The Ecstasy of Gold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Ecstasy of Gold
Utwór Ennio Morricone
z albumu Dobry, zły i brzydki (ścieżka dźwiękowa)
Wydany 1966
Długość 3:22

The Ecstasy of Gold (wł. L'estasi dell'oro, pol. Ekstaza złota) – utwór muzyczny autorstwa Ennio Morricone stanowiący część ścieżki dźwiękowej do filmu „Dobry, zły i brzydki” w reżyserii Sergio Leone. Częściowo dzięki popularności filmu, utwór stał się jedną z najlepiej znanych i najwyżej ocenianych kompozycji w karierze Morricone[1]. W filmie pojawia się w scenie, w której Tuco (Eli Wallach) w amoku przeczesuje cmentarz wojenny w poszukiwaniu grobu, w którym znajdować się ma 200 tysięcy dolarów w złotych monetach[2][3][4].

Kompozycję, będącą jednym z najlepiej rozpoznawalnych motywów muzycznych autorstwa Ennio Morricone, otwiera charakterystyczny motyw grany na rożku angielskim[a][5], pojawiający się w filmie już wcześniej w scenach, w których występuje grany przez Clinta Eastwooda „Dobry”[6]. Po chwili ciszy muzyka powraca w postaci głównego motywu muzycznego wygrywanego na oboju, podczas gdy tło tworzą cztery dźwięki powtarzane bez końca na fortepianie[3]. Po kilku taktach dołączają budujące napięcie dzwony, po nich instrumenty smyczkowe, trąbki, chór Alessandro AlessandroniegoI Cantori Moderni”, a w końcu wokaliza śpiewana przez sopranistkę Eddę Dell'Orso[b][3][4].

Gdy Amerykański Instytut Filmowy przyznał Clintowi Eastwoodowi specjalną nagrodę za jego wkład w rozwój branży filmowej w Stanach Zjednoczonych, ten przybył na galę przy dźwiękach „The Ecstasy of Gold”, by podkreślić rolę, jaką w jego karierze odegrały filmy Sergio Leone[7].

Wersja Metalliki[edytuj | edytuj kod]

The Ecstasy of Gold
Utwór zespołu Metallica
z albumu We All Love Ennio Morricone
Wydany 20 lutego 2007
Nagrywany 2006-2007
Gatunek Heavy metal, soundtrack, neo-classical metal
Długość 3:57
Twórca Ennio Morricone
Wydawnictwo Sony Classical

Amerykański zespół heavymetalowy Metallica wykorzystuje utwór „The Ecstasy of Gold” jako motyw otwierający koncerty grupy od roku 1983[8][9]; utwór znalazł się też na albumach koncertowych Metallica Through the Never, S&M oraz Live Shit: Binge & Purge. Zagrana przez członków zespołu heavymetalowa wersja utworu (z minimalistyczną linią wokalną oraz gitarą wiodącą Jamesa Hetfielda) znalazła się na albumie poświęconym kompozytorowi, We All Love Ennio Morricone[9] (a także wykonana przez band podczas koncertu w Kopenhadze podczas trasy koncertowej promującej album studyjny Death Magnetic (2008)). To wykonanie nominowano do nagrody Grammy za najlepszy instrumentalny utwór rockowy. Utwór ten pojawia się również w zapowiedzi gry wideo Guitar Hero: Metallica oraz jest jednym z utworów w grze, choć nie można go zagrać. Notowano go na 21. miejscu listy Billboard's Mainstream Rock w kwietniu 2007.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Inne wykonania[edytuj | edytuj kod]

 • Zespół punk-rockowy Ramones wykorzystuje „The Ecstasy of Gold” jako kończący ich koncerty.
 • Wiolonczelista Yo-Yo Ma nagrał utwór na albumie Yo-Yo Ma Plays Ennio Morricone[10].
 • Podczas sceny otwierającej film Jackass: Numer dwa (2006), podczas której obsada ucieka podmiejskimi osiedlami przed bykami, ilustracje dźwiękową stanowi „The Ecstasy of Gold”[11].
 • Sample z utworu wykorzystał Jay-Z w piosence „Blueprint2” z albumu Blueprint 2 z roku 2002[12]. Utwór Jay-Z z kolei wykorzystuje profesjonalny wrestler, Eddie Kingston.
 • Utwór w zmienionej aranżacji użyto w ścieżce dźwiękowej do gry Wild Arms na konsolę Playstation z roku 1997.
 • Utwór wykorzystano we wprowadzeniu do gry wyścigowej Blur produkcji Activision z roku 2010[13].
 • Portugalska drużyna futbolowa Sporting CP wykorzystywała utwór na początku swoich meczów rozgrywanych na własnym stadionie w sezonie 2011/2012.
 • Utwór w zmienionej aranżacji użyto w ścieżce dźwiękowej otwierającej grę NBA 2k14.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Niektóre źródła identyfikują instrument jako obój[3].
 2. W późniejszym okresie charakterystyczny głos Eddy Dell'Orso pojawi się w niemal wszystkich najpopularniejszych melodiach skomponowanych przez Morricone, w tym w ścieżce dźwiękowej do filmu „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie[4].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Hughes 2010 ↓, s. 71.
 2. Morricone i Miceli 2001 ↓, s. 177.
 3. a b c d Hughes 2006 ↓, s. 120.
 4. a b c Hughes 2010 ↓, s. 31.
 5. Leinberger 2012 ↓, s. 139.
 6. Spencer 2008 ↓, s. 137.
 7. Hughes 2010 ↓, s. 34.
 8. Scalich 2010 ↓, „King Nothing”.
 9. a b Blackened Recordings 2007 ↓, ¶ 1.
 10. Yo-Yo Ma 2004 ↓, ¶ 11 Sergio Leone Suite: Ecstasy of Gold from The Good, The Bad and The Ugly.
 11. IMDb 2006 ↓, ¶ „References”.
 12. Musicbrainz 2015 ↓, ¶ „Blueprint²”.
 13. Gamespot 2010 ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła internetowe
Źródła drukowane