The Fighting Generation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Fighting Generation
The Fighting Generation
Rok produkcji 1944
Data premiery październik 1944
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 1 minuta 52 sekundy[1]
Reżyseria Alfred Hitchcock
(niewym. w czołówce)
Scenariusz Stephen Longstreet
Główne role Jennifer Jones
Zdjęcia Gregg Toland
Produkcja David O. Selznick
Wytwórnia Vanguard Films
Dystrybucja Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych

The Fighting Generationamerykański propagandowy film krótkometrażowy (reklama społeczna)[2] z 1944 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Stephena Longstreeta. W roli głównej wystąpiła Jennifer Jones. Film został wyprodukowany w celu promowania sprzedaży bonów wojennych. Jego dystrybucją zajął się Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych[1].

The Fighting Generation został zrealizowany przez Hitchcocka w ciągu jednego dnia, 9 października 1944 w studiu należącym do producenta Davida O. Selznicka. W pierwotnym założeniu w filmie miała wystąpić także Rhonda Fleming i aktorzy Steve Dunhill oraz Tony Devlin, jednak ostatecznie na ekranie pojawiła się jedynie Jennifer Jones, która wcieliła się w rolę młodej asystentki pielęgniarki, recytującej tekst autorstwa Stephena Longstreeta[1].

Film The Fighting Generation przechowywany jest w Academy Film Archive w Los Angeles, będąc częścią Academy War Film Collection, jednej z największych kolekcji krótkometrażowych obrazów z czasów II wojny światowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alain Kerzoncuf. Alfred Hitchcock and The Fighting Generation. „Senses of Cinema”. ISSN 1443-4059 (ang.). [dostęp 2019-05-06]. [zarchiwizowane z adresu 2014-10-20]. 
  2. Life on the Home Front (ang.). [dostęp 2019-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-06)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]