The Great Rock ’n’ Roll Swindle (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Great Rock ’n’ Roll Swindle
Gatunek

mockument, film rockowy, film komediowy

Rok produkcji

1980

Data premiery

11 września 1980

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Julien Temple

Scenariusz

Julien Temple

Główne role

Malcolm McLaren
Steve Jones
Paul Cook
Sid Vicious
John Lydon
Ronald Biggs
Liz Fraser
Mary Millington
Julian Holloway
Irene Handl

Muzyka

Sex Pistols

Zdjęcia

Adam Barker-Mill
Nicholas D. Knowland
John Metcalfe
Willi Patterson

Kostiumy

Norma Moriceau

Produkcja

Don Boyd
Jeremy Thomas

Wytwórnia

Boyd's Company
Kendon Films Ltd.
Nitrate Film
Matrixbest
Virgin Films

Dystrybucja

Virgin Films

The Great Rock ’n’ Roll Swindlebrytyjski film z 1980 roku, muzyczny mockument o brytyjskim zespole punkrockowym Sex Pistols wyreżyserowany przez Juliena Temple.

Film[edytuj | edytuj kod]

The Great Rock ’n’ Roll Swindle przedstawia fikcyjną i wystylizowaną opowieść ówczesnego menedżera zespołu – Malcolma McLarena – grającego postać „Malwersanta”, o wzlocie i upadku grupy Sex Pistols. McLaren przedstawia własną historię stworzenia Sex Pistols, manipulacji ich karierą muzyczną dla własnych celów (nazywanych przez niego „chaosem”) oraz zabiegania o pieniądze pochodzące z kontraktów podpisanych przez zespół z różnymi wytwórniami płytowymi – EMI, A&M, Virgin i Warner Bros.

Materiał filmowy nakręcono w pierwszej połowie 1978 roku, pomiędzy odejściem z zespołu wokalisty Johna Lydona a ostatecznym rozpadem Sex Pistols. Film został ukończony prawie dwa lata później, a Lydon (wymieniony w napisach końcowych jako „współpracownik”) i wcześniejszy basista, Glen Matlock, pojawiają się tylko materiałach archiwalnych. Lydon odżegnywał się zresztą od jakichkolwiek związków z powstaniem The Great Rock ’n’ Roll Swindle.

Kolejny film o grupie Sex Pistols, dokument muzyczno-filmowy Sex Pistols: Wściekłość i brud (2000) również wyreżyserowany przez Juliena Temple, opowiada historię zespołu z perspektywy muzyków dezawuując nalegania McLarena, że był siłą napędową i twórczą Sex Pistols.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana na albumie pod tym samym tytułem. Pomimo wydania płyty pod szyldem Sex Pistols, zawiera ona liczne utwory w wykonaniu innych muzyków.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]