The Great Giana Sisters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Great Giana Sisters
Producent Time Warp Productions
Wydawca Rainbow Arts
Projektant Armin Gessert
Manfred Trenz
Kompozytor Chris Hülsbeck[1]
Data wydania 1987
Gatunek platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, MSX, Nintendo DS

The Great Giana Sisterskomputerowa gra platformowa produkcji niemieckiej autorstwa Time Warp Productions, wydana w roku 1987 przez firmę Rainbow Arts. Autorem muzyki do gry jest Chris Hülsbeck, a autorem grafiki Manfred Trenz. Jest to gra naśladująca Super Mario Bros. Oryginalnie została stworzona na Commodore 64, a później stworzono wersje na kolejne platformy. Po wydaniu uzyskała wśród graczy status gry kultowej[2]. W 2012 roku została zapowiedziana jej oficjalna kontynuacja pod nazwą Project Giana[3], która ukazała się w październiku tego samego roku pod tytułem Giana Sisters: Twisted Dreams.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

The Great Giana Sisters to dwuwymiarowa gra platformowa, w której gracz kieruje postacią idącą od lewej do prawej strony. Gra składa się z 33 poziomów. Oprócz rozgrywki jednoosobowej posiada ona tryb dla dwóch graczy, w którym obaj naprzemiennie sterują siostrami aż do utraty wszystkich punktów życia przez jedną z postaci. Akcja gry rozgrywa się we śnie dwóch sióstr: Giany i Marii, które muszą pokonać wielu wrogów i wybrnąć z niebezpiecznych sytuacji na swojej drodze, by zdobyć ogromny diament. Po dotarciu do celu okazuje się, że wszystko było rzeczywiście snem.

Celem gry jest przejście na drugą stronę planszy przed upływem ustalonego w danym poziomie czasu. W trakcie rozgrywki gracz zbiera punkty, przyznawane na przykład za zdobywanie diamentów, pokonywanie przeciwników i zbieranie power-upów ułatwiających rozgrywkę. Gracz ma trzy życia, które traci w wyniku kontaktu z przeciwnikami bądź elementami terenu takimi, jak woda, ruchome piaski czy ogień.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

The Great Giana Sisters była niewątpliwym klonem Super Mario Bros., balansującym na granicy plagiatu tej gry[3]. Mimo to Nintendo nigdy nie wytoczyło procesu dotyczącego naruszenia praw autorskich, ograniczyło się jedynie do wywierania oficjalnych nacisków. Spowodowało to, iż gra została wycofana ze sprzedaży zaraz po ukazaniu się, co uczyniło ją rzadkim obiektem kolekcjonerskim[2].

Istnieje również zhakowana, nieoficjalna wersja The Great Giana Sisters na Commodore 64 pod tytułem Super Mario Bros., w której podmieniono sprite Giany i Marii tak, aby wyglądały jak Mario i Luigi[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Puczyński: 31 lat muzyki w grach wideo. Polygamia, 2011-02-16. [dostęp 2012-09-16].
  2. a b Kristan Reed: The Great Giana Sisters Review (ang.). Eurogamer, 2007-10-26. [dostęp 2012-09-16].
  3. a b Tomasz Kutera: Powrót Giana Sisters. Pomóż siostrom wrócić do świata gier. Polygamia, 2012-07-31. [dostęp 2016-09-25].
  4. Super Mario Bros na Commodore 64 w serwisie Lemon64 - http://www.lemon64.com/?mainurl=http%3A//www.lemon64.com/games/details.php%3FID%3D2545 - dostęp: 12.03.2013 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]