The Millennium Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Millennium Project
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Waszyngton, 4421 Garrison Street, (202) 686-5179
Data założenia 1996
Dyrektor Jerome C. Glenn
brak współrzędnych
Strona internetowa

The Millennium Project – globalny think tank działający jako organizacja pozarządowa. Działania organizacji koncentrują się na badaniu zagadnień dotyczących przyszłości, kształtowaniu globalnych zmian w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony i stabilny rozwój. Przewodniczącym organizacji The Millennium Project jest Jerome C. Glenn.

The Millennium Project tworzy długoterminowe analizy zagadnień w skali zarówno ogólnoświatowej, jak i lokalnej. Pozwalają one na wczesne ostrzeganie, dostrzeganie możliwości, budowę strategii. Organizacja zrzesza ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych, instytucji unijnych i rządowych na całym świecie.

Wyniki badań publikowane są w raporcie "State of the Future”. Raport "State of the Future" ("Stan Przyszłości") jest coroczną publikacją przedstawiającą rezultaty badań The Millennium Project. Opisuje poszczególne zagadnienia i prezentuje długoterminowe scenariusze, globalne wyzwania, a także obecne i przyszłe trendy. Raport zawiera także „15 Globalnych wyzwań” (15 Global Challenges), czyli najważniejsze globalne i lokalne wyzwania stojące przed ludzkością. The Millennium Project monitoruje ich realizację, wyznacza działania niezbędne do ich osiągnięcia oraz dokonuje ich oceny.

Think tanku The Millennium Project nie należy mylić z Projektem Milenijnym ONZ (ang. United Nations Millennium Project).

Historia The Millennium Project[edytuj | edytuj kod]

Projekt powstania organizacji został zainicjowany przez Futures Group International, American Council for The United Nations University, Smithsonian Institution oraz United Nations University[1] Projekt powstał w toku 3 letniej analizy wykonawczej sponsorowanej przez United States Environmental Protection Agency, UNDP i UNESCO, w której uczestniczyło ponad 200 futurologów i naukowców z 50 krajów. Tworzenie analizy można podzielić na trzy fazy:

  • Faza I rozpoczęła się w 1992 r. inicjatywą US EPA. Inicjatywa miała na celu zbadanie i połączenie futurologów i naukowców z całego świata, którzy mieli stworzyć wstępny projekt i przeprowadzić pierwszy test dotyczący globalnego problemu ludności i ochrony środowiska.
  • Faza II przypada na lata 1993/94. Stworzono wtedy wiele raportów dotyczących długofalowych problemów Afryki i ich zaradzaniu. Pieczę nad tymi raportami sprawowała UNDP.
  • Ostatnia faza analizy przeprowadzona została przez UNESCO w latach 1994/95.

Od 1996 The Millennium Project przeprowadziło wiele analiz i prognoz, współpracując z ponad 2500 futurologami, naukowcami i biznesmenami z wielu krajów z całego świata.

The Millennium Project w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polskiemu oddziałowi The Millennium Project przewodniczy firma 4C Future[2]. Firma 4C Future jest zaangażowana w działania The Millennium Project od 2009 roku. Polski oddział należy do środkowoeuropejskiego węzła organizacji (Central European Node). Centralną instytucją Węzła Środkowoeuropejskiego jest Centrum Strategii Społecznych i Ekonomicznych na Uniwersytecie Karola w Pradze.

W skład Węzła wchodzą obecnie trzy kraje:

Czechy
Przewodniczący Pavel Novacek, Dyrektor Centrum Studiów Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Palackiego, Ołomuniec.

Polska
Przewodniczący Piotr Jutkiewicz i Norbert Kołos, 4C Future, Warszawa.

Słowacja
Przewodniczący Ivan Klinec, sekretarz i członek rady Słowackiego Towarzystwa Futurologicznego, Instytut Prognoz i Analiz, Słowacka Akademia Nauk, Bratysława.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]