The Guild 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Guild 2
Producent 4Head Studios
Wydawca JoWooD Entertaiment
Deep Silver
Dystrybutor CD Projekt
Seria gier The Guild
Projektant Główny projektant:
Lars Martensen
Kompozytor Projektant dźwięku:
Pierre Langer
Aktualna wersja 4.1 (z dnia 28.07.2010)
Data wydania 14 września 2006
Włochy 14 września 2006
Niemcy 15 września 2006
Stany Zjednoczone 15 września 2006
Polska 8 lutego 2007
Rosja16 marca 2007
Gatunek strategiczna
Tryby gry jednoosobowa
wieloosobowa
(po rejestracji gry)
Kategorie wiekowe USK: 0
PEGI: 7+
Język kilkadziesiąt języków do wyboru przed instalacją, w tym język polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
XP / Vista / 7
Nośniki DVD
Wymagania

Minimalne:

Kontrolery mysz,
klawiatura

The Guild 2komputerowa gra strategiczna z elementami gry fabularnej (cRPG), wyprodukowana przez 4Head Studios, a wydana przez JoWooD w 2006 roku. The Guild 2 jest sequelem wydanej w 2002 roku gry Europa 1400: The Guild.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozpoczyna się w końcówce XIV wieku, tak jak w The Guild w wybranym wcześniej mieście europejskim. W grze pojawia się pełna swoboda wyboru: można zostać lekarzem, stać się szefem gangu złodziei lub zdobyć tytuł króla. W mieście, z wyjątkiem gracza, żyją przedstawiciele wszystkich segmentów populacji w średniowieczu: robotników, rzemieślników, intelektualistów, arystokratów. Pojawiają się też wydarzenia losowe, na które gracz nie ma wpływu, lecz ich zlekceważenie ma poważne konsekwencje (np. potyczki z łotrzykami, wybór na asesora w rozprawie).

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

The Guild 2 różni się od poprzednika tym, iż wzrasta znaczenie poszczególnych figur. Gra bardziej koncentruje się na postaciach i ich czynach. Ponadto wprowadzono szerszą gamę zawodów, bardziej szczegółowej grafiki oraz ulepszonej sztucznej inteligencji. Innymi widocznymi zaletami gry są:

 • szczegółowa i dopracowana szata graficzna w pełnym trójwymiarze,
 • rozgrywka w czasie rzeczywistym,
 • zmieniająca się pogoda i pory roku,
 • swoboda gry i sposobu jej wygrania,
 • bogaty świat gry (mieszkańcy, szata roślinna i zwierzęca, budynki),
 • możliwość zdobycia znacznych tytułów i zaszczytów politycznych.

Gra The Guild 2 oferuje sześciokrokowy samouczek, w którym można się dowiedzieć podstaw na temat gry. Do gry dołączony jest również film instruktażowy. Dla przećwiczenia wiedzy w praktyce dodatek „piraci starego świata” oferuje czterokrokową kampanię. Jest ona powiązana z jednym głównym bohaterem. W pierwszych trzech krokach początkujący ściśle trzymają się szeroko opisanych poszczególnych kroków.

Klasy społeczne[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie postacie w grze The Guild 2 dzielą się na cztery klasy społeczne. Są to:

Uczony
Ta klasa jest najbardziej otwartą, lecz najtrudniejszą i najbardziej ryzykowną. Uczeni stanowią elitę w grze The Guild 2. Uczony może zostać alchemikiem, wytwarzać i sprzedawać niezwykłe eliksiry, leczyć ludzi w szpitalach, zbudować kościół i zostać kapłanem – zakres możliwości uczonego jest naprawdę imponujący. Szczególnie, jeżeli postać wstępuje na scenę polityczną i dołącza do grona arystokratów lub zostaje królem.

Gospodarz
Zajmuje on wszystkie budynki oraz profesje, które zajmują się wyrobami żywności i obróbkami końcowymi. Gospodarz może być potężną osobą, gdyż cały system żywności oparty na nim obejmuje wszystkich mieszkańców miasta. Dynastie stanowią wyjątek. Poza tym, że postać gospodarza zajmuje się obsiewaniem pól i produkowaniem żywności, to specjalną „premią” dla niego jest zajazd, który oferuje różne drogie i „nietypowe”, ale popularne usługi.

Rzemieślnik
Jego życie obraca się wokół wyrobu różnych materiałów. Są one wielce pożądane i stosunkowo szybko znikają z targów miejskich, dlatego rzemieślnicy cieszą się dużym szacunkiem w grze. Towary przez nich produkowane są bardzo drogie i przynoszą doraźne korzyści.

Łotrzyk
Jego „praca” polega na opróżnianiu kieszeni innym ludziom. Jego zajęciami są kradzieże kieszonkowe, okradanie wozów, bitwy morskie, wymuszanie haraczu od innych mieszkańców lub włamania. Łotry często kończą życie w ciemnych lochach.

Nowa rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym etapem tworzenia nowej rozgrywki jest wybór świata, w którym ma się ona toczyć. Menu wyboru świata gry jest podzielone w następujący sposób: w lewej górnej części ekranu wybiera się mapę, na której chce się grać. Poniżej znajduje się opis każdej z dostępnych map.

Obrazek w prawej górnej części menu przedstawia wybraną mapę oraz znajdujące się na niej miejscowości – gracz wybiera tę, z której chce pochodzić. W celu wyboru należy po prostu kliknąć wybraną miejscowość. Jeżeli gracz nie dokona żadnego wyboru, gra zrobi to automatycznie i losowo.

W prawej dolnej części ekranu dokonuje się wyboru oraz celu rozgrywki (więcej w tabeli poniżej) – cel rozgrywki uzależniony jest od wybranego trybu.

Ogólny stopień trudności określa wyzwanie, jakie rozgrywka będzie stanowić dla gracza, lecz nie dla dynastii sterowanych przez komputer. Natomiast stopień trudności zadań wpływa również na dynastie komputerowe.

Spośród szesnastu dostępnych herbów należy wybrać ten, który będzie zdobić dynastię gracza przez całą rozgrywkę.

Nazwisko pierwszego gracza kładzie podwaliny pod całą dynastię – jej członkowie będą je nosić aż po kres swych dni.

Płeć postaci wpływa na kilka aspektów rozgrywki, lecz nie wiąże się z żadnymi minusami. W grze możliwe są tylko związki heteroseksualistów – tylko taka para może starać się o potomstwo.

Wybierając określone wyznanie, dołącza się do grona katolickiego bądź protestanckiego. Osoby innego wyznania zawsze będą trochę gorzej usposobione do postaci gracza. W trakcie gry można bez limitów zmieniać wyznanie.

Aparycję postaci można kształtować za pomocą siedmiu opcji:

 • Rysy twarzy
 • Budowa
 • Uczesanie
 • Kolor włosów
 • Głos
 • Nakrycie głowy*
 • Broda*

(*) Tylko mężczyźni

Punkty doświadczenia[edytuj | edytuj kod]

Praca, nauka w domu lub w szkole, nabywanie tytułów – te i inne czynności przynoszą tzw. PD (punkty doświadczenia). Za odpowiednią ilość PD można rozwijać aspekty. Ilość PD wydanego na aspekty sumuje się, a ich łączna liczba wskazuje na poziom doświadczenia postaci. Ilość PD potrzebnych na zdobycie poszczególnych poziomów przedstawiono w tabeli poniżej. Wyższy poziom postaci wiąże się z licznymi przywilejami.

Szkoła dziecka[edytuj | edytuj kod]

Dziecko w wieku trzech lat może udać się do szkoły. Jest to pierwszy etap nauczania. W wieku siedmiu lat dziecko może rozpocząć terminowanie. Przy tym wybiera się budynek właściciela o co najmniej neutralnych stosunkach. Klasa wybranego budynku jest jednocześnie klasą przydzieloną dziecku do końca jego życia. W wieku dwunastu lat dziecko może zacząć studia. Po ich ukończeniu, jeżeli dziecko ma mniej niż 16 lat (nie jest dorosłe) może zostać jeszcze raz posłane na studia. Po ponownym ich ukończeniu dorosła postać dostaje do imienia przedrostek Dr (doktor).

Żaden etap nauki dziecka nie jest obowiązkowy, lecz im więcej szkół się ukończy, tym wyższy poziom będzie miała postać na początku gry nią.

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Podstawa The Guild 2 i dodatki Piraci starego świata i Wenecja tworzą The Guild 2 Antologia. Ta wersja z dwoma dodatkami oddzielnie instalowanymi jest dostępna na sklepowych półkach.

Piraci starego świata (v. 2.0)[edytuj | edytuj kod]

W dodatku Piraci starego świata dostępnych jest wiele rozszerzeń. Do każdej klasy przydzielono nowy budynek, a wraz z nim nowy zawód. Wprowadzono kantory oraz grę na morzu. Nowością są ryby, które można łowić na specjalnych łodziach. Miastu zaczynają zagrażać choroby i epidemie. Wprowadzono kilka nowych map do gry, w których występuje polski Gdańsk.

Wenecja (v. 2.2)[edytuj | edytuj kod]

Dodatek Wenecja wprowadza jedynie kilka nowych map do gier, nowy styl budynków i kilka kosmetycznych zmian. Fani gry odpowiedzieli krytyką na dodatek, zawierający błędy tekstur i obiektów. Ponadto, zniknął tryb gry wieloosobowej.

Renesans (v. 4.1)[edytuj | edytuj kod]

The Guild 2 – Renesans jest najnowszym, samodzielnym dodatkiem do gry. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie gry[1].

 
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com C+[2]
Eurogamer 7,3/10[3]
Gry-Online 6,5/10[4]
GameSpot 6,2/10[5]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]