The 3DO Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The 3DO Company
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Siedziba Redwood City
Data założenia 12.09.1991
Data likwidacji 28.05.2003
brak współrzędnych

The 3DO Company (zwykle skracane jako 3DO) – amerykański producent gier komputerowych, utworzone w 1991 przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją konsol oraz gier komputerowych. Jego założycielem był Trip Hawkins, jeden z wcześniejszych współzałożycieli Electronic Arts.

The 3DO Company znane jest przede wszystkim z wydania gier Army Men. Przejęty w roku 1996 New World Computing był odpowiedzialny za serie Might and Magic i Heroes of Might and Magic. W maju 2003 3DO ogłosiło upadłość, a ich własność intelektualna została przejęta przez konkurencję – Microsoft, Namco, Ubisoft oraz kilku mniejszych producentów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Konsole[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 3DO Interactive Multiplayer.

Pierwszym celem firmy było stworzenie konsoli gier wideo kolejnej generacji z obsługą CD, które byłyby produkowane przez partnerów firmy na różnych licencjach. 3DO zarabiałoby na opłacie licencyjnej od każdej sprzedanej konsoli i każdej wyprodukowanej gry. 3DO oferowało lepsze warunki i niższe opłaty licencyjne ($3 od każdej wyprodukowanej gry) dla producentów gier niż konkurencja – Nintendo i Sega. Wydanie platformy odbyło się w październiku 1993.

Nowa konsola kosztowała 700 dolarów i w porównaniu z konkurencyjnymi konsolami była to duża cena. Ponadto gry na konsolę 3DO były uznawane za kiepskie. Kiedy pojawiło się Sony PlayStation ze sprzętową obsługą grafiki 3D oraz świetnymi grami, dla produktu 3DO nie było już żadnego ratunku. W roku 1996 3DO sprzedała projekt konsoli kolejnej generacji o kodowej nazwie M2 firmie Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. i zaczęła produkować oraz wydawać gry na platformę PlayStation.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]