The 100 Greatest Metal Guitarists

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The 100 Greatest Metal Guitarists
Autor Joel McIver
Tematyka gitarzyści, metal
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania styczeń 2009
Wydawca Jawbone Press

The 100 Greatest Metal Guitarists (ang. "Stu najlepszych gitarzystów metalowych") – książka brytyjskiego autora Joela McIvera, wydana w 2009 roku nakładem Jawbone Press z przedmową Glena Bentona, basisty zespołu Deicide. Zawiera listę 100 najlepszych, zdaniem autora, gitarzystów, w odwrotnej kolejności. Z większością z nich McIver przeprowadził wywiady w latach 2005-2009.

Książka, czternasta w karierze McIvera, wywołała spore zainteresowanie wśród muzyków, którzy zostali w niej wymienieni. Dave Mustaine (pierwsze miejsce), gitarzysta i wokalista thrashmetalowej grupy Megadeth, w wywiadzie dla magazynu Classic Rock napisał:

"Było to bardzo miłe, zwłaszcza kiedy dowiedziałem się, że Joel napisał parę książek o Metallice. Spojrzałem na swoją kopię książki - nie było mnie, ani na przedniej, ani tylnej okładce. Wydawało mi się, że znajdę się gdzieś koło miejsca 69. Przekartkowawszy doszedłem do wniosku, że jest to wszechstronna, solidna książka. [...] Znalazłem się na pierwszym miejscu przed Johnem Petruccim i Kirkiem Hammettem, co uważam za osobisty sukces[1].

Objaśniając przyczyny powstania książki McIver powiedział serwisowi Blabbermouth.net:

"Pomysł przyszedł mi do głowy parę lat temu, kiedy przeczytałem listę, podobno, 100 najlepszych gitarzystów metalowych w popularnym magazynie gitarowym. Lista zawierała całą masę nie-metalowych gitarzystów jak Neil Young, czy Kurt Cobain. Pomyślałem zatem 'Co do k...y!' i napisałem własną listę, która ostatecznie przekształciła się w książkę o 80 000 słów. Muzycy, których w niej wymieniłem grają metal — nie ma tam nikogo ze świata hard rocka."[2]

Top 10 gitarzystów[edytuj | edytuj kod]

Nr Nazwisko Kraj
1 Mustaine, DaveDave Mustaine  Stany Zjednoczone
2 John Petrucci  Stany Zjednoczone
3 Waters, JeffJeff Waters  Kanada
4 Wylde, ZakkZakk Wylde  Stany Zjednoczone
5 Darrell, DimebagDimebag Darrell  Stany Zjednoczone
6 Iommi, TonyTony Iommi  Wielka Brytania
7 Azagthoth, TreyTrey Azagthoth  Stany Zjednoczone
8 Hetfield, JamesJames Hetfield  Stany Zjednoczone
9 Åkerfeldt, MikaelMikael Åkerfeldt  Szwecja
10 Schuldiner, ChuckChuck Schuldiner  Stany Zjednoczone

W apendyksie McIver zaznaczył, że ze 100 gitarzystów 48 pochodziło z Ameryki, 14 ze Szwecji, 13 z Wielkiej Brytanii, siedmiu z Niemiec, czterech z Norwegii i trzech z Kanady. Z następujących krajów pochodziło po dwóch muzyków - Finlandii, Polski, Brazylii i Danii - zaś po jednym ze Szwajcarii, Francji i Australii. Wszyscy poza Euronymousem, Jesse'em Pintadą, Chuckiem Schuldinerem oraz Dimebagiem Darrellem żyli w momencie wydania książki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]