Th24

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Th24
Lata budowy 1893 - 1903
Układ osi Cn2v
Wymiary
Masa pustego parowozu 37,5 t
Masa służbowa 42 t
Długość 8,784 m
Długość z tendrem 15,105 m
Wysokość 4,570 m
Rozstaw osi skrajnych 3160 mm
Średnica kół napędnych 1258 mm
Napęd
Trakcja parowa
Ciśnienie w kotle 12 at
Powierzchnia ogrzewalna kotła 124 m²
Powierzchnia przegrzewacza 8 m²
Powierzchnia rusztu 1,81 m²
Skok tłoka 632 mm
Parametry eksploatacyjne
Prędkość konstrukcyjna 50 km/h
Portal Portal Transport szynowy

Th24parowóz produkcji austriackiej kkStB 59, skonstruowany przez Gölsdorfa – znanego austriackiego projektanta lokomotyw.

Były to lokomotywy na parę nasyconą, przeznaczone głównie do ruchu towarowego. Parowozy produkowano w Austrii w latach 18931903. Niektóre egzemplarze eksploatowano na terenie Galicji. Układ osi: C (trzy pary kół napędowych). Cechą charakterystyczną tej lokomotywy był niski kocioł, wysoki zbiornik pary umieszczony na kotle oraz bardzo wysoki komin z odiskiernikiem, rozszerzający się w górnej części na kształt maczugi.

Po I wojnie światowej na stan PKP trafiło aż 80 egzemplarzy tych parowozów. Otrzymały one oznaczenie Th24 – numer był niezgodny z systemem oznaczeń parowozów PKP (sugerujący polską konstrukcję), lecz wynikał z dużej ilości typów przejętych austriackich lokomotyw o układzie osi C. Lokomotywy te były wykorzystywane w okresie międzywojennym do prowadzenia lekkich pociągów towarowych i lekkich prac manewrowych. Ze względu na archaiczną konstrukcję i niską wydajność parowozy te były stopniowo eliminowane z ruchu. Po II wojnie światowej lokomotywy te nie były w Polsce używane. Nie zachował się też ani jeden egzemplarz o charakterze muzealnym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie parowozu Th24 w zbiorach NAC