The Juniper Tree (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Juniper Tree
Gatunek dramat, fantasy
Rok produkcji 1990
Data premiery 10 kwietnia 1990
Kraj produkcji  Islandia
Język angielski
Czas trwania 78 min
Reżyseria Nietzchka Keene
Scenariusz Nietzchka Keene
Główne role Björk, Bryndis Petra Bragadóttir
Muzyka Larry Lipkis
Zdjęcia Randolph Sellars
Scenografia Dominique Polain
Kostiumy Nanna Luisa Zophaniasdóttir
Montaż Nietzchka Keene
Produkcja Nietzchka Keene
Dystrybucja Rhino Home Video

The Juniper Treeislandzki film w reżyserii Nietzchki Keene, oparty na baśni Krzak jałowca braci Grimm. Nominowany w kategorii najlepszy film dramatyczny podczas Sundance Film Festival w 1990.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Czarno-biały dramat z elementami fantasy oparty na jednej z baśni braci Grimm opublikowanej w 1812, w pierwszym tomie zbioru Baśni[1]. Film osadzony w epoce średniowiecza, opowiada o dwóch siostrach, które przeżyły po ukamienowaniu i spaleniu matki (Guðrún Gísladóttir) uznanej za czarownicę. Margit (Björk) i jej starsza siostra Katli (Bryndis Petra Bragadóttir), uciekają z domu i udają się do miejsca, gdzie nikt ich nie zna. Katli używa magicznych mocy aby uwieść Jóhanna (Valdimar Örn Flygenring)[2]. Poślubia owdowiałego mężczyznę, który ma kilkunastoletniego syna Jónasa (Geirlaug Sunna Þormar) z poprzedniego małżeństwa. Margit i Jónas zostają przyjaciółmi. Jednak Jónas nie akceptuje Katli jako swojej macochy i stara się przekonać ojca, by ją opuścił. Magiczna moc Katli jest zbyt silna i nawet jeśli Jóhann wie, że powinien ją opuścić, nie może. Matka Margit pojawia się w jej wizjach, a matka Jónasa pojawia się jako kruk i przynosi mu magiczne pióro[3][4][5].

Zapomniane dzieło[edytuj | edytuj kod]

Film nakręcony został w wulkanicznym krajobrazie Islandii w 1986. Jest pierwszym znaczącym filmem piosenkarki Björk, w momencie produkcji filmu miała 21 lat. W związku z problemami finansowymi, The Juniper Tree został wydany dopiero w 1990. Swoją premierę miał na Sundance Film Festival, w czasie gdy Björk stała się znana jako wokalista zespołu The Sugarcubes. Mistyczny film szybko stał się zapomnianym arcydziełem. Jego znaczenie artystyczne stało się widoczne dopiero po upływie czasu, a wizjonerstwo Nietzchki Keene zostało docenione[6]. The Wisconsin Center for Film and Theater Research (WCFTR), jedno z największych na świecie archiwów materiałów badawczych związanych z przemysłem rozrywkowym[7], otrzymał grant w wysokości 94 000 dolarów USA od George Lucas Family Foundation i The Film Foundation, organizacji utworzonej w 1990 przez znanych reżyserów i aktorów, m.in.: Martina Scorsese, Woody Allena i Roberta Altmana, w celu renowacji i zachowania materiałów dźwiękowych i wizualnych ważnych dla historii przemysłu filmowego. Jakość filmu, obecnie dostępnego jedynie na kliszy 35mm i słabych kopiach wideo i cyfrowych, zostanie poprawiona przez WCFTR, przy wykorzystaniu oryginalnego audio i negatywu, a następnie zostanie zarchiwizowany[6].

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baśnie braci Grimm. Grimmstories.com. [dostęp 2018-02-02].
  2. The Juniper Tree (ang.). Amazon.com. [dostęp 2018-02-03].
  3. The Juniper Tree (ang.). Rottentomatoes.com. [dostęp 2018-02-03].
  4. ‘The Juniper Tree’: a twenty-year-old Björk stars in dark fairy tale of magic and witchcraft (ang.). Dangerous Minds. [dostęp 2018-02-03].
  5. The Juniper Tree (ang.). Icelandic Cinema Online. [dostęp 2018-02-03].
  6. a b The Juniper Tree (1990) to Be Restored thanks to a Grant from the Film Foundation (ang.). The Wisconsin Center for Film and Theater Research. [dostęp 2018-02-03].
  7. About Us (ang.). The Wisconsin Center for Film and Theater Research. [dostęp 2018-02-03].