The End (piosenka The Doors)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The End
Utwór zespołu The Doors
z albumu The Doors
Wydany 4 stycznia 1967
Nagrywany sierpień 1966
Gatunek rock psychodeliczny
Długość 11:40
Twórca Jim Morrison
Producent The Doors
Paul A. Rothchild
Wydawnictwo Elektra

The End – utwór amerykańskiej grupy The Doors, wydany na ich debiutanckim albumie The Doors w 1967 roku. Jest to jedna z najbardziej znanych (obok "Light My Fire") piosenek zespołu. Autorem tekstu był wokalista grupy, Jim Morrison. Prawdopodobnie pisząc go wzorował się na doświadczeniach z własnej przeszłości.

Piosenka pierwotnie była prostą balladą o miłości, jednak tematyka zmieniła się podczas jednego z występów The Doors w klubie Whiskey a Go Go. Morrison nie stawił się na pierwszy wieczorny występ, więc zespół wystąpił z Manzarkiem, klawiszowcem, w roli wokalisty, po czym w przerwie między koncertami udali się do mieszkania Morrisona, gdzie znaleźli go całkowicie odurzonego narkotykami. Udało się im go jednak doprowadzić go do klubu i następny występ dali już jako kwartet. Kiedy grali „The End”, Morrison zamiast zakończyć utwór ciągnął go dalej, dodając nowe, zaimprowizowane zwrotki. Po tym zdarzeniu właściciel klubu wyłączył prąd i zerwał kontrakt z zespołem.

Wkrótce potem do zespołu zgłosili się jednak Jac Holzman z Elektra Records i producent Paul Rothchild, proponując im nagranie albumu. Znalazł się na nim również „The End”.