The Pale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Irlandia w połowie XV wieku.

     The Pale

     Ziemie we władaniu lordów anglo-irlandzkich

     Ziemie we władaniu lordów irlandzkich

The Pale[a][1] – historyczny obszar w Irlandii, we wschodniej części wyspy, wokół Dublina. W późnym średniowieczu była to jedyna część wyspy de facto pod jurysdykcją rządu angielskiego, podczas gdy reszta kraju znajdowała się pod kontrolą lordów anglo-irlandzkich, o szerokiej autonomii, jak i rdzennych lordów irlandzkich[b][2].

Nazwa „The Pale” po raz pierwszy odnotowana została w dokumencie z 1446/1447 roku. Dokładne granice obszaru określone zostały przez Parlament Irlandii w 1488 roku. Rozciągał się on wzdłuż wschodniego wybrzeża, od Dundalk na północy po Dalkey na południu i obejmował znaczną część terytorium współczesnych hrabstw Louth, Meath, Kildare i Dublin. Wzdłuż jego granic po 1494 roku wzniesiony został wał obronny z fosą, pozostałości których zachowały się do czasów obecnych[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Słowo pale oznacza w języku angielskim ogrodzony obszar, a metaforycznie – obszar o określonych granicach, w szczególności taki, gdzie obowiązują specyficzne dla niego prawa.
  2. De jure cała Irlandia podlegała Królestwu Anglii od XII wieku, tzw. Lordostwo Irlandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. pale. Lexico.com. [dostęp 2021-08-01]. (ang.).
  2. a b John Cannon: The Oxford Companion to British History. Oxford University Press, 2002, s. 718. ISBN 0-19-860872-1. (ang.).