The Great Rock 'n' Roll Swindle (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

The Great Rock 'n' Roll Swindle
Gatunek mockument, film rockowy, film komediowy
Rok produkcji 1980
Data premiery 11 września 1980
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Czas trwania 103 min
Reżyseria Julien Temple
Scenariusz Julien Temple
Główne role Malcolm McLaren
Steve Jones
Paul Cook
Sid Vicious
John Lydon
Ronald Biggs
Liz Fraser
Mary Millington
Julian Holloway
Irene Handl
Muzyka Sex Pistols
Zdjęcia Adam Barker-Mill
Nicholas D. Knowland
John Metcalfe
Willi Patterson
Kostiumy Norma Moriceau
Produkcja Don Boyd
Jeremy Thomas
Wytwórnia Boyd's Company
Kendon Films Ltd.
Nitrate Film
Matrixbest
Virgin Films
Dystrybucja Virgin Films

The Great Rock 'n' Roll Swindlebrytyjski film z 1980 roku, muzyczny mockument o brytyjskim zespole punkrockowym Sex Pistols wyreżyserowany przez Juliena Temple.

Film[edytuj | edytuj kod]

The Great Rock 'n' Roll Swindle przedstawia fikcyjną i wystylizowaną opowieść ówczesnego menedżera zespołu – Malcolma McLarena – grającego postać „Malwersanta”, o wzlocie i upadku grupy Sex Pistols. McLaren przedstawia własną historię stworzenia Sex Pistols, manipulacji ich karierą muzyczną dla własnych celów (nazywanych przez niego „chaosem”) oraz zabiegania o pieniądze pochodzące z kontraktów podpisanych przez zespół z różnymi wytwórniami płytowymi – EMI, A&M, Virgin i Warner Bros.

Materiał filmowy nakręcono w pierwszej połowie 1978 roku, pomiędzy odejściem z zespołu wokalisty Johna Lydona a ostatecznym rozpadem Sex Pistols. Film został ukończony prawie dwa lata później, a Lydon (wymieniony w napisach końcowych jako „współpracownik”) i wcześniejszy basista, Glen Matlock, pojawiają się tylko materiałach archiwalnych. Lydon odżegnywał się zresztą od jakichkolwiek związków z powstaniem The Great Rock 'n' Roll Swindle.

Kolejny film o grupie Sex Pistols, dokument muzyczno-filmowy Sex Pistols: Wściekłość i brud (2000) również wyreżyserowany przez Juliena Temple, opowiada historię zespołu z perspektywy muzyków dezawuując nalegania McLarena, że był siłą napędową i twórczą Sex Pistols.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana na albumie pod tym samym tytułem. Pomimo wydania płyty pod szyldem Sex Pistols, zawiera ona liczne utwory w wykonaniu innych muzyków.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]