Texas A&M University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Texas A&M University
Texas Agricultural and Mechanical University
Godło
Ilustracja
Data założenia 1876
Typ Flagship state university
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres College Station, TX
Liczba studentów 48 039
Rektor R. Bowen Loftin
Drużyna sportowa Texas A&M Aggies
Położenie na mapie Teksasu
Mapa konturowa Teksasu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Texas A&M University”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, na dole znajduje się punkt z opisem „Texas A&M University”
Ziemia30°36′30,79″N 96°20′57,57″W/30,608553 -96,349325
Strona internetowa

Texas A&M University, czyli Texas Agricultural and Mechanical University, zwany A&M albo TAMUuniwersytet w College Station w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych.

Sztandarowy uniwersytet systemu Uniwersytetów w Teksasie. Siódmy co do wielkości uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, rocznie uczy się w nim ok. 50 tys. studentów[1]. Znany z osiągnięć w naukach ścisłych, biologicznych, medycynie, wojskowych. Naukowcy z TAMU biorą udział w programach badawczych NASA. Jeden z trzech najlepszych uniwersytetów w Teksasie. W rankingach uniwersytet plasuje się w pierwszej dwudziestce amerykańskich publicznych szkół wyższych[2].

TAMU to pierwsza publiczna szkoła wyższa w Teksasie. Powstała w latach 70. XIX wieku jako Agricultural and Mechanical College of Texas, który zajmował się przede wszystkim kształceniem rolników i wojskowych[3] Dzisiejsza nazwa została nadana szkole w 1963 roku. W latach 60. XX wieku szkoła przekształciła się w uniwersytet i nabrała dzisiejszego charakteru. Słowa agricultural (rolniczy) i mechanical (mechaniczny) w nazwie zachowano ze względów historycznych[4]. Od słowa agricultural pochodzi też zwyczajowe określenie absolwentów uniwersytetu: Aggies.

W 1997 roku na TAMU powstała Biblioteka Prezydencka George’a H.W. Busha, jedna z trzynastu bibliotek prezydenckich w USA. Były prezydent Stanów Zjednoczonych i jego żona Barbara Bush byli zaangażowani w życie uniwersytetu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]