Thalys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pociągi Thalys na Gare du Nord w Paryżu – na pierwszym planie TGV Thalys PBA, w tle TGV Thalys PBKA

Thalysprzewoźnik kolejowy, obsługujący przy użyciu pociągów TGV połączenia kolejowe między Holandią, Belgią, Francją i Niemcami. Główną relacją pociągów Thalys jest połączenie AmsterdamBrukselaParyż. Czas podróży między tymi odległymi o około 500 km miastami, wynoszący 3 godziny i 18 minut[1], wyeliminował praktycznie z tej trasy przewoźników lotniczych. Po otwarciu LGV Interconnexion i dworca Aéroport Charles-de-Gaulle 2 TGV stanowiącego integralną część portu lotniczego Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Thalys stał się również quasi-przewoźnikiem lotniczym – IATA nadała mu identyfikator 2H. Funkcję przewoźnika lotniczego spełnia on również na trasie od portu lotniczego Schiphol w Amsterdamie do Antwerpii i Brukseli. W miesiącach letnich pociągi Thalys dowożą turystów na Lazurowe Wybrzeże do Marsylii, a zimą miłośników sportów zimowych w Alpy do Bourg-Saint-Maurice. Pociągi Thalys regularnie obsługują połączenia Amsterdam – Bruksela 14 razy dziennie, a Amsterdam – Paryż 10 razy dziennie[1].

Przedsiębiorstwo[edytuj | edytuj kod]

Thalys Bar

Thalys international jest spółką utworzoną przez koleje francuskie SNCF (70% udziałów) oraz belgijskie SNCB/NMBS (30% udziałów). Przewozy są realizowane przy użyciu pociągów TGV należących do tych przewoźników oraz do kolei holenderskich NS i niemieckich DB. Przedsiębiorstwo powstało w maju 1995 z przekształcenia firmy Westrail International, która była wspólnym oddziałem SNCF i SNCB/NMBS, utworzonym w 1995 roku. Nazwa Thalys została wybrana jako słowo, które nie oznacza niczego w żadnym z języków krajów, gdzie działa przewoźnik, oraz łatwe do wymówienia w każdym z nich.

Pociągi TGV Thalys[edytuj | edytuj kod]

Thalys używa dwóch rodzajów pociągów TGV – TGV Thalys PBA i TGV Thalys PBKA, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym malowaniem. Zestawienie obydwu typów pociągów jest identyczne – 3 wagony klasy 1 (zwanej Comfort 1), wagon restauracyjny, 5 wagonów klasy 2 (zwanej Comfort 2). Pociągi są przystosowane do poruszania się po sieciach kolejowych Francji, Belgii, Holandii oraz Niemiec (tylko Thalys PBKA) dzięki instalacji urządzeń umożliwiających zasilanie prądem z górnej sieci trakcyjnej oraz urządzeń współpracujących z sygnalizacją kolejową w każdym z tych krajów. W sumie eksploatowanych jest 27 pociągów (10 jednostek Thalys PBA i 17 Thalys PBKA), z czego 16 należy do SNCF (w tym wszystkie 10 składów TGV PBA), 7 do SNCB i po 2 do DB oraz NS.

Obsługiwane relacje[edytuj | edytuj kod]


Relacje pociągów Thalys przebiegają prawie w całości po liniach dużych prędkości z wyjątkiem połączeń z miejscowościami w Alpach oraz odcinków dojazdowych do stacji. Thalys w marcu 2006 roku na odcinku między Brendrechtem a granicą belgijską osiągnął maksymalną prędkość 334,2 km/godz.[2]

Czasy przejazdów[edytuj | edytuj kod]

Stacja początkowa Stacja docelowa Czas przejazdu
Amsterdam Paryż 3:18
Schiphol Paryż 3:02
Rotterdam Paryż 2:37
Amsterdam Bruksela 1:50
Schiphol Bruksela 1:35
Rotterdam Bruksela 1:10

Serwis i program dla często podróżujących[edytuj | edytuj kod]

Pasażerowie podróżujący pierwszą klasą (Comfort 1) otrzymują bezpłatnie posiłki i napoje na trasach pomiędzy Amsterdamem, Brukselą i Paryżem i Kolonią. W zależności od pory dnia będzie to śniadanie, lunch, kolacja lub przekąska. Thalys prowadzi program dla często podróżujących Thalys TheCard. Głównym przywilejem jest możliwość korzystania z saloników na dworcach w Amsterdamie, Brukseli, Paryżu i Kolonii oraz możliwość darmowej zmiany pociągu na wcześniejszy lub późniejszy[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Thalys [online], www.nsinternational.nl [dostęp 2019-05-19].
  2. Testritten Thalys harder dan 330 km/uur [online], Omroep Brabant [dostęp 2019-05-24] (niderl.).
  3. Onze abonnementen voor frequente reizigers [online], Thalys [dostęp 2019-05-19] (niderl.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]