Texas Instruments

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Texas Instruments Inc.
ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Teksas
Siedziba Dallas
Data założenia 1930
Forma prawna spółka publiczna
Prezes Rich Templeton
Zatrudnienie 29 977 osób (2016)
Giełda NASDAQ: TXN
ISIN US8825081040
Dane finansowe
Wynik operacyjny Increase2.svg 4,27 mld USD (2016)
Wynik netto Increase2.svg 2,98 mld USD (2016)
Aktywa Decrease2.svg 16,23 mld USD (2016)
Kapitał własny Decrease2.svg 9,94 mld USD (2016)
brak współrzędnych
Strona internetowa
Jeden z pierwszych kalkulatorów kieszonkowych Texas Instruments Inc. (1977)

Texas Instruments Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Dallas, w stanie Teksas, będące czołowym producentem półprzewodników. Obecnie producent m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (rodzina TMS320), przetworników cyfrowo-analogowych, analogowo-cyfrowych, czujników, układów analogowych i półprzewodnikowych elementów dyskretnych, a także kalkulatorów naukowych.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1930 roku jako serwis geofizyczny zajmujący się poszukiwaniem złóż ropy naftowej za pomocą techniki fal dźwiękowych. W roku 1938 wydzielona została firma Geophysical Services, Inc., a firma nadrzędna przyjęła nazwę Coronado Corporation, po czym zakończyła działanie w 1945.

6 grudnia 1941 Geophysical Services została wykupiona przez kilku jej pracowników i jednego z jej założycieli – następnego dnia Stany Zjednoczone zostały zaatakowane przez Japonię i firma zdecydowała się podjąć produkcję wyposażenia do walki z wrogimi okrętami podwodnymi.

W 1951 Geophysical Services zmieniła nazwę na Texas Instruments i rozpoczęła produkcję tranzystorów na bazie umowy licencyjnej z Western Electric. W 1954 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło pionierską produkcję pierwszych komercyjnych tranzystorów z krzemu i w tym samym roku wprowadziło na rynek pierwsze kieszonkowe radio tranzystorowe.

W 1958 jej pracownik Jack Kilby zademonstrował pierwszy, wykonany z germanu układ scalony, który zawierał kilka tranzystorów na pojedynczym chipie. Trzy lata później TI pokazała pracujący komputer używający układów scalonych – kompletny komputer na chipie został wyprodukowany w 1971. We wczesnych latach 80. TI wyprodukowała dużą liczbę tanich komputerów domowych 99/4a, potem rozpoczęła produkcję maszyn stacjonarnych PC, która jednak została wkrótce przerwana. Przez szereg lat sprzedawała własną linię komputerów typu notebook. Wycofała się z tej działalności w 1997 sprzedając dział produkcyjny Acer Group.

W późnych latach 90. popularność w Stanach Zjednoczonych zyskały programowalne kalkulatory graficzne, począwszy od serii TI-8x z pierwszym modelem TI-81. Kalkulatory dzieliły się na wyposażone w procesory Zilog Z80 (używanych w Gameboy'ach) oraz Motorola 68000 (procesory stosowane w komputerach Amiga i szesnastobitowych komputerach Atari).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]