The Economist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Economist
TheEconomistLogo.svg
Częstotliwość Tygodnik
Kraj Wielka Brytania
Wydawca The Economist Newspaper Ltd.
Pierwsze wydanie 1843
Redaktor naczelny John Micklethwait
Strona internetowa

The Economist – niezależny politycznie tygodnik brytyjski wydawany od 1843 r. w Londynie; obecnie wydawany przez The Economist Newspaper Ltd. (od 1928 r. 50% udziałów posiada Financial Times).

Pierwotnie miał zasięg krajowy, obecnie jest pismem o zasięgu globalnym, skierowanym do kręgów biznesowych i politycznych. Jest poświęcony tematyce polityki i biznesu, ale publikuje też artykuły poświęcone nauce, technice, kulturze i sztuce. Co dwa tygodnie publikowany jest dodatek dogłębnie opisujący jakiś region lub dziedzinę biznesu. Wydawca ogłosił w numerze z 5 marca 2005, że sprzedaż w okresie lipiec–grudzień 2004 wynosiła średnio 1 009 759 egzemplarzy tygodniowo.

Cechy charakterystyczne[edytuj]

Artykuły w The Economist nie są podpisywane, w całej gazecie nie ma nawet nazwiska redaktora naczelnego (od 1993 do 2006 był nim Bill Emmott, obecny to John Micklethwait). Jest tradycją, że – z pewnymi wyjątkami – nazwisko redaktora pojawia się jedynie wtedy, kiedy przestaje on dla tygodnika pracować.

Od 1995 roku w każdym numerze znajduje się nekrolog.

The Economist słynie z tzw. Big Mac index, czyli porównania cen hamburgerów Big Mac w różnych krajach świata dla pokazania różnic w parytecie siły nabywczej ich walut. Co ciekawe, to nieformalne porównanie uchodzi za dosyć dokładne.

Tygodnik wychodzi w każdą sobotę.

Zobacz też[edytuj]


Linki zewnętrzne[edytuj]