmy co do wielkości uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, rocznie uczy się w nim ok. 50 tys. studentów[1]. Znany z osiągnięć w naukach ścisłych, biologicznych, medycynie, wojskowych. Naukowcy z TAMU biorą udział w programach badawczych NASA. Jeden z trzech najlepszych uniwersytetów w Teksasie. W rankingach uniwersytet plasuje się w pierwszej dwudziestce amerykańskich publicznych szkół wyższych[2].

TAMU to pierwsza publiczna szkoła wyższa w Teksasie. Powstała w latach 70. XIX wieku jako Agricultural and Mechanical College of Texas, który zajmował się przede wszystkim kształceniem rolników i wojskowych[3] Dzisiejsza nazwa została nadana szkole w 1963 roku. W latach 60. XX wieku szkoła przekształciła się w uniwersytet i nabrała dzisiejszego charakteru. Słowa "agricultural" (rolniczy) i "mechanical" (mechaniczny) w nazwie zachowano ze względów historycznych[4]. Od słowa "agricultural" pochodzi też zwyczajowe określenie absolwentów uniwersytetu: "Aggies".

W 1997 roku na TAMU powstała Biblioteka Prezydencka George’a H.W. Busha, jedna z trzynastu bibliotek prezydenckich w USA. Były prezydent Stanów Zjednoczonych i jego żona Barbara Bush są zaangażowani w życie uniwersytetu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Sbisa Dining Hall, kampus TAMU
Kampus TAMU
Biblioteka George’a H.W. Busha, kampus TAMU