The Mall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Mall, widok na Pałac Buckingham
The Mall, widok na Admiralty Arch

The Mall – reprezentacyjna droga w centralnym Londynie (Wielka Brytania) łącząca Buckingham Palace z Trafalgar Square. Jest ona zamknięta dla ruchu drogowego w niedziele i święta, oraz podczas oficjalnych uroczystości. Powierzchnia The Mall ma kolor czerwony, przez co przypomina wielki czerwony dywan prowadzący do Pałacu Buckingham. Na południe od The Mall znajduje się St. James's Park, a na północ Green Park i St. James's Palace

The Mall powstała na początku 1911 roku według projektu angielskiego architekta Astona Webba, na wzór podobnych znajdujących się w Berlinie, Meksyku, Oslo, Paryżu, Petersburgu, Wiedniu i Waszyngtonie. W ramach budowy zaprojektowano również nową fasadę Buckingham Palace i wzniesiono Victoria Memorial[1].

Podczas oficjalnych wizyt, monarcha i głowy innych państw eskortowane są wzdłuż The Mall. W tym czasie ulica ozdobiona jest flagami Wielkiej Brytanii i kraju, którego przedstawiciel znajduje się w uroczystej kolumnie[2].

W 2002 roku, podczas uroczystości z okazji 50 lat panowania królowej Elżbiety II, na The Mall zebrało się ponad milion ludzi, obserwujących publiczne ukazanie się rodziny królewskiej na balkonie Pałacu[3].

Przypisy

  1. The Mall, London SW1 (ang.). Tour UK. [dostęp 2012-02-13].
  2. Buckingham Palace: The Mall (ang.). Spend time in London. [dostęp 2012-02-13].
  3. Press revels in jubilee spectacle (ang.). CNN. [dostęp 2012-02-13].