The Liberation Tour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Liberation Tour
Trasa koncertowa Christiny Aguilery
Promowane albumy Liberation
Lokalizacje Ameryka Północna
Data rozpoczęcia 25 września 2018
Data zakończenia 13 listopada 2018
Liczba koncertów 21
Support Big Boi (opening act)
Trasy koncertowe Christiny Aguilery

The Liberation Tour – światowa trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery, promująca płytę Liberation. Było to w sumie piąte tournée Aguilery, jej pierwsze od dziesięciu lat[1].

Trasa została pozytywnie oceniona przez krytyków muzycznych. Najczęściej omawianymi przez dziennikarzy występami były te z utworami „Deserve” oraz „It's a Man’s Man’s Man’s World”. Wyprzedano bilety na większość koncertów[2]. Gościli na nich między innymi Bill i Hillary Clintonowie[3].

Informacje o trasie[edytuj | edytuj kod]

Aguilera występująca w hali Pepsi Center, w Denver, 19 października 2018.

The Liberation Tour to pierwsza trasa koncertowa Aguilery od czasów Back to Basics Tour (2006−2008)[4]. Jej celem była promocja ósmego albumu studyjnego artystki, Liberation. 9 maja 2018 roku ogłoszone zostały daty poszczególnych koncertów; zapowiedziano, że obejmą one Amerykę Północną i rozpoczną się 25 września[1]. 14 maja wyjawiono, że podczas wybranych występów Aguilera będzie supportowana przez Big Boia, byłego członka duetu Outkast[5].

W rozmowie z Kelly Ripą i Ryanem Seacrestem Aguilera określiła trasę jako „teatralną”[6][7]. Funkcję dyrektora muzycznego i aranżera objął Rob Lewis, który współpracował już z artystką przy trasach Stripped World Tour oraz Back to Basics Tour[2].

Pierwszy z koncertów odbył się 25 września 2018 w hali widowiskowej Hard Rock Live, w Hollywood na Florydzie. Zaprezentowano wówczas fragment nowej piosenki, „Wonderland”, która złożyła się na wideo-interludium[4][8]. 8 października, po koncercie w bostońskim Boch Center Wang Theatre, publiczność nagrodziła artystkę pięciominutowymi owacjami na stojąco[9]. 13 listopada, podczas finalnego występu w St. Petersburg, Aguilera zasugerowała, że trasa może zostać przedłużona[10][11].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Kilka tygodni przed rozpoczęciem trasy Aguilera skorzystała z social mediów, by dowiedzieć się, które z jej piosenek chcieliby usłyszeć oczekujący na koncert fani. Jednocześnie publikowała zdjęcia i krótkie materiały wideo z przygotowań do występów. 12 września gościła w programie ABC Jimmy Kimmel Live!, gdzie opowiedziała o nadchodzącym tournée[12]. 23 września uruchomiona została specjalna strona internetowa, Liberate Your Love, na której fani mogli dzielić się z wokalistką swoimi historiami miłosnymi (dotyczącymi osoby towarzyszącej podczas późniejszego koncertu)[13]. 2 października Aguilera była gościem w studio radiowym SiriusXM i udzieliła wywiadu Andy’emu Cohenowi. Rozmawiała między innymi o swojej trasie[14][15]. Później pojawiła się w programie Live with Kelly and Ryan (8 października)[16][17].

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Koncert rozpoczyna około 50-sekundowy materiał wideo, ukazujący Aguilerę oraz odmierzające czas zegarki[18][19]. Kolejny klip skoordynowany jest z instrumentalnym utworem „Liberation”, który otwiera album o tym samym tytule i łączy się krótkim interludium „Searching for Maria”. W międzyczasie po estradzie przechadza się tancerka, rozrzucająca dookoła czerwone róże[20][21]. Na scenie pojawia się Aguilera, by zaśpiewać pierwszą z piosenek, hip-hopową balladę „Maria”[20][21]. Stoi na podwyższonej platformie, w samym centrum wielkiego, szeroko otwartego okna o częściowo pękniętych szybach[20][21][22]. Artystka ubrana jest w jaskrawoczerwoną, falującą suknię o hiszpańskim kroju[20][21]. Później głos z offu mówi: „powróćmy prosto do moich najwcześniejszych dni”[21], a Aguilera zaczyna wykonywać swój przebój z 1999 roku, „Genie in a Bottle”, w nowej, „dramatycznej” aranżacji[23][24][25]. Orientalny beat utworu dopasowany jest do strojów tancerzy, którym w dłonie włożono azjatyckie parasole[26]; sama wokalistka ma na sobie rozłożyste kimono[27][28].

Na ekranie wizyjnym emitowany jest klip przedstawiający mocno umalowaną Aguilerę oraz ciąg słów, układających się w zdanie: „the queen is back” (królowa powróciła)[21]. Gdy rozbrzmiewają początkowe akordy nagrania „Dirrty”, na scenie ukazuje się Aguilera, która siedzi na zdobionym tronie, otoczona tancerkami[21]. Magazyn Billboard porównał tron do fotelu, na jakim podczas swoich koncertów zasiadał niegdyś kontuzjowany Dave Grohl (zwracając jednak uwagę na jego „divowski” fason)[21]. Artystka ubrana jest w skórzany, czarno-czerwony kostium, przypominający ten z teledysku do „Dirrty” (2002)[20][29]. Kolejne wykonywane piosenki to „Sick of Sittin'”, medley „What a Girl Wants”, „Come on Over Baby (All I Want Is You)” i „Keep on Singin' My Song” oraz „Can't Hold Us Down”[30][31].

Aguilera śpiewa „Deserve” podczas występu w Denver.

Przerywnik wideo ukazuję Aguilerę, śpiewającą utwór „Right Moves”, oraz grupę tancerek[32][33]. Na scenie pojawia się długi stół, na którym stoją złote kielichy[18]. Siedzą przy nim ucztujący tancerze, a po chwili dołącza do nich Aguilera, która wykonuje piosenkę „Deserve”[31][22]. Artystka ma na sobie koronę i posypuje się złotym brokatem, a następnie zaczyna śpiewać „Accelerate”[22][31][20][19]. Pod koniec utworu każdy z członków ekipy tanecznej indywidualnie prezentuje swoje umiejętności, gdy Aguilera zagrzewa grupę do zabawy[22][21][20]. Następuje medley trzech kompozycji: „Elastic Love”, „Woohoo” i „Bionic” (ostatnia z nich rozpoczyna się krótkim fragmentem „Not Myself Tonight”)[30][31][20]. Podczas segmentu burleskowego wokalistka przedstawia seksowny układ choreograficzny i wykonuje partie z piosenki „Express”, a później śpiewa „Lady Marmalade” pomiędzy ubranymi na biało tancerzami[34][30][31]. Wszyscy wymachują wachlarzami; sama Aguilera nosi jedwabistą koszulę nocną[34].

Aguilera wykonuje nagranie „It's a Man’s Man’s Man’s World” z repertuaru Jamesa Browna, odwzorowując swój popisowy występ podczas 49. ceremonii wręczenia nagród Grammy (2007)[35]. Artystka śpiewa, stojąc przy mikrofonie, a dwoje jej tancerzy wciela się w małżonków: pokorną żonę i agresywnego męża. Dziennikarz Jesse Sendejas Jr. porównał tę scenę do spektaklu broadwayowskiego[36].

Koncert trwa blisko dwie godziny[21][20]. Aguilera nosi w jego trakcie blisko dziesięć stylizacji (zaprojektowanych między innymi przez Garetha Pugha, Milligan Beaumont i Joshuę Kima)[27][37]. Podczas występów stosowane są efekty specjalne i pirotechniczne, a także wielokolorowe oświetlenie[25][20]. Na scenie znajdują się kurtyny oraz ekrany wizyjne, na których wyświetlane są towarzyszące piosenkom wizualizacje[20].

Hard Rock Live[edytuj | edytuj kod]

Podczas koncertu inaugurującego trasę, który miał miejsce w hali Hard Rock Live w miejscowości Hollywood, Aguilera wyjaśniła fanom, dlaczego tak długo zwlekała z wyruszeniem w tournée (Back to Basics Tour oficjalnie zakończono w 2008 roku). Podczas przemowy zaczęła płakać i wyznała, że tęskniła za kontaktem z publicznością[4]. Powiedziała, że „nie chce, by jej dzieci dorastały w cieniu znanej matki”, dlatego postanowiła skupić się na obowiązkach rodzicielskich[4]. Później dodała: „Jednak mama musi wrócić do swoich obowiązków”[4][38]. W trakcie występu z miłosną balladą „Unless It's with You” na scenie zjawili się goście specjalni: homoseksualna para, Ben Lear i Mike Kontomanolis[39][4][40]. Jeden z mężczyzn − wierny fan Aguilery − oświadczył się swojemu partnerowi, ku zachwytom piosenkarki[4]. Kontomanolis już wcześniej pojawił się na tej samej scenie, co Aguilera; podczas Back to Basics Tour w Australii, jako uczestnik wyłoniony spośród widzów, partnerował wokalistce, gdy ta śpiewała utwór „Nasty Naughty Boy”[40]. Tuż po oświadczynach koncert zwieńczyło wykonanie dance'owego nagrania „Let There Be Love”, które uchodzi za hymn społeczności LGBT[41][39][42].

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Magazyn Billboard okrzyknął The Liberation Tour jako jedną z najlepszych tras koncertowych 2018 roku[43].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Dziennikarka magazynu Billboard, Lyndsey Havens, pozytywnie wypowiadała się na temat skali głosu Aguilery oraz „popisów wokalnych, które są jej znakiem towarowym”[21]. Dodała też, że aranżacja sceny przy utworze „Deserve” zainspirowana została Ostatnią Wieczerzą[21]. Jay Cridlin, piszący na łamach dziennika Tampa Bay Times, podsumował trasę jako „ambitną” i „kameralną”[10]. Krytyk pochwalił Aguilerę za siłę wokalu, który „działając na pełnych obrotach, chwilami pozostawiał artystkę bez tchu”[10]. Cover szlagieru „It's a Man’s Man’s Man’s World” autorstwa Jamesa Browna uznał za „żarliwy”, a wykonanie piosenki „Deserve” − za „interesująco minimalistyczne”[10]. Cridlin docenił też produkcję koncertu oraz „bogatą”, „wystawną” aranżację sceny[10]. Pozytywnie ocenił interakcję Aguilery z tancerzami, powołując się na moment, w którym znikają oni pod jej czerwoną suknią, gdy ta śpiewa w najlepsze[10]. Mike Chaiken (Southington Observer) stwierdził, że głos Aguilery jest „silny i pełen pasji”, a w wykonaniu „It's a Man’s Man’s Man’s World” widział ambitną „sztukę teatralną o przemocy domowej”[25]. Według Andrew Wendowskiego (Music Mayhem Magazine), który wybrał się na koncert Aguilery w Atlantic City, głównymi atrakcjami wieczoru były występy z utworami „Ain't No Other Man”, „Deserve” oraz „Fall in Line”, a także „bezbłędne” covery „It's a Man’s...” i „Say Something”, które „brzmiały tak perfekcyjnie, jakby należały w istocie do samej Aguilery”[20].

Występ z balladą „Twice”.

Mike McKenney, współpracujący z serwisem Rock at Night, pisał: „Aguilera słynie ze zmysłu dramatycznego i niejednokrotnie − gdy zaczynały rozbrzmiewać kolejne piosenki − pojawiała się na scenie z hukiem”[18]. Zdaniem McKenneya, interpretacje takich utworów, jak „Maria”, „Sick of Sittin'” czy „Deserve” dowiodły, że artystka „nawet po kilkuletniej przerwie w karierze pozostaje istotną postacią na scenie muzycznej”[18]. W recenzji dla portalu NJ Advance Media napisano, że trasa jest „ekscytująca muzycznie”, a bilety wstępu są warte swojej ceny[44]. Bobby Olivier chwalił organizatorów za wysokie standardy produkcyjne, a Aguilerę za „możliwość wspięcia się na wyżyny wokalne, gdzie niewielu jej konkurentów potrafiłoby dotrzeć”[44]. Występ Aguilery z balladą „Twice” okrzyknął mianem „zabójczego”, ale to utwory żwawe i taneczne wskazał jako gwóźdź programu[44]. Uwagę zwrócił też na „pełne artyzmu” klipy wideo z udziałem małej dziewczynki, reprezentującej piosenkarkę jako dziecko; jednocześnie dodał: „to inspirujące sceny, ale muzyka w większości przypadków i tak mówi sama za siebie”[44]. Lucas Villa, dziennikarz serwisu AXS, uznał, że na trasę warto było czekać ponad dziesięć lat, a jako gwóźdź programu wytypował wykonanie „It's a Man’s Man’s Man’s World”[35]. Jesse Sendejas Jr. (Houston Press) pozytywnie ocenił walory realizacyjne koncertu w Sugar Land, w stanie Teksas[36]. Serwis TMZ pisał, że Liberation Tour to „słodka trasa”[3].

Lista wykonywanych piosenek[edytuj | edytuj kod]

Liberation (wstęp wideo)

The Queen is Back (przerywnik wideo)

Right Moves (przerywnik wideo)

Back in the Day (przerywnik instrumentalny)

Wonderland (przerywnik wideo; fragment utworu)

Lonely Heart/Dreamers (przerywnik wideo)

Encore

Wariacje[edytuj | edytuj kod]

 • 3 oraz 4 października podczas koncertów w nowojorskim Radio City Music Hall na scenie pojawili się goście specjalni. Lil’ Kim wykonała wraz z Aguilerą przebój „Lady Marmalade”, a duet A Great Big World − balladę „Say Something”[45][46].
 • 13 listopada podczas występu w St. Petersburg na Florydzie dodatkowo wykonany został utwór „The Voice Within[10].

Występy[edytuj | edytuj kod]

Ameryka Północna[5]
Data Miasto Miejsce koncertu Support Gość
25 września 2018 Hollywood, Floryda Hard Rock Live Alexis Mateo,
Jasmine International
28 września 2018 Atlantic City, New Jersey Mark G. Etess Arena Jenna Tall
30 września 2018 Waszyngton, D.C. The Theater at MGM National Harbor Big Boi Michelle Livigne,
Monica Duvall
3 października 2018 Nowy Jork Radio City Music Hall Lil’ Kim,
A Great Big World,
Carmen Carrera
4 października 2018 Lil’ Kim,
Lady Bunny
6 października 2018 Uncasville, Connecticut Mohegan Sun Arena Bang
8 października 2018 Boston, Massachusetts Boch Center Wang Theatre Big Boi Jujubee
11 października 2018[b] Orillia, Ontario Casino Rama Resort
13 października 2018[c] Detroit, Michigan Fox Theatre (Detroit) Big Boi
16 października 2018 Chicago, Illinois Chicago Theatre Detox Icunt,
Mercedes Tyler
17 października 2018 Shea Couleé,
Mimi Marks
19 października 2018 Denver, Kolorado Pepsi Center Stella Ray Sexton,
Vandy J Sexton
22 października 2018 Oakland, Kalifornia Paramount Theatre Big Boi Sister Roma,
Bambiana
24 października 2018[d] Indio, Kalifornia Fantasy Springs Resort Casino
26 października 2018 Los Angeles Greek Theatre Big Boi Manila Luzon,
Rhea Litre
27 października 2018 Las Vegas, Nevada The Colosseum at Caesars Palace Farrah Moan
29 października 2018 Phoenix, Arizona Comerica Theatre Joey Jay,
Luna St. James
1 listopada 2018 Sugar Land, Teksas Smart Financial Centre Janet-Fierce Andrews,
Kennedy Davenport
3 listopada 2018 Thackerville, Oklahoma Global Event Center Krystal Summers,
Jenna Skyy
4 listopada 2018 Tulsa, Oklahoma Paradise Cove at River Spirit Casino Resort Lindsay Paige,
Shanel Sterling
6 listopada 2018 Saint Louis, Missouri Stifel Theatre Big Boi Nina Diangelo,
Tiffany T Hunter
9 listopada 2018 Nowy Orlean, Luizjana Saenger Theatre Brock Hayhoe,
Aubrey Synclaire
11 listopada 2018 Atlanta, Georgia Fox Theatre (Atlanta) Aurora Sexton,
Evah Destruction
13 listopada 2018 St. Petersburg, Floryda Mahaffey Theater Cara Cavalli,
Amanda D'Rhod

Dochód[edytuj | edytuj kod]

(W kolejności od najwyższego dochodu brutto.)

Miejsce koncertu Miasto Sprzedane bilety Dochód brutto (USD)
Radio City Music Hall Nowy Jork, Nowy Jork 11,290 / 11,290 (100%) $1,122,464[47][48]
Mohegan Sun Arena Uncasville, Connecticut 6,051 $716,316[48]
Chicago Theatre Chicago, Illinois 6,118 $663,018[49]
Greek Theatre Los Angeles, Kalifornia 5,870 / 5,870 (100%) $636,308[49]
Hard Rock Live Hollywood, Floryda 2,934 / 2,968 (99%) $534,056[49]
The Colosseum at Caesars Palace Las Vegas, Nevada 4,100 / 4,100 (100%) $496,595[49]
Smart Financial Centre Sugar Land, Teksas 4,548 $437,586[49]
Paramount Theatre Oakland, Kalifornia 2,832 / 2,832 (100%) $416,550[49]
Pepsi Center Denver, Kolorado 9,492 / 9,500 (99%)[50] $414,108[49]
Fox Theatre (Atlanta) Atlanta, Georgia 4,197 / 4,197 (100%) $407,197[49]
The Theater at MGM National Harbor Waszyngton, D.C. 2,594 / 2,668 (94%) $391,657[48]
Global Event Center Thackerville, Oklahoma 3,450 / 3,450 (100%) $388,061[48]
Comerica Theatre Phoenix, Arizona 4,027 / 4,027 (100%) $381,096[49]
Boch Center Wang Theatre Boston, Massachusetts 3,368 / 3,368 (100%) $339,739[48]
Mahaffey Theater St. Petersburg, Floryda 1,886 / 1,886 (100%) $336,002[49]
Saenger Theatre Nowy Orlean, Luizjana 2,468 / 2,468 (100%) $289,136[49]
Stifel Theatre Saint Louis, Missouri 2,506 / 2,506 (100%) $246,177[49]
Paradise Cove at River Spirit Casino Resort Tulsa, Oklahoma 1,665 / 1,665 (100%) $214,960[49]
 • Końcowy bilans dochodu brutto oszacowano na 8,393,249 USD[49].

Personel[edytuj | edytuj kod]

 • Dyrektor artystyczny trasy: Jamie King
 • Wokale: Christina Aguilera
 • Dyrektor muzyczny, aranżer: Rob Lewis[2]
 • Choreografia: Jeri Slaughter, Paul Morente
 • Tancerze: Charmaine Baquiran, Gilbert Saldivar, Kai Lin, Monique Slaughter, Rebbi Rosie, Sophia Aguiar
 • Makijażysta/fryzjer: Etienne Ortega, Stephen Sollitto
 • Stylistka: Karen Clarkson
 • Fotograf/wideofilmowanie: Philip Macías
 • Kostiumy: Milligan Beaumont, Gareth Pugh, Joshua Kim, Vaquera i in.
 • Instrumenty klawiszowe/keyboard: Rob Lewis[2]
 • Instrumenty perkusyjne: Stanley Randolph
 • Instrumenty basowe: Ethan Farmer
 • Gitara: Michael „Fish” Herring
 • Wokale wspierające: Erika Jerry, Andrea-Latrelle Lanz, Emi Secrest, Colin Smith
 • Sponsor trasy: Live Nation Entertainment

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Wszystkie występy, z wyjątkiem koncertu inaugurującego trasę (Hard Rock Live w miejscowości Hollywood na Florydzie, 25 września).
 2. Koncert został anulowany, ze względu na stan zdrowia Aguilery.
 3. Koncert został anulowany, ze względu na stan zdrowia Aguilery.
 4. Koncert został anulowany, ze względu na bezpieczeństwo uczestników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b "Christina Aguilera Announces ‘Liberation’ Tour Dates". variety.com. 2018-05-09. (ang.) [dostęp 2018-09-27].
 2. a b c d „Rob Lewis − Music Producer/Arranger”. LinkedIn. Microsoft Corporation. (ang.) [dostęp 2020-04-17].
 3. a b „Bill and Hillary Clinton Meet Christina Aguilera Backstage at Her Concert”. TMZ. Warner Bros. (WarnerMedia). 2018-10-04. (ang.) [dostęp 2020-03-07].
 4. a b c d e f g Pedrosa, Marina (2018-09-26). "Christina Aguilera Helps Gay Fan Propose, Teases New Song at Liberation Tour Opening in Miami: Watch". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 5. a b Honeycutt, Shanté (2018-05-14). "Christina Aguilera Announces Big Boi as Special Guest for Liberation Tour". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 6. Live with Kelly and Ryan, Syndic., sezon 31, odcinek 26; emit. 2018-10-08.
 7. "Christina Aguilera Chats 1st Concert Tour In 10 Years (Kelly & Ryan)". youtube.com. 2018-10-08. (ang.) [dostęp 2018-10-09].
 8. "Christina Aguilera Kicks Off ‘The Liberation Tour’ With Slay Vocals & A Proposal". thatgrapejuice.net. 2018-09-26. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 9. "Christina Aguilera Receives Well Deserved 5-Minute Standing Ovation on Liberation Tour". musicmayhemmagazine.com. 2018-10-08. (ang.) [dostęp 2019-07-16].
 10. a b c d e f g Cridlin, Jay (2018-11-14). "Review: Christina Aguilera brings arena-level range, production to the Mahaffey Theater in St. Petersburg". tampabay.com. (ang.) [dostęp 2018-11-14].
 11. "Christina: 'this is the FIRST LEG' of Liberation Tour!". xtina.red. 2018-11-14. (ang.) [dostęp 2018-11-14].
 12. "Jimmy Kimmel Live Schedule for the Week of 9/10/2018". abc.go.com. 2018-09-07. (ang.) [dostęp 2018-10-04].
 13. "Liberate Your Love − The Liberation Tour". xtina.love. 2018-10. (ang.) [dostęp 2018-10-04].
 14. "Christina Aguilera talks about being back on the road with The Liberation Tour". msn.com. 2018-10-05. (ang.) [dostęp 2018-10-09].
 15. "AUDIO: WYWIAD RADIOWY DLA SIRIUSXM". christinaaguilera.com.pl. 2018-10-03. [dostęp 2018-10-09].
 16. "October 8, 2018 | LIVE with Kelly and Ryan". kellyandryan.com. 2018-10. (ang.) [dostęp 2018-10-09].
 17. "Christina Aguilera Visits ‘Kelly & Ryan’ / Talks Touring Comeback, Music, & More". thatgrapejuice.net. 2018-10-09. (ang.) [dostęp 2018-10-09].
 18. a b c d McKenney, Mike (2018-10-09). "Christina Aguilera flexes her vocals on 'Liberation' Tour". rockatnight.com. (ang.) [dostęp 2018-11-22].
 19. a b "Christina Aguilera: The Liberation Tour − Radio City Music Hall, Nowy Jork (2018)". kekelmb.com. 2018-10-04. (fr.) [dostęp 2018-11-22].
 20. a b c d e f g h i j k l Wendowski, Andrew (2018-09-29). "Christina Aguilera’s Vocal Prowess Shines on Night 2 of ‘Liberation’ Tour at Hard Rock Casino in Atlantic City". musicmayhemmagazine.com. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 21. a b c d e f g h i j k l Havens, Lyndsey (2018-10-04). "Christina Aguilera's Star-Studded Radio City Show Didn't Detract From Her Shine: Recap". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 22. a b c d "10 Reasons Why You NEED to See Christina Aguilera’s Liberation Tour". musicmayhemmagazine.com. 2018-10-11. (ang.) [dostęp 2018-11-19].
 23. Johnson, Zach (2018-10-04). "Lil' Kim Joins Christina Aguilera for an Unforgettable Concert Surprise". eonline.com. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 24. "ZDJĘCIA/VIDEO: LIBERATION TOUR − MIAMI". christinaaguilera.com.pl. 2018-09-26. [dostęp 2018-10-05].
 25. a b c Chaiken, Mike (2018-10-10). "Christina Aguilera ignites the Mohegan Sun Arena". southingtonobserver.com. (ang.) [dostęp 2018-11-21].
 26. "Genie In a Bottle − Christina Aguilera − Liberation Tour (Sep 25 2018)". timkiem.site. 2018-09-25. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 27. a b "Christina Aguilera Wears 10 Outfits During 'Liberation Tour' Performance". okmagazine.com. 2018-10-04. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 28. "xtina: 'リバレイション ツアー #LiberationTour'". instagram.com. 2018-09-30. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 29. Quinn, Dave (2018-09-27). "Christina Aguilera Feels 'Fulfilled and Alive' After First Tour Stop in 10 Years". yahoo.com. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 30. a b c "Christina Aguilera Setlist − Hard Rock Live, Hollywood, FL, USA (SEP 25, 2018)". setlist.fm. 2018-09. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 31. a b c d e "Christina Aguilera Setlist − Etess Arena, Atlantic City, NJ, USA (SEP 28, 2018)". setlist.fm. 2018-09. (ang.) [dostęp 2018-10-13].
 32. "Christina Aguilera's Liberation Tour Kicked Off Yesterday: Highlights". ohnotheydidnt.livejournal.com. 2018-09-26. (ang.) [dostęp 2018-10-13].
 33. "Christina Aguilera − Right Moves − The Liberation Tour". lovemotorbike.info. 2018-09-28. (ang.) [dostęp 2018-10-13].
 34. a b "Christina Aguilera − Express + Lady Marmalade (Live Liberation Tour)". socialzon.me. 2018-09-26. (ang.) [dostęp 2018-11-22].
 35. a b Villa, Lucas (2018-11-02). „Christina Aguilera's Liberation Tour marks beautiful comeback in Las Vegas”. AXS. Anschutz Entertainment Group. (ang.) [dostęp 2020-02-25].
 36. a b Sendejas Jr., Jesse (2018-11-02). „Christina Aguilera Returns to Houston Area with a Vegas-Ready Love Fest”. Houston Press. Voice Media Group. (ang.) [dostęp 2020-02-25].
 37. Quinn, Dave (2018-10-04). "Christina Aguilera & Lil' Kim Reunite for 'Lady Marmalade' at Concert Attended by the Clintons". people.com. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 38. Dawson, Lamar (2018-09-26). "Watch: Christina Aguilera Breaks Down in Tears During Her First Tour in Over a Decade". newnownext.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 39. a b Furdyk, Brent (2018-09-26). "Christina Aguilera Kicks Off Her Tour With An Onstage Marriage Proposal". etcanada.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 40. a b Johnson, Zach; Williams, Amanda (2018-09-26). "Christina Aguilera's Liberation Tour Kicks Off With a Marriage Proposal". eonline.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 41. Damshenas, Sam (2018-09-26). "Christina Aguilera helped this gay couple get engaged on stage at her concert". gaytimes.co.uk. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 42. Randall, Devin (2018-09-27). "Gay Man Proposes At Christina Aguilera's Liberation Tour Concert In Miami". instinctmagazine.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 43. "The Best Live Shows Of 2018". billboard.com. 2018-12-14. (ang.) [dostęp 2018-12-15].
 44. a b c d Olivier, Bobby (2018-10-05). "Christina Aguilera's 1st tour in a decade is a fierce return to the diva throne: review". nj.com. (ang.) [dostęp 2018-11-23].
 45. McRady, Rachel (2018-10-04). "Christina Aguilera Reunites With Lil’ Kim to Sing ‘Lady Marmalade’ on Her Liberation Tour". etonline.com. (ang.) [dostęp 2018-10-04].
 46. "Christina Aguilera’s NYC concert features Lil’ Kim, A Great Big World and...the Clintons?". abcnewsradioonline.com. 2018-10-04. (ang.) [dostęp 2018-10-05].
 47. "Current Boxscore". Billboard. Nashville, Tennessee. 130. 2018-10-27. ISSN 0006-2510. [dostęp 2018-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-20)].
 48. a b c d e "UPDATE 11/16: Christina Aguilera — Liberation Tour". boxofficetours.com. 2018-11-16. (ang.) [dostęp 2018-11-19].
 49. a b c d e f g h i j k l m n "FINAL UPDATE: Christina Aguilera — Liberation Tour". boxofficetours.com. 2018-12-13. (ang.) [dostęp 2018-12-13].
 50. "TheFighter ®: '#LiberationTour Tonight's show at Pepsi (...)'". twitter.com. 2018-10-19. (ang.) [dostęp 2018-12-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]