Thích Quảng Ðức

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thích Quảng Ðức
Lâm Văn Túc
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1897
prowincja Khánh Hòa

Data i miejsce śmierci

11 czerwca 1963
Sajgon, Wietnam Południowy

Szkoła

mahajana

Honorowy tytuł lub imię pośmiertne

Hòa thượng

Pomnik Thích Quảng Ðứca w Ho Chi Minh
Samochód Thích Quảng Ðứca Austin A95, do dziś przechowywany w klasztorze w Huế

Thích Quảng Ðức i [tʰǐk̟ kʷâːŋ ɗɨ̌k], właśc. Lâm Văn Tức (ur. 1897, zm. 11 czerwca 1963 w Sajgonie) – buddyjski mnich mahajany, który dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko dyktaturze i prześladowaniom buddyzmu w Wietnamie Południowym przez rząd katolickiego prezydenta Ngô Đình Diệma.

Samobójstwo[edytuj | edytuj kod]

Thích Quảng Ðức mieszkał w buddyjskim klasztorze w Huế. Aby dokonać samospalenia przyjechał do Sajgonu. Usiadł na środku jezdni, został oblany benzyną przez wspomagających go mnichów i podpalił się. Zdarzenie widziały dziesiątki ludzi, między innymi David Halberstram, dziennikarz The New York Times, który napisał:

(...) płomienie obejmowały człowieka; ciało powoli kurczyło się, głowa czerniała, zwęglała się. Było czuć woń palącego się ludzkiego ciała; ludzkie życie spłonęło tak szybko. Słyszałem szloch Wietnamczyków, których gromadzili się coraz licznej. Byłem nazbyt zszokowany, aby płakać, nazbyt zdezorientowany, aby robić notatki czy zadawać pytania, nazbyt oszołomiony, aby o czymkolwiek myśleć... Płonąc nie poruszył się, nie wydał ani jednego dźwięku, jego zewnętrzny spokój kontrastował z otaczającymi go płaczącymi ludźmi.

Wydarzenie zostało udokumentowane przez Malcolma Browne[1]:

To była noc 10 czerwca 1963 roku. Duc zadzwonił do mnie mówiąc: Panie Browne, proszę przyjść do takiej i takiej pagody jutro o szóstej rano. Wydarzy się coś naprawdę istotnego. Od razu wiedziałem że jest nietypowo – zgromadził się tam tłum buddyjskich mnichów i mniszek, wiele z nich płakało. Dwóch młodych mnichów wyciągnęło plastikowy kanister z benzyną, polało nią starszego i zrobiło krok w tył. Thich Quang Duc zapalił zapałkę, którą trzymał na brzuchu i podpalił się. Oniemiałem, oblał mnie zimny pot, z najwyższym trudem skupiłem się na ostrości, naświetlaniu, robieniu zdjęcia. Byłem przerażony. Wielokrotnie pytano mnie, czy mogłem powstrzymać samobójstwo. Nie mogłem. Stała tam zwarta grupa około dwustu mnichów gotowych zablokować mnie, gdybym spróbował się ruszyć. Kilku z nich rzuciło się pod koła wozu strażackiego. Po latach mam jednak poczucie, że przyczyniłem się do tej śmierci. Że starszy mnich nie zrobiłby tego, gdyby nie był pewny obecności reportera, który przekaże relację światu.

Mnich zginął na miejscu; jego ciało zostało skremowane. Samochód, którym przyjechał do Sajgonu – błękitny Austin A95 z 1956 roku, jest przechowywany jako pamiątka w klasztorze w Huế.

Reakcja[edytuj | edytuj kod]

W ślad za Thích Quảng Ðứcem poszli inni mnisi buddyjscy, którzy także wybrali samospalenie jako formę protestu przeciwko represjom w Wietnamie Południowym. Władze państwa się tym w ogóle nie przejęły; Trần Lệ Xuân, żona Ngô Ðình Nhu, brata Ngô Ðình Diệma, miała wypowiedzieć zdanie Klaskałabym w dłonie, gdy zobaczyłabym innego palącego się mnicha.

Zdjęcie palącego się Thích Quảng Ðứca wykonane przez Malcolma W. Browne'a zostało wyróżnione nagrodą World Press Photo za rok 1963.

W 1992 amerykański zespół rockowy Rage Against the Machine umieścił zdjęcie palącego się Thích Quảng Ðứca na okładce swego debiutanckiego albumu. To samo zdjęcie zostało już wcześniej, w 1989 umieszczone na okładce albumu Faces, Forums & Illusions kanadyjskiej grupy Delerium.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teraz Rock”, nr 2 (36), luty 2006