Thalys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pociągi Thalys na Gare du Nord w Paryżu – na pierwszym planie TGV Thalys PBA, w tle TGV Thalys PBKA

Thalysprzewoźnik kolejowy, obsługujący przy użyciu pociągów TGV połączenia kolejowe między Francją a Belgią, Holandią i Niemcami. Główną relacją pociągów Thalys jest połączenie Paryż - Bruksela, na której przedsiębiorstwo osiąga połowę swoich całkowitych przychodów. Czas podróży między tymi odległymi o około 300 km miastami, wynoszący godzinę i 22 minuty, wyeliminował praktycznie z tej trasy przewoźników lotniczych. Po otwarciu LGV Interconnexion i dworca Aéroport Charles-de-Gaulle 2 TGV stanowiącego integralną część portu lotniczego Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Thalys stał się również quasi-przewoźnikiem lotniczym - IATA nadała mu identyfikator 2H. Funkcję przewoźnika lotniczego spełnia on również na trasie od portu lotniczego Schiphol w Amsterdamie do Antwerpii i Brukseli.

Przedsiębiorstwo[edytuj | edytuj kod]

Thalys international jest spółką utworzoną przez koleje francuskie SNCF (70% udziałów) oraz belgijskie SNCB/NMBS (30% udziałów). Przewozy są realizowane przy użyciu pociągów TGV należących do tych przewoźników oraz do kolei holenderskich NS) i niemieckich DB. Przedsiębiorstwo powstało w maju 1995 z przekształcenia firmy Westrail International, która była wspólnym oddziałem SNCF i SNCB/NMBS, utworzonym w 1995 roku. Nazwa Thalys została wybrana jako słowo, które nie oznacza niczego w żadnym z języków krajów, gdzie działa przewoźnik, oraz łatwe do wymówienia w każdym z nich.

Pociągi TGV Thalys[edytuj | edytuj kod]

Thalys używa dwóch rodzajów pociągów TGV - TGV Thalys PBA i TGV Thalys PBKA, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym malowaniem. Zestawienie obydwu typów pociągów jest identyczne - 3 wagony klasy 1 (zwanej Comfort 1), wagon restauracyjny, 5 wagonów klasy 2 (zwanej Comfort 2). Pociągi są przystosowane do poruszania się po sieciach kolejowych Francji, Belgii, Holandii oraz Niemiec (tylko Thalys PBKA) dzięki instalacji urządzeń umożliwiających zasilanie prądem z górnej sieci trakcyjnej oraz urządzeń współpracujących z sygnalizacją kolejową w każdym z tych krajów. W sumie eksploatowanych jest 27 pociągów (10 jednostek Thalys PBA i 17 Thalys PBKA), z czego 16 należy do SNCF (w tym wszystkie 10 składów TGV PBA), 7 do SNCB i po 2 do DB oraz NS.

Obsługiwane relacje[edytuj | edytuj kod]

Relacje obsługiwane przez pociągi Thalys
Paris-Nord
Mons
Charleroi-Sud
Namur
Liège-Guillemins
Bruxelles-Midi
Aachen Hbf.
Köln Hbf.
Gent St Pieters
Brugge
Oostende
Antwerpen-Berchem
Antwerpen Centraal
Rotterdam CS
Den Haag HS
Schiphol
Amsterdam CS
Marseille-St.-Charles
(połączenie sezonowe)
Avignon TGV
(połączenie sezonowe)
Valence TGV
(połączenie sezonowe)


Do 1 kwietnia 2007 pociągi Thalys obsługiwały również relację Bruxelles Midi/Brussel-Zuid - Marne-la-Vallée - Chessy przez Aéroport-Charles-de-Gaulle-2-TGV, obecnie jest ona obsługiwana przez francuskie koleje SNCF pociągami TGV.

Relacje pociągów Thalys przebiegają w całości po liniach dużych prędkości (z wyjątkiem połączeń z miejscowościami w Alpach, odcinka Bruksela - Antwerpia oraz odcinków dojazdowych do stacji).

Serwis i program dla często podróżujących[edytuj | edytuj kod]

Śniadanie na pokładzie pociągu Thalys

Pasażerowie podróżujący w pierwszą klasą (Comfort 1) otrzymują bezpłatnie posiłki i napoje na trasach pomiędzy Brukselą i Paryżem, Kolonią i Amsterdamem. W zależności od pory dnia będzie to śniadanie, lunch, kolacja lub przekąska.

Thalys prowadzi program dla często podróżujących Thalys TheCard. Głównym przywilejem jest możliwość korzystania z saloników na dworcach w Brukseli, Paryżu i Kolonii oraz możliwość darmowej zmiany pociągu na wcześniejszy/późniejszy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]