The Originals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Originals
Ilustracja
Logo serialu
Gatunek

dramat, horror, fantasy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Julie Plec

Główne role

zobacz niżej

Liczba odcinków

92

Liczba serii

5

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Julie Plec,
Leslie Morgenstein,
Gina Girolamo

Muzyka

Michael Suby

Czas trwania odcinka

ok. 42 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

25 kwietnia 2013

Stacja telewizyjna

The CW

Lata emisji

2013-2018

Status

zakończony

Chronologia
Poprzednik

Pamiętniki wampirów

Kontynuacja

Wampiry: Dziedzictwo

Strona internetowa

The Originals amerykański spin-off serialu Pamiętniki wampirów. Opowiada o losach pierwotnej rodziny wampirów, żyjącej na przestrzeni wieków. Mikaelsonowie przenoszą się do Nowego Orleanu – miasta, które kiedyś pomogli zbudować. Wkrótce napotykają problemy, z którymi muszą sobie poradzić.

Premiera finałowego sezonu nastąpiła 18 kwietnia 2018 roku[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rodzina to siła. Pierwotna rodzina wampirów przysięgła to sobie tysiąc lat temu. Zadeklarowali, że będą razem zawsze i po wsze czasy. Minęły stulecia i więzy rodzinne zostały zerwane. Czas, tragedia i żądza władzy rozdzieliła Pierwotną Rodzinę. Gdy Klaus Mikaelson, pierwotna hybryda wampira i wilkołaka, otrzymuje tajemniczą wskazówkę, że w kolebce paranormalnego świata, jakim jest francuska dzielnica Nowego Orleanu, jest knuta intryga przeciwko niemu, Klaus powraca do miasta, które jego rodzina pomogła zbudować. Poszukiwania doprowadzają Klausa do ponownego spotkania z byłym protegowanym – Marcelem, charyzmatycznym wampirem mającym całkowitą kontrolę nad ludźmi i nadnaturalnymi mieszkańcami Nowego Orleanu. Elijah, zdeterminowany by pomóc swojemu bratu odnaleźć odkupienie, podąża za Klausem. Ponadto wilkołak Hayley również przybywa do francuskiej dzielnicy, w poszukiwaniu wskazówek dotyczących jej rodziny i wpada w ręce potężnej czarownicy Sophie. Napięcie między dwoma stronnictwami w mieście zbliża się do punktu krytycznego – posiada on bowiem sekretną broń, którą okazuje się być Davina – bardzo młoda czarownica, która została uratowana w czasie rytuału Żniw przez Marcela. Dla Klausa sama myśl, że miałby odpowiadać przed swoim protegowanym, jest nie do pomyślenia i przysięga, że odzyska to, co kiedyś należało do niego – władzę, miasto i rodzinę. Podczas oczekiwania na to, czy ich siostra Rebekah opuści Mystic Falls i dołączy do nich, Klaus i Elijah zawiązują niełatwe przymierze z czarownicami by mieć pewność, że Nowy Orlean będzie znów rządzony przez Pierwotnych. Po wielu spiskach i próbach odzyskania Nowego Orleanu Klausowi ostatecznie się udaje. Marcel oddaje panowanie nad dzielnicą Niklausowi, jednakże ten proponuje mu współpracę. Problemy jednak nie znikają. W wyniku nie dokończenia żniw czarownic zaczynają się dziać niewytłumaczalne rzeczy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Postać Odcinki Sezony
1 2 3 4 5
Joseph Morgan Niklaus Mikaelson 92 Główna rola
Daniel Gillies Elijah Mikaelson 90[a] Główna rola
Claire Holt Rebekah Mikaelson 37[b] Główna rola[c] Specjalny udział gościnny[d]
Phoebe Tonkin Hayley Marshall 85 Główna rola[e]
Charles Michael Davis Marcellus Gerard 91[f] Główna rola
Daniella Pineda Sophie Deveraux 9[g] Główna rola[h]
Leah Pipes Camille O’Connell 51[i] Główna rola[j] Specjalny udział gościnny[k]
Danielle Campbell Davina Claire 53[l] Główna rola[m] Specjalny udział gościnny[n]
Yusuf Gatewood Vincent Griffith[o] 54[p] Gościnnie[q] Główna rola[r]
Riley Voelkel Freya Mikaelson 52[s] Drugoplanowo[t] Główna rola
Danielle Rose Russell Hope Mikaelson 11[u] Główna rola
Steven Krueger Joshua „Josh” Rosza 43[v] Drugoplanowo[w] Główna rola[x]

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Joseph Morgan jako Niklaus Mikaelson – nazywany również Nikiem oraz Klausem, jeden z czwórki wciąż żyjących członków rodziny pierwotnych wampirów, przyrodni brat Elijah, Rebeki, Kola i Frey'i oraz nie żyjących Finna i Henrika. Jedyny z rodzeństwa jest zarówno wilkołakiem jak i wampirem, co czyni go o wiele silniejszym od reszty. Jest nieśmiertelny. Ma obsesję na punkcie władzy. Jest nieobliczalny i okrutny, swoje słabości i poczucie samotności ukrywa poprzez zadawanie innym bólu. Ma córkę Hope z wilkołakiem o imieniu Hayley i uczyni wszystko by nie stała się krzywda ani matce jego dziecka, ani dziecku.
 • Daniel Gillies jako Elijah Mikaelson – jeden z pierwotnych wampirów. Opanowany i zrównoważony. Zawsze dotrzymuje danych obietnic i stara się za wszelką cenę utrzymać rodzinę razem Jego miłością była Celeste – potężna czarownica, jednakże Klaus ją zamordował, później zakochuje się w Katherine Pierce, ale porzucił ją na rzecz brata. Zakochuje się w Hayley. Jego najprawdziwszą miłością była Tatia Petrova, którą zabił z pragnienia.
 • Claire Holt (Gościnnie Maisie Richardson-Sellers) jako Rebekah Mikaelson – siostra Elijah, Klausa, Frey'i i Kola oraz nie żyjących Finna i Henrika, pierwotny wampir. Jest wredna i arogancka, ma temperament swojego przyrodniego brata. Łatwo się zakochuje, mimo że większość jej poprzednich chłopaków zabił Klaus. Jej prawdziwą miłością jest Marcel jednakże nie jest pewna jego uczuć ponieważ podczas poprzedniego pobytu w Orleanie nie sprzeciwił się Klausowi, gdy ten wbił sztylet w serce Rebekah. Rebekah zawsze pomaga dziewczynom, często powtarza słowa „Dziewczyny powinny trzymać się razem”.
 • Phoebe Tonkin jako Hayley Marshall (urodzona jako Andrea Labonair) – osierocony wilkołak, nosiła dziecko Niklausa. Nawiązała przyjaźń z Rebeką. Nigdy nie poznała swoich biologicznych rodziców, a jej zastępczy wyrzucili ją z domu, gdy klątwa wilkołactwa się uruchomiła. Jest osobą bardzo samodzielną, choć czuje się nieswojo w sytuacji w której się znalazła, jako że nie przywykła, że inni o nią dbają. Stara się także odnaleźć w roli matki. Zakochuje się w Elijah. Razem z Klausem ma córkę Hope, którą musiała oddać, aby ratować jej życie przed czarownicami. Kiedy odzyskuje dziecko, aby ją obronić, postanawia wziąć ślub z jednym z alf – Jacksonem, jej przyjacielem oraz w przeszłości mężczyzną przeznaczonym na jej męża. Poprzez ceremonię zaślubin, tworzy armię wilkołaków, która broniła jej córkę.
 • Charles Michael Davis jako Marcellus „Marcel” Gerard – około 200-letni wampir, obecny władca francuskiej dzielnicy Nowego Orleanu. Wychował go Klaus, który go adoptował ponieważ widział w nim młodszego siebie. To właśnie on nadał mu imię – Marcellus. Rebekah nauczała Marcela walki, z czasem również zakochali się w sobie. Ale gdy rozzłoszczony Klaus postawił mu ultimatum: Rebekah czy upragnione marzenie zostania wampirem, wybrał to drugie. Kiedy pierwotni musieli uciekać z Nowego Orleanu on został i zbudował sobie własne królestwo w Nowym Orleanie. Jest odpowiedzialny za wypędzenie z terenów miasta wilkołaków, oraz dzięki sekretnej broni, jaką jest Davina (najpotężniejsza czarownica – w wyniku nieukończenia żniw) trzyma lokalne czarownice w garści.. Zmuszony przez Klausa oddaje panowanie nad dzielnicą. Obecny sojusznik Klausa, kieruje armią wampirów, jego prawdziwą rodziną.
 • Daniella Pineda jako Sophie Devereaux – czarownica, która pracuje w barze Rousseau's. Pomogła sprowadzić Pierwotnych z powrotem do miasta i zawarła z nimi pakt, by pomogły pozbyć się reżimu Marcela. Miała siostrę Jane-Anne, która została zabita przez Marcela. Z czasem w wyniku dokończenia przez nią żniw odzyskuje siostrzenicę, jednakże ta ją zabija.
 • Leah Pipes jako Camille „Cami” O’Connell – barmanka, która studiowała psychologię. Była wykorzystywana przez pierwotnych jako słaby punkt Marcela. W późniejszym czasie dzięki czarom Daviny odzyskała pamięć utraconą w wyniku uroku Klausa. Dowiaduje się o istnieniu wampirów, wilkołaków i czarownic. Była zakochana w Klausie. Pomaga w opiece nad jego córką – Hope wraz z Elijah'a. W trzecim sezonie zostaje podstępem przemieniona w wampira, przez Aurorę, a w końcu umiera.
 • Danielle Campbell jako Davina Claire – szesnastoletnia czarownica o niebywałej mocy. Była tajną bronią Marcela i zrobiłaby dla niego wszystko. Po ukończeniu żniw umiera, ale zostaje sprowadzona z powrotem. Jej najlepszą przyjaciółką była Monique Deveraux. Zaprzyjaźnia się z mężczyzną o imieniu Kaleb, który okazuje się być czarownikiem. Później dowiaduje się, że tak naprawdę to Kol Mikaelson, który został sprowadzony przez swoją matkę – Esther. Davina z początku źle nastawiona, w końcu otwiera się przed Kolem i zakochuje się w nim.
 • Nathaniel Buzolic (Gościnnie Daniel Sharman) jako Kol Mikaelson - były czaronik, obecnie pierwotny wampir. Funkcjonował w ciele czarownika imieniem Kaleb, dzięki jego matce Esther. Z początku był sprzymierzony z matką i jego starszym bratem Finnem, obecnym czarownikiem. Miał zbliżyć się do Daviny, która z początku była tylko celem, jednak później zakochuje się w niej. Obecnie sprzymierzony z braćmi. Zmienił ciało Rebekah, ale obiecał jej, że odwróci zaklęcie. Umiera poprzez zaklęcie Finna. Zostaje sprowadzony z powrotem przez Davine.
 • Yusuf Gatewood (oryginalnie Caspar Zefar) jako Finn Mikaelson – najstarszy z pierwotnych wampirów, przez jakiś czas umieszczony w ciele czarownika Vincent'a przez Esther. Jest potężny, czerpie moc ze swoich rodziców. Nienawidzi wampirów, chce się pozbyć rodzeństwa. Z początku działał z matką, jednak gdy dowiedział się, że została przemieniona w wampira, postanowił wykorzystać ją do własnych celów. Był zakochany w Camille, jednak dziewczyna zdradziła go, sprzymierzając się z wampirami. Umiera z powodu Frey'i. W trzecim sezonie wraca jako pierwotny i sprzymierzeńcem się z rodzeństwem jednak szybko umiera zostając ugryziony przez Luciena.
 • Riley Voelkel jako Freya Mikaelson – potężna czarownica z rodu Mikaelsonów. Z rodzeństwa pamiętała jedynie Finn'a, zanim została zabrana przez swoją ciotkę Dahlię, która czerpała z niej moc od małego. Freya wykonywała zaklęcie z Dahlią, która zwiększała jej siły tak, że stawała się niemalże niepokonana. Obie zasypiały na 100 lat, aby później się obudzić i chodzić po świecie przez rok. Młoda czarownica nienawidziła ciotki – wykorzystywała ją, zabraniała kontaktu ze światem, zabiła jej nienarodzonego syna i pozbawiła jej miłości – Mathiasa. Dziewczyna zbuntowała się przeciwko Dahlii i sprzymierzyła się z rodzeństwem, aby raz na zawsze pozbyć się Dahlii. W finałowych odcinkach trzeciego sezonu zostaje otruta.

W pozostałych rolach[edytuj | edytuj kod]

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone
(The CW)
Oryginalna emisja Polska
(Netflix Polska)
Premiera sezonu Finał sezonu Premiera sezonu Finał sezonu
Pilot 1 25 kwietnia 2013 15 lutego 2016[2]
1 22 3 października 2013 13 maja 2014 23 lutego 2016[3]
2 22 6 października 2014 11 maja 2015[4] 23 lutego 2016[3]
3 22[5] 8 października 2015[6] 20 maja 2016[7] 1 czerwca 2016[8]
4 13 17 marca 2017[9] 23 czerwca 2017 25 marca 2017[10] 1 lipca 2017
5 13[11] 18 kwietnia 2018[1] 1 sierpnia 2018 26 kwietnia 2018[12] 9 sierpnia 2018


Produkcja[edytuj | edytuj kod]

The CW zamówiło oficjalnie cały, pierwszy sezon losów pierwotnych w Nowym Orleanie. Serial miał swoją premierę 3 października 2013 roku[13], czyli wcześniej niż pierwotnie oznajmiono[14].

13 lutego 2014 stacja The CW oficjalnie prolongowała serial The Originals do drugiego sezonu[15][16]. 11 stycznia 2015 roku ogłoszono, że stacja The CW zamówiła trzeci sezon serialu[17]. 11 marca 2016 roku stacja The CW ogłosiła przedłużenie serialu o czwarty sezon[18][19], a jego premiera odbyła się 17 marca 2017 roku.

10 maja 2017 roku stacja The CW ogłosiła przedłużenie serialu o piąty sezon, który będzie finałowym[20][21]. Początkowo premierę zapowiadano na 20 kwietnia 2018 roku[22], jednak 30 marca zostało ogłoszone, że została przesunięta na 18 kwietnia 2018 roku[1].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowany Rezultat Przypisy
2014 People’s Choice Awards Ulubiony nowy serial telewizyjny The Originals Nominacja [23]
Ulubiony aktor w nowym serialu Joseph Morgan Wygrana [23]

Spin-off[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2017 ogłoszono, że kontynuacja serialu jest w fazie początkowego rozwoju. Fabuła miała by się skupiać na Hope Mikaelson – córce Klausa i Hayley. Julie Plec, współtwórczyni Pamiętników wampirów i twórczyni The Originals, napisała skrypt, na którym tworzony będzie serial[24].

W styczniu 2018 roku zostało ujawnione, że filmowanie odcinka pilotowego zostało zaplanowane na drugi kwartał 2018 roku[25].

Dwa miesiące później – w marcu, kiedy pilot serialu został oficjalnie zamówiony, Plec ogłosiła, że zamiast tradycyjnego odcinka pilotowego, wolała by stworzyć 15 minutową prezentację na temat nowego serialu stacji The CW. Do mediów trafiła również informacja, że weteran Pamiętników wampirów Matt Davis powtórzy swoją rolę, obok Aria Shahghasemi, Quincy Fouse, Jenny Boyd i Kaylee Bryant. Shahghasemi zadebiutował już podczas piątego sezonu The Originals jako Landon – przyjaciel Hope[26].

Dnia 11 maja 2018 roku ogłoszono, że kontynuacja będzie nosić tytuł Legacies i została zamówiona z premierą na sezon telewizyjny 2018-19. Fabuła będzie się skupiać na „17-letniej Hope, bliźniaczych córkach Alarica i innych młodych wiedźmach, wampirach i wilkołakach, którzy dorastają w Salvatore Boarding School dla młodych i obdarzonych”[27]. W lipcu The CW ogłosiło, że premiera serialu została zaplanowana na 25 października 2018 roku[28]. Dystrybucją serialu w Polsce zajęła się platforma HBO GO, która zapowiedziała, że zamierza udostępniać serial pod polskim tytułem Wampiry: Dziedzictwo dzień po amerykańskiej premierze, czyli od 26 października 2018 roku[29].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Razem 92 jeśli uwzględnimy odcinki 81 i 83, w których został wymieniony w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 2. Liczba odcinków, w których Rebekah Mikaelson była grana przez Claire Holt (nie wymieniona w odcinku 32). Jednakże Rebekah w drugim sezonie (odcinki 31-32, 34-44) jak i w trzecim (odcinek 50) również była grana przez Maisie Richardson-Sellers, która w sumie pojawiła się w 14 odcinkach.
 3. W pierwszym sezonie w roli głównej w odcinkach 1-16, nieobecna w odcinkach 17-21, natomiast w 22 odcinku wymieniona została „w pozostałych rolach”.
 4. W odcinkach 23, 30-31, 44-45, 49-50, 53, 66, 68-69, 76-80, 87, 90 oraz 92.
 5. W piątym sezonie w głównej obsadzie tylko w odcinkach 80, 85, 87 oraz 90-92.
 6. Razem 92 jeśli uwzględnimy odcinek nr 85, w którym został wymieniony w głównej obsadzie, mimo iż w nim się nie pojawia.
 7. Razem 13 jeśli uwzględnimy odcinki nr 4, 7-9, w których została wymieniona w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 8. W roli głównej tylko w odcinkach 1-13, potem znika z serialu.
 9. Razem 64 jeśli uwzględnimy odcinki nr 5, 7, 11, 14, 24-25, 34, 37, 39-40, 48, 58 oraz 60, w których została wymieniona w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 10. W trzecim sezonie w roli głównej tylko w odcinkach 45-63.
 11. Tylko w odcinkach 68 oraz 92.
 12. Razem 67 jeśli uwzględnimy odcinki nr 8, 12-14, 19, 25, 28, 37, 47-48, 50, 52-54, w których została wymieniona w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 13. W trzecim sezonie w roli głównej tylko w odcinkach 45-65.
 14. W odcinkach 74, 76-77 oraz 90.
 15. Początkowo również jako Finn Mikaelson (odcinki 23-26, 28-30).
 16. Razem 71 jeśli uwzględnimy odcinki nr 40-41, 46, 48, 50, 52, 55, 57-58, 71, 74, 76-77, 82, 84, 87 i 91, w których został wymieniony w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 17. Tylko w odcinku 22.
 18. W drugim sezonie w roli gościnnej w odcinkach 23-35. Od 36 odcinka wymieniony w głównej obsadzie.
 19. Razem 60 jeśli uwzględnimy odcinki nr 47, 49, 55-56, 74, 82, 89 i 91, w których została wymieniona w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 20. W roli drugoplanowej w odcinkach 31, 34-44.
 21. Razem 13 jeśli uwzględnimy odcinki nr 82 i 87, w których została wymieniona w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 22. Razem 46 jeśli uwzględnimy odcinki nr 82, 85 oraz 87, w których został wymieniony w głównej obsadzie, mimo iż w nich się nie pojawia.
 23. W roli drugoplanowej w odcinkach 2-4, 6-10, 17-19, 21-23, 26, 29-30, 32-34, 36, 40-42, 47, 55, 59-60, 65, 67-68, 72-73, 76-77 oraz 79.
 24. W piątym sezonie w głównej obsadzie tylko w odcinkach 80-81, 83-84, 86 oraz 88-89.
 25. Postać Caroline nie pojawia się w odcinku nr 86, w związku z czym aktorka nie została wymieniona w obsadzie odcinka, pomimo wykorzystania głosu postaci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c ‘Life Sentence’ Sent To Friday By the CW, ‘The Originals’ Replaces It Wednesday. deadline.com. [dostęp 2018-03-30]. (ang.).
 2. Dostępność serialu Pamiętniki wampirów na platformie Netflix Polska. [dostęp 2017-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-12)].
 3. a b Dostępność serialu na platformie Netflix Polska
 4. The CW podaje daty finałów swoich seriali. [w:] showtv.pl [on-line]. [dostęp 2015-03-12]. (pol.).
 5. Odcinkowe zamówienia The CW na sezon 2015/2016. [w:] showtv.pl [on-line]. [dostęp 2015-06-17]. (pol.).
 6. Stacja „The CW” ogłasza daty premier i powrotów seriali!. [w:] showtv.pl [on-line]. [dostęp 2015-06-24]. (pol.).
 7. The CW Reveals Season Finale Dates. [w:] spoilert.com [on-line]. [dostęp 2016-03-09]. (ang.).
 8. Premiera trzeciego sezonu serialu na platformie Netflix
 9. The CW ogłasza premierę 4 sezonu serialu
 10. Premiera sezonu 4 na platformie Netflix
 11. The Originals Series Finale Title Pays Tribute to the City of New Orleans. [w:] tvline.com [on-line]. [dostęp 2017-11-08]. (ang.).
 12. Premiera sezonu 5 na platformie Netflix
 13. Fall Premiere Shuffle: Vampire Diaries, Originals and Supernatural Get Earlier Start Dates
 14. Fall TV Premiere Dates: The CW Once Again Opens Its Season in October
 15. 'Reign', 'Arrow', 'Supernatural', 'The Originals' & 'The Vampire Diaries' Renewed by The CW. 13 lutego 2014. [dostęp 2014-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 lutego 2014)].
 16. Dwie premiery i trzy pewniaki z kolejnymi sezonami od stacji CW. [w:] hatak.pl [on-line]. [dostęp 2014-02-13].
 17. The CW Renews 8 Shows For 2015–2016 Season, Including The Flash and Arrow. comicbook.com. [dostęp 2015-01-11]. (ang.).
 18. The CW przedłuża „The Vampire Diaries”, „The Originals” oraz „The 100"!. showtv.pl. [dostęp 2016-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 marca 2016)]. (pol.).
 19. Rick Porter: 'The Flash', 'The 100' and even 'Crazy Ex-Girlfriend' renewed: All 11 CW series picked up for 2016-17. TV by the Numbers, 2016-03-11. [dostęp 2016-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-12)]. (ang.).
 20. Nellie Andreeva: ‘The Originals’ & ‘iZombie’ Renewed By The CW. deadline.com. [dostęp 2017-06-06]. (ang.).
 21. [SDCC 2017 Koniec The Originals. 5. sezon będzie ostatnim]. [w:] naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2017-07-21]. (pol.).
 22. The Originals' Final Season Gets April Premiere Date on The CW. [w:] tvline.com [on-line]. [dostęp 2018-01-07]. (ang.).
 23. a b Nomimowani i zwycięzcy People’s Choice Awards w 2014 roku. peopleschoice.com. [dostęp 2014-04-06].
 24. Development Update: Wednesday, August 2. thefutoncritic.com. [dostęp 2017-01-23]. (ang.).
 25. Jonathan Ducote: The Originals Spinoff – Ordered to Pilot?. [w:] The TV Ratings Guide [on-line]. tvratingsguide.com. [dostęp 2018-01-23]. (ang.).
 26. Nellie Andreeva: 'TVD/The Originals' Universe Spinoff: Matt Davis & Danielle Rose Russell Lead Cast of Hope-Centric Series In Works At the CW. [w:] Deadline Hollywood [on-line]. deadline.com, 2018-03-06. [dostęp 2018-05-15]. (ang.).
 27. Samantha Highfill: The CW picks up Legacies, the Hope-centric Originals spin-off. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. ew.com, 2018-05-11. [dostęp 2018-05-15]. (ang.).
 28. Andy Swift: The CW Sets Fall Premiere Dates, Including New 'Super' Sunday. tvline.com, 2018-06-20. [dostęp 2018-06-30]. (ang.).
 29. Marta Wawrzyn: „Legacies” ma datę premiery w HBO GO i polski tytuł – „Wampiry: Dziedzictwo”. [w:] serialowa.pl [on-line]. serialowa.pl, 2018-11-18. [dostęp 2018-09-11]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]