The New Republic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The New Republic
Częstotliwość Dwutygodnik
Państwo Stany Zjednoczone
Pierwsze wydanie 1914
Redaktor naczelny Martin Peretz
Średni nakład 60.000 egz.
Strona internetowa

The New Republic (TNR) – amerykański dwutygodnik o profilu centrolewicowym i liberalnym. Czasopismo zostało założone przez Herberta Croly'ego i Waltera Lippmana przy finansowym wsparciu Dorothy Paine Whitley (i jej męża) oraz Willarda Straighta, który zachował większość udziałów. Pierwszy numer ukazał się 7 listopada 1914 roku.

Na łamach gazety sporo miejsca poświęcano skutkom industrializacji USA oraz kwestiom dotyczącym interwencjonizmu rządu USA zarówno w zakresie polityki międzynarodowej jak i wewnętrznej. Popierano m.in. przystąpienie Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej po stronie Aliantów.

Odnośnie rosyjskiej rewolucji z roku 1917 i zaraz po niej gazeta wyrażała się pozytywnie o Związku Radzieckim. Przychylne nastawienie zmieniło się wraz z wybuchem zimnej wojny.

W latach 50. XX wieku magazyn wyrażał się sceptycznie zarówno wobec polityki zagranicznej Związku Radzieckiego jak i wobec antykomunistycznej histerii rozpętanej przez senatora McCarthy’ego.

Lata 60. upłynęły pod znakiem zwalczania wojny w Wietnamie, ale również magazyn nie szczędził krytyki pod adresem Nowej lewicy.

W 1974 roku magazyn został zakupiony przez absolwenta Uniwersytetu Harvarda Martina Peretza za kwotę 380 tys. $. Peretz był byłym działaczem Nowej Lewicy, który opuścił tę partię (za sprawą wspierania przez nią ruchów wyzwoleńczych w krajach trzeciego świata, zwłaszcza Palestyny). Za sprawą nowego właściciela TNR zmienił swój profil - wspierając rząd USA w budowaniu sojuszu z Izraelem. W polityce wewnętrznej gazeta zajmowała różnorakie stanowiska od tradycyjnego liberalizmu po neoliberalizm.

Obecnie redaktorem naczelnym jest Martin Peretz, a nakład oscyluje w granicach 60 tysięcy egzemplarzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]