The Genius Sings the Blues

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Genius Sings the Blues
Kompilacja Raya Charlesa
Wydany październik 1961
Nagrywany 19521960
Gatunek R&B, soul, piano blues
Długość 34:19
Wydawnictwo Atlantic
Producent Ahmet Ertegün, Jerry Wexler
Oceny
Album po albumie

The Genius Sings the Blues – album amerykańskiego muzyka Raya Charlesa, wydany w 1961 roku. The Genius Sings the Blues jest ostatnią płytą Raya wydaną przez wytwórnię Atlantic. Jednocześnie album należy do najbardziej popularnych i niezapomnianych w historii muzyka, gdyż składa się z dwunastu bluesowych piosenek, zarejestrowanych podczas wielu sesji nagraniowych w wytwórni Atlantic. Płyta ukazuje stylistyczny postęp Charlesa, bowiem łączy blues fortepianowy, jazz i southern R&B. W 2003 roku ukazała się reedycja The Genius Sings the Blues.

Album uplasował się na pozycji #73 Billboard 200.

Autorem zdjęcia muzyka, które znajduje się na okładce albumu jest Lee Friedlander.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ray Charles pochodził z Greenville na Florydzie, dlatego też asymilował się z muzycznym dziedzictwem innych, pochodzących z Południa, czarnoskórych muzyków, a przede wszystkim z folkiem, bluesem oraz gospelem. Charles uczęszczał do szkoły dla niewidomych Florida School for the Deaf and Blind w St. Augustine na Florydzie, gdzie stworzył podstawy własnego stylu modern jazzowego grania i pisania tekstów, słuchając m.in. Arta Tatuma, Kinga Cole’a, Buda Powella i Oscara Petersona, a także innych artystów popularnych w czasach, gdy muzyk przeprowadził się do Seattle. Ray połączył w swej muzyce wiele elementów, które dotychczas występowały oddzielnie, tworząc tym samym styl, charakteryzujący się niepowtarzalną harmonią i tradycyjnymi wzorcami rytmicznymi.

Wprowadzone przez Charlesa innowacje zawarte są na The Genius Sings the Blues. Album zawiera zarówno wolne, emocjonalne utwory, np. „Hard Times” i „Night Time Is the Right Time”, jak i nowe aranżacje country bluesowych piosenek, np. „I'm Movin' On” i „Early in the Mornin'”. Na płycie znalazła się również piosenka „The Midnight Hour”, nagrana podczas pierwszej sesji nagraniowej Charlesa w wytwórni Atlantic, a także piosenka „I Believe to My Soul”, nagrana podczas ostateniej sesji nagraniowej muzyka w tejże wytwórni. The Genius Sings the Blues w założeniu został wydany wyłącznie w celu zarobkowym dla wytwórni, po odejściu od niej Charlesa, jednak ostatecznie stał się jedną z najpopularniejszych kompilacji muzyka.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Strona pierwsza[edytuj | edytuj kod]

 1. „Early in the Mornin'” (Leo Hickman, Louis Jordan & Dallas Bartley) – 2:48
 2. „Hard Times (No One Knows Better Than I)” – 2:56
 3. „The Midnight Hour” (Sam Sweet) – 3:02
 4. (Night Time Is) the Right Time(N. Brown, O. Cadena & L. Herman) – 3:25
 5. „Feelin’ Sad” (Eddie Jones) – 2:50
 6. „Ray’s Blues” – 2:55

Strona druga[edytuj | edytuj kod]

 1. I'm Movin' On(Hank Snow) – 2:13
 2. „I Believe to My Soul” – 3:01
 3. „Nobody Cares” – 2:41
 4. „Mr. Charles’ Blues” – 2:48
 5. „Some Day Baby” – 3:01
 6. „I Wonder Who” – 2:46

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]