The Originals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Originals
logo serialu
logo serialu
Gatunek serialu dramat
horror
fantasy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Julie Plec
Główne role Joseph Morgan
Daniel Gillies
Claire Holt
Phoebe Tonkin
Charles Michael Davis
Daniella Pineda
Danielle Campbell
Leah Pipes
Liczba odcinków 66
Liczba serii 3
Produkcja
Produkcja Julie Plec
Leslie Morgenstein
Gina Girolamo
Muzyka Michael Suby
Czas trwania odcinka ok. 40 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone The CW
Lata emisji od 2013
Data premiery Stany Zjednoczone 25 kwietnia 2013
Status trwający
Chronologia
Powiązane Pamiętniki wampirów

The Originalsamerykański spin-off serialu Pamiętniki wampirów. Opowiada o losach pierwotnej rodziny wampirów, żyjącej na przestrzeni wieków. Mikaelsonowie przenoszą się do Nowego Orleanu – miasta, które kiedyś pomogli zbudować. Wkrótce napotykają problemy, z którymi muszą sobie poradzić.

13 lutego 2014 The CW oficjalnie zamówiła 2. sezon The Originals[1]. 11 stycznia 2015 roku ogłoszono, że stacja The CW zamówiła 3. sezon serialu[2].

11 marca 2016 roku, stacja The CW ogłosiła przedłużenie serialu o 4. sezon[3][4].

Opis fabuły[edytuj]

Rodzina to siła. Pierwotna rodzina wampirów przysięgła to sobie tysiąc lat temu. Zadeklarowali, że będą razem zawsze i po wsze czasy. Minęły stulecia i więzy rodzinne zostały zerwane. Czas, tragedia i żądza władzy rozdzieliła Pierwotną Rodzinę. Gdy Klaus Mikaelson, pierwotna hybryda wampira i wilkołaka, otrzymuje tajemniczą wskazówkę, że w kolebce paranormalnego świata, jakim jest francuska dzielnica Nowego Orleanu, jest knuta intryga przeciwko niemu, Klaus powraca do miasta, które jego rodzina pomogła zbudować. Poszukiwania doprowadzają Klausa do ponownego spotkania z byłym protegowanym – Marcelem, charyzmatycznym wampirem mającym całkowitą kontrolę nad ludźmi i nadnaturalnymi mieszkańcami Nowego Orleanu. Elijah, zdeterminowany by pomóc swojemu bratu odnaleźć odkupienie, podąża za Klausem. Ponadto wilkołak Hayley również przybywa do francuskiej dzielnicy, w poszukiwaniu wskazówek dotyczących jej rodziny i wpada w ręce potężnej czarownicy Sophie. Napięcie między dwoma stronnictwami w mieście zbliża się do punktu krytycznego – posiada on bowiem sekretną broń, którą okazuje się być Davina – bardzo młoda czarownica, która została uratowana w czasie rytuału Żniw przez Marcela. Dla Klausa sama myśl, że miałby odpowiadać przed swoim protegowanym, jest nie do pomyślenia i przysięga, że odzyska to, co kiedyś należało do niego – władzę, miasto i rodzinę. Podczas oczekiwania na to, czy ich siostra Rebekah opuści Mystic Falls i dołączy do nich, Klaus i Elijah zawiązują niełatwe przymierze z czarownicami by mieć pewność, że Nowy Orlean będzie znów rządzony przez Pierwotnych. Po wielu spiskach i próbach odzyskania Nowego Orleanu Klausowi ostatecznie się udaje. Marcel oddaje panowanie nad dzielnicą Niklausowi, jednakże ten proponuje mu współpracę. Problemy jednak nie znikają. W wyniku nie dokończenia żniw czarownic zaczynają się dziać niewytłumaczalne rzeczy. Ostatecznie zarówno pierwotni jak i Marcel z Daviną zgadzają się na dokończenie Żniw. Niestety, mimo obietnic, młode czarownice nie wracają do życia po zakończonych rytuale. Okazuje się, że moce zostały przejęte przez Celeste, dawną ukochaną Elijah, która zamieszkała w ciele Sabine. Ta potężna czarownica została zamordowana przed laty przez Klausa, a teraz powraca aby się zemścić.

Obsada[edytuj]

Aktor Postać Odcinki Sezony
1 2 3
Joseph Morgan Niklaus Mikaelson 66 Główna rola
Daniel Gillies Elijah Mikaelson 66 Główna rola
Claire Holt Rebekah Mikaelson 27[5] Główna rola[6] Specjalny udział[7]
Phoebe Tonkin Hayley Marshall 66 Główna rola
Charles Michael Davis Marcellus Gerard 65 Główna rola
Daniella Pineda Sophie Deveraux 9 Główna rola[8]
Leah Pipes Camille O'Connell 50 Główna rola[9]
Danielle Campbell Davina Claire 50 Główna rola[10]
Yusuf Gatewood Vincent Griffith 35 Gościnnie Główna rola[11]
Riley Voelkel Freya Mikaelson 32 Drugoplanowo Główna rola

Główne postacie[edytuj]

 • Joseph Morgan jako Niklaus Mikaelson – nazywany również Nikiem oraz Klausem, jeden z trójki wciąż żyjących członków rodziny pierwotnych wampirów, przyrodni brat Elijah i Rebeki oraz nie żyjących Kola, Finna, Henrika i Aarona. Jedyny z rodzeństwa jest zarówno wilkołakiem jak i wampirem, co czyni go o wiele silniejszym od reszty. Jest nieśmiertelny. Ma obsesję na punkcie władzy. Jest nieobliczalny i okrutny, swoje słabości i poczucie samotności ukrywa poprzez zadawanie innym bólu. Ma córkę Hope z wilkołakiem o imieniu Hayley i uczyni wszystko by nie stała się krzywda ani matce jego dziecka, ani dziecku.
 • Daniel Gillies jako Elijah Mikaelson – najstarszy z braci pierwotnych wampirów. Opanowany i zrównoważony. Zawsze dotrzymuje danych obietnic i stara się za wszelką cenę utrzymać rodzinę razem Jego miłością była Celeste – potężna czarownica, jednakże Klaus ją zamordował, później zakochuje się w Katherine Pierce, ale porzucił ją na rzecz brata. Zakochuje się w Hayley. Jego najprawdziwszą miłością była Tatia Petrova, którą zabił z pragnienia.
 • Maisie Richardson-Sellers (Oryginalnie Claire Holt) jako Rebekah Mikaelson – siostra Elijah, Klausa i Frey'i oraz nie żyjących Kola, Finna, Henrika, pierwotny wampir. Jest wredna i arogancka, ma temperament swojego przyrodniego brata. Łatwo się zakochuje, mimo, że większość jej poprzednich chłopaków zabił Klaus. Jej prawdziwą miłością jest Marcel jednakże nie jest pewna jego uczuć ponieważ podczas poprzedniego pobytu w Orleanie nie sprzeciwił się Klausowi, gdy ten wbił sztylet w serce Rebekah.
 • Phoebe Tonkin jako Hayley Marshall (urodzona jako Andrea Labonair) – osierocony wilkołak, nosi dziecko Niklausa. Nawiązała przyjaźń z Rebeką. Nigdy nie poznała swoich biologicznych rodziców, a jej zastępczy wyrzucili ją z domu, gdy klątwa wilkołactwa się uruchomiła. Jest osobą bardzo samodzielną, choć czuje się nieswojo w sytuacji w której się znalazła, jako że nie przywykła, że inni o nią dbają. Stara się także odnaleźć w roli przyszłej matki. Zakochuje się w Elijah. Razem z Klausem ma córkę Hope, którą musiała oddać, aby ratować jej życie przed czarownicami. Kiedy odzyskuje dziecko, aby ją obronić, postanawia wziąć ślub z jednym z alf - Jacksonem, jej przyjacielem oraz w przeszłości mężczyzną przeznaczonym na jej męża. Poprzez ceremonię zaślubin, stworzy armię wilkołaków, która będzie bronić jej córkę.
 • Charles Michael Davis jako Marcellus „Marcel” Gerard – około 200-letni wampir, obecny władca francuskiej dzielnicy Nowego Orleanu. Wychował go Klaus, który go adoptował ponieważ widział w nim młodszego siebie. To właśnie on nadał mu imię – Marcellus. Rebekah nauczała Marcela walki, z czasem również zakochali się w sobie. Ale gdy rozzłoszczony Klaus postawił mu ultimatum: Rebekah czy upragnione marzenie zostania wampirem, wybrał to drugie. Kiedy pierwotni musieli uciekać z Nowego Orleanu on został i zbudował sobie własne królestwo w Nowym Orleanie. Jest odpowiedzialny za wypędzenie z terenów miasta wilkołaków, oraz dzięki sekretnej broni, jaką jest Davina ( najpotężniejsza czarownica – w wyniku nieukończenia żniw) trzyma lokalne czarownice w garści.. Zmuszony przez Klausa oddaje panowanie nad dzielnicą. Obecny sojusznik Klausa, kieruje armią wampirów, jego prawdziwą rodziną.
 • Leah Pipes jako Camille „Cami” O'Connell – barmanka, która studiuje psychologię. Jest wykorzystywana przez pierwotnych jako słaby punkt Marcela. W późniejszym czasie dzięki czarom Daviny odzyskuje pamięć utraconą w wyniku uroku Klausa. Dowiaduje się o istnieniu wampirów, wilkołaków i czarownic. Jest zakochana w Klausie. Pomaga w opiece nad jego córką - Hope wraz z Elijah'a.
 • Danielle Campbell jako Davina Claire – szesnastoletnia czarownica o niebywałej mocy. Jest tajną bronią Marcela i zrobi dla niego wszystko. Po ukończeniu żniw umiera, ale zostaje sprowadzona z powrotem. Jej najlepszą przyjaciółką była Monique Deveraux. Zaprzyjaźnia się z mężczyzną o imieniu Kaleb, który okazuje się być czarownikiem. Tak naprawdę okazuje się, że tak naprawdę to Kol Mikaelson, który został sprowadzony przez swoją matkę - Esther. Davina z początku źle nastawiona, w końcu otwiera się przed Kolem i zakochuje się w nim.
 • Daniel Sharman (oryginalnie Nathaniel Buzolic) jako Kol Mikaelson - były pierwotny wampir, obecnie czarownik. Funkcjonuje w ciele czarownika imieniem Kaleb, dzięki jego matce Esther. Z początku był sprzymierzony z matką i jego starszym bratem Finnem i również obecnym czarownikiem. Miał zbliżyć się do Daviny, która z początku była tylko celem, jednak później zakochuje się w niej. Obecnie sprzymierzony z braćmi. Zmienił ciało Rebekah, ale obiecał jej, że odwróci zaklęcie. Umiera poprzez zaklęcie Finna.
 • Yusuf Gatewood (oryginalnie Caspar Zefar) jako Finn Mikaelson - były pierwotny, obecnie czarownik, umieszczony w ciele czarownika Vincent'a przez Esther. Jest potężny, czerpie moc ze swoich rodziców. Nienawidzi wampirów, chce się pozbyć rodzeństwa. Z początku działał z matką, jednak gdy dowiedział się, że została przemieniona w wampira, postanowił wykorzystać ją do własnych celów. Był zakochany w Camille, jednak dziewczyna zdradziła go, sprzymierzając się z wampirami. Umiera z powodu Frey'i.
 • Riley Voelkel jako Freya Mikaelson - potężna czarownica z rodu Mikaelsonów. Z rodzeństwa pamiętała jedynie Finn'a, zanim została zabrana przez swoją ciotkę Dahlię, która czerpała z niej moc od małego. Freya wykonywała zaklęcie z Dahlią, która zwiększała jej siły tak, że stawała się niemalże niepokonana. Obie zasypiały na 100 lat, aby później się obudzić i chodzić po świecie przez rok. Młoda czarownica nienawidziła ciotki - wykorzystywała ją, zabraniała kontaktu ze światem, zabiła jej nienarodzonego syna i pozbawiła jej miłości - Mathiasa. Dziewczyna zbuntowała się przeciwko Dahlii i sprzymierzyła się z rodzeństwem, aby raz na zawsze pozbyć się Dahlii.

Gościnnie[edytuj]

 • Daniella Pineda jako Sophie Devereaux – czarownica, która pracuje w barze Rousseau's. Pomogła sprowadzić Pierwotnych z powrotem do miasta i zawarła z nimi pakt, by pomogły pozbyć się reżimu Marcela. Miała siostrę Jane-Anne, która została zabita przez Marcela. Z czasem w wyniku dokończenia przez nią żniw odzyskuje siostrzenicę, jednakże ta ją zabija.
 • Shannon Kane jako czarownica Sabine Laurent – koleżanka Sophie.
 • Todd Stashwick jako ojciec Kieran – wujek Cami i Seana. Pomaga Marcel'owi i Klausowi.
 • Malaya Rivera Drew jako Jane-Anne Devereaux – siostra Sophie.
 • Eka Darville jako Diego – impulsywny wampir, przyjaciel z wewnętrznego kręgu Marcela. Kilkakrotnie naraził się Klausowi.
 • Callard Harris jako Thierry Vanchure – przyjaciel Marcela, którego zna od 70 lat. Zakochany z wzajemnością w czarownicy Katie, co ostatecznie doprowadza do zguby jego samego jak i Katie.
 • Michael Trevino jako Tyler Lockwood – bohater Pamiętników Wampirów.
 • Karen Kaia Livers jako czarownica Agnes – próbuje zabić Davinę.
 • Steven Krueger jako Joshua „Josh” Rosza – wampir przemieniony przez Marcel'a. Przyjaciel Daviny.
 • Matt Kabus jako Sean O'Connell – brat bliźniak Cami, który zamordował siebie i 9 kolegów w kościele pastora Kierana. Został zaczarowany przez wiedźmy.
 • Raney Branch jako czarownica Celeste DuBois – miłość Elijah sprzed 200 lat. Została zabita z rozkazu Klausa.
 • Yasmine Al-Bustami jako Monique Deveraux – córka Jane-Anne, siostrzenica Sophie. Została poświęcona na rzecz żniw.
 • Timothy Scottczłonek Human Faction
 • Laura W. Johnsonmatka Daviny
 • Mccarrie Mccauslandmłody Marcell
 • Shane Coffey jako Timothy „Tim” – kolega Daviny ze szkoły.
 • Alexandra Metz jako Katie
 • Shannon Eubanks jako Bastianna Natale
 • Tasha Ames jako Eve
 • John Redlinger jako Emill
 • Johnny Walter jako Dwayne
 • Nina Dobrev jako Tatia Petrova

Odcinki[edytuj]

Sezon Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska
Premiera sezonu Finał sezonu Premiera sezonu Finał sezonu
Pilot 1 25 kwietnia 2013 brak danych
1 22 3 października 2013 13 maja 2014 brak danych brak danych
2 22 6 października 2014 11 maja 2015[12] brak danych brak danych
3 22[13] 8 października 2015 [14] 20 maja 2016[15] brak danych brak danych

Sezony[edytuj]

The CW zamówiło oficjalnie cały, pierwszy sezon losów pierwotnych w Nowym Orleanie. Serial miał swoją premierę 3 października 2013 roku[16], czyli wcześniej niż pierwotnie oznajmiono[17]. 13 lutego 2014 stacja The CW oficjalnie prolongowała serial The Originals do drugiego sezonu[18].

Nagrody i nominacje[edytuj]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowany Rezultat Przypisy
2014 People's Choice Awards Ulubiony nowy serial telewizyjny The Originals Nominacja [19]
Ulubiony aktor w nowym serialu Joseph Morgan Wygrana [19]

Przypisy

 1. Dwie premiery i trzy pewniaki z kolejnymi sezonami od stacji CW. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 13 lutego 2014].
 2. The CW Renews 8 Shows For 2015-2016 Season, Including The Flash and Arrow (ang.). comicbook.com. [dostęp 11 stycznia 2015].
 3. The CW przedłuża "The Vampire Diaries", "The Originals" oraz "The 100"! (pol.). showtv.pl. [dostęp 11 marca 2016].
 4. Rick Porter: 'The Flash', 'The 100' and even 'Crazy Ex-Girlfriend' renewed: All 11 CW series picked up for 2016-17 (ang.). TV by the Numbers, 2016-03-11. [dostęp 2016-04-16].
 5. Liczba odcinków, w których Rebekah Mikaelson była grana przez Claire Holt (nie wymieniona w jednym z nich). Jednakże Rebekah w drugim sezonie (odcinki 31-32, 34-44) jak i w trzecim (odcinek 50) również była grana przez Maisie Richardson-Sellers, która w sumie pojawiła się w 14 odcinkach.
 6. W roli głównej w odcinkach 1-16. W 22 odcinku wymieniona została "w pozostałych rolach".
 7. W odcinkach 23, 30-31, 44-45, 49-50, 53, 66.
 8. W roli głównej tylko w odcinkach 1-13, potem znika z serialu.
 9. W trzecim sezonie w roli głównej tylko w odcinkach 45-63.
 10. W trzecim sezonie w roli głównej tylko w odcinkach 45-65.
 11. W drugim sezonie w roli gościnnej w odcinkach 23-35. Od 36 odcinka wymieniony w głównej obsadzie.
 12. The CW podaje daty finałów swoich seriali (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 12 marca 2015].
 13. Odcinkowe zamówienia The CW na sezon 2015/2016 (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 17 czerwca 2015].
 14. Stacja "The CW" ogłasza daty premier i powrotów seriali! (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 24 czerwca 2015].
 15. The CW Reveals Season Finale Dates (ang.). W: spoilert.com [on-line]. [dostęp 9 marca 2016].
 16. Fall Premiere Shuffle: Vampire Diaries, Originals and Supernatural Get Earlier Start Dates
 17. Fall TV Premiere Dates: The CW Once Again Opens Its Season in October
 18. 'Reign', 'Arrow', 'Supernatural', 'The Originals' & 'The Vampire Diaries' Renewed by The CW. 13 lutego 2014. [dostęp 6 kwietnia 2014].
 19. a b Nomimowani i zwycięzcy People's Choice Awards w 2014 roku. peopleschoice.com. [dostęp 6 kwietnia 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj]