Przejdź do zawartości

The Broads

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Broads
Ilustracja
Kanał przebiegający pomiędzy pastwiskami
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Położenie

hrabstwa Norfolk i Suffolk

Siedziba

Norwich

Data utworzenia

1989

Powierzchnia

303 km²

Plan The Broads
Granice obszaru The Broads (kolor zielony)
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „The Broads”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „The Broads”
Ziemia52°36′59″N 1°34′08″E/52,616389 1,568889
Strona internetowa

The Broads (także Norfolk Broads lub Norfolk and Suffolk Broads) – obszar ochrony przyrody w Anglii (Wielka Brytania), we wschodniej części hrabstw Norfolk i Suffolk. Jest to równinny, podmokły obszar z gęstą siecią rzek, kanałów i rowów wodnych[1], na którym znajdują się liczne, płytkie zbiorniki wodne pochodzenia antropogenicznego (torfianki), lokalnie zwane broads[2].

Obszar chroniony ustanowiony został w 1989 roku[3] i posiada unikalny w skali kraju status prawny, zbliżony do parku narodowego. Od 2015 roku dla celów marketingowych organ zarządzający (Broads Authority) stosuje wobec niego nazwę Broads National Park („Park Narodowy Broads”)[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Obszar The Broads ma powierzchnię 303 km². Zamieszkany jest przez ok. 6300 osób[2]. Większa jego część znajduje się w hrabstwie Norfolk (dystrykty North Norfolk, Broadland, South Norfolk, Norwich i Great Yarmouth), a fragment w hrabstwie Suffolk (dystrykt East Suffolk)[2]. Ma nieregularne granice, okalające dolne odcinki rzek Bure, Yare i Waveney, a także ich dopływówAnt, Thurne i Chet. Na wschodzie sięga on po nadmorskie miasta Great Yarmouth i Lowestoft, obejmuje także krótki odcinek (2,7 km[2]) linii brzegowej Morza Północnego. Na zachodzie rozciąga się do Norwich[1].

Znajduje się tu nieco ponad 60[2] różnej wielkości zbiorników wodnych, z których największym jest Hickling Broad o powierzchni 120 ha[5]. Większość z nich to torfianki, powstałe w wyniku stopniowego zalania przez wodę wyrobisk torfu, eksploatowanych przez okoliczną ludność co najmniej od XII do XIV wieku[6]. Teren jest równinny, najwyższy punkt (Strumpshaw Hill) wznosi się 38 m n.p.m.[2]. Znaczną część zajmują mokradła, będące siedliskiem rzadkich gatunków ptaków, owadów i roślin[5]. Rzeki, kanały i połączone z nimi zbiorniki wodne tworzą rozległą sieć dróg wodnych, o długości ponad 200 km, trzecią pod względem długości w Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu także ponad 300 km publicznie dostępnych szlaków pieszych[2].

The Broads jest ośrodkiem rekreacji i turystyki, w szczególności w okresie letnim, w tym żeglarstwa, wędkarstwa i obserwacji ptaków[5]. W 2013 roku obszar odwiedziło 7,5 mln turystów; a wartość turystyki dla lokalnej gospodarki szacowana była na 550 mln funtów[4].

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Status prawny obszaru The Broads uregulowany jest w ustawie parlamentu brytyjskiego Norfolk and Suffolk Broads Act 1988 i pod wieloma względami jest identyczny do statusu parków narodowych w Anglii i Walii, który reguluje ustawa National Parks and Access to the Countryside Act 1949. Główną różnicą są cele statutowe Broads Authority, organu zarządzającego obszarem The Broads. Podobnie jak w przypadku parków narodowych są nimi: (1.) ochrona i wzbogacanie piękna naturalnego, przyrody i dziedzictwa kulturalnego oraz (2.) promocja działań o charakterze edukacyjnym oraz rekreacyjnym. Trzecim celem, specyficznym dla The Broads, jest ochrona interesów żeglugi. Na terenie The Broads wszystkie cele statutowe są równoważne, natomiast w parkach narodowych ochrona przyrody jest celem nadrzędnym w sytuacji zaistnienia konfliktu przy ich wypełnianiu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mapa OS Explorer OL40 (The Broads), Ordnance Survey, ISBN 978-0-319-26354-9.
  2. a b c d e f g Facts and figures. Broads Authority. [dostęp 2023-05-06]. (ang.).
  3. The Broads, England. National Geographic. [dostęp 2023-05-06]. (ang.).
  4. a b c Harris v Norfolk Broads [2016] EWHC 799 (Admin) [online], s. 2–9 [dostęp 2023-05-06] (ang.).
  5. a b c the Broads, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2023-05-06] (ang.).
  6. History. Broads Authority. [dostęp 2023-05-06]. (ang.).