The Ashes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urna The Ashes
Artykuł w Sporting Times ogłaszający "śmierć" angielskiego krykieta
Świętowanie zwycięstwa The Ashes w 2005 na placu Trafalgar Square

The Ashes – turniej krykieta odbywający się corocznie, naprzemiennie w Anglii i Australii, w którym biorą udział narodowe reprezentacje Anglii i Australii. Rozgrywki zapoczątkowano w 1882 roku. Odbywają się na przemian w obu krajach. Do 2018 reprezentacja Australii wygrała 33 razy, reprezentacja Anglii - 32 razy, a 5 serii zakończyło się nierozstrzygnięciem.


Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa turnieju oznacza w języku polskim prochy. Turniej został nazwany w ten sposób po ukazaniu się w 1882 roku artykułu w "The Sporting Times", w którym podsumowano pierwszą porażkę Anglii z Australią na jej własnym terenie na stadionie Oval w Londynie. Artykuł utrzymany był w formie nekrologu obwieszczającego, że "angielski krykiet umarł, jego ciało zostanie spalone, a prochy powędrują do Australii"[1]. Następny mecz między Anglią a Australią został określony przez media jako "wyprawa po prochy". Podczas tego turnieju kapitan Anglii – Ivo Bligh – otrzymał od grupy kobiet z Melbourne pamiątkową urnę, mającą zawierać prochy sprzętu do krykieta[2]. Aborygeni utrzymywali, że urna zawierała prochy zmarłego krykiecisty Kinga Cole. Replika urny jest wręczana zwycięzcy kolejnej edycji The Ashes; oryginał znajduje się w muzeum Marylebone Cricket Club[3].

Reguły[edytuj | edytuj kod]

Turniej obejmuje pięć pięciodniowych meczów testowych, każdy rozgrywany w dwóch innings[4]. W zawodach obowiązują zasady stosowane w międzynarodowych rozgrywkach krykieta. W przypadku remisu turniej wygrywa poprzedni jego zwycięzca, zatrzymując puchar.

The Ashes 2017/18 wygrał gospodarz Australia pokonując Anglię w serii pięciu testów 4-0 i odbiła urnę.


The Ashes w rugby[edytuj | edytuj kod]

Popularność i renoma turnieju krykietowego doprowadziła do podobnej rywalizacji między oboma krajami w rugby formuły rugby league. Rywalizację rozpoczęto w 1908 roku w Wielkiej Brytanii, a nazwa została zaproponowana przez Australijczyków[5]. Ostatni turniej odbył się w 2003 roku i zakończył się zwycięstwem Australii 3:0[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Ashes since 1877. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 lipca 2009)]. (ang.).
  2. Ben Glaze: Mystery and myths about that famous little urn. Western Mail, 8 lipca 2009. [dostęp 2009-07-10]. (ang.).
  3. Ashes: Year for the Urn. [dostęp 2009-07-10]. (ang.).
  4. cricket, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2009-07-10] (ang.).
  5. a b The Ashes. [dostęp 2009-07-10].