The Advocate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Advocate
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

LPI Media

Tematyka

LGBT

Pierwszy numer

1967

Redaktor naczelny

Jon Barrett

Średni nakład

175 tys. egz.

ISSN

0001-8996

Strona internetowa

The Advocate – amerykański miesięcznik o tematyce LGBT wydawany od 1967 roku. Jest to najstarszy magazyn o tej tematyce wydawany w Stanach Zjednoczonych i jedyny magazyn skupiony na newsach istotnych dla tej społeczności wydawany na terenie całego kraju.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo było początkowo wydawane przez Dicka Michaelsa i Billa Randa z PRIDE – założonej w Los Angeles grupy działaczy na rzecz LGBT. Nosiło wówczas nazwę „The Los Angeles Advocate” i było newsletterem grupy, którego nakład wynosił 500 sztuk. PRIDE posiadał już wcześniej inny newsletter, ale „The Los Angeles Advocate” miało być jego ulepszoną wersją. W 1968 roku Michaels i Rand wykupili coraz lepiej prosperujący „The Advocate” od grupy. W 1969 roku czasopismo przyjęło swoją obecną nazwę i zaczęto je dystrybuować na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Tytuł początkowo traktował m.in. o męskiej modzie, gwiazdach, opisywał rozwój ruchu wyzwolenia gejów.

Do 1974 roku nakład każdego wydania osiągał 40 tys. egzemplarzy. W tym roku czasopismo zostało zakupione przez Davida Goodsteina – bankiera z San Francisco, którego wyrzucono z pracy, ponieważ był gejem. Pod kierownictwem Goodsteina „The Advocate” stał się czasopismem opisującym wszystkie wiadomości i wydarzenia ważne dla społeczności LGBT. Na początku lat 80., kiedy AIDS zaczął rozprzestrzeniać się coraz bardziej, czasopismo było krytykowane przez Larry'ego Kramera, działacza na rzecz walki z AIDS, za ignorowanie epidemii. W odpowiedzi tytuł zaczął poświęcać wiele uwagi chorobie i propagować bezpieczny seks. W 1985 roku Goodstein zmarł, a czasopismo zdawało się chylić powoli ku upadkowi. Jednakże na początku lat 90., kiedy marketingowcy w USA dostrzegli, że LGBT jest atrakcyjną grupą konsumentów, wiele firm zaczęło umieszczać w magazynie reklamy swoich produktów, co poprawiło sytuacje magazynu. Dzięki temu pomiędzy 1990 a 1992 rokiem dochód czasopisma niemal się podwoił, ale powstało również wiele konkurencyjnych tytułów.

Obecną formę czasopismo przyjęło w 1992 roku, kiedy zrezygnowano z umieszczania w nim osobistych ogłoszeń czytelników oraz erotycznych reklam i zastąpiono papier gazetowy błyszczącym. Zmiany te pozytywnie przyjęły lesbijki, które wcześniej postrzegały czasopismo jako skierowane bardziej w stronę gejów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]