Texas Instruments

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Texas Instruments Inc.
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Teksas

Siedziba

Dallas

Data założenia

1930

Forma prawna

spółka publiczna

Prezes

Rich Templeton

Zatrudnienie

29 977 osób (2016)

Giełda

NASDAQ: TXN

ISIN

US8825081040

Dane finansowe
Wynik operacyjny

Increase2.svg 4,27 mld USD (2016)

Wynik netto

Increase2.svg 2,98 mld USD (2016)

Aktywa

Decrease2.svg 16,23 mld USD (2016)

Kapitał własny

Decrease2.svg 9,94 mld USD (2016)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Jeden z pierwszych kalkulatorów kieszonkowych Texas Instruments Inc. (1977)

Texas Instruments Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Dallas, w stanie Teksas, będące czołowym producentem półprzewodników. Obecnie producent m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (rodzina TMS320), przetworników cyfrowo-analogowych, analogowo-cyfrowych, czujników, układów analogowych i półprzewodnikowych elementów dyskretnych, a także kalkulatorów naukowych.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1930 roku jako serwis geofizyczny zajmujący się poszukiwaniem złóż ropy naftowej za pomocą techniki fal dźwiękowych. W roku 1938 r. wydzielona została spółka Geophysical Services, Inc., a spółka nadrzędna przyjęła nazwę Coronado Corporation, po czym zakończyła działanie w 1945 r.

6 grudnia 1941 Geophysical Services została wykupiona przez kilku jej pracowników i jednego z jej założycieli – następnego dnia Stany Zjednoczone zostały zaatakowane przez Japonię i firma zdecydowała się podjąć produkcję wyposażenia do walki z wrogimi okrętami podwodnymi.

W 1951 r. Geophysical Services zmieniła nazwę na Texas Instruments i rozpoczęła produkcję tranzystorów na bazie umowy licencyjnej z Western Electric. W 1954 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło pionierską produkcję pierwszych komercyjnych tranzystorów z krzemu i w tym samym roku wprowadziło na rynek pierwsze kieszonkowe radio tranzystorowe.

W 1958 r. jej pracownik Jack Kilby zademonstrował pierwszy, wykonany z germanu układ scalony, który zawierał kilka tranzystorów na pojedynczym chipie. Trzy lata później TI pokazała pracujący komputer używający układów scalonych – kompletny komputer na chipie został wyprodukowany w 1971 r. We wczesnych latach 80. TI wyprodukowała dużą liczbę tanich komputerów domowych 99/4a, potem rozpoczęła produkcję maszyn stacjonarnych PC, która jednak została wkrótce przerwana. Przez szereg lat sprzedawała własną linię komputerów typu notebook. Wycofała się z tej działalności w 1997 r. sprzedając dział produkcyjny Acer Group.

W późnych latach 90. popularność w Stanach Zjednoczonych zyskały programowalne kalkulatory graficzne, począwszy od serii TI-8x z pierwszym modelem TI-81. Kalkulatory dzieliły się na wyposażone w procesory Zilog Z80 (używanych w Game Boyach) oraz Motorola 68000 (procesory stosowane w komputerach Amiga i szesnastobitowych komputerach Atari).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]