Przejdź do zawartości

The Punisher (gra arcade)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Punisher
Producent

Capcom

Wydawca

Capcom

Projektant

Akiman (Akira Yasuda)

Data wydania

1993 (wersja domowa 1994)

Gatunek

Bijatyka

Tryby gry

1 lub 2 graczy

Język

Japoński, angielski (tylko angielski poza Japonią)

Wymagania sprzętowe
Platforma

Automat do gry (CPS-1)
Sega Mega Drive

Kontrolery

Joystick
Joypad (Mega Drive)

The Punisher (jap. パニッシャー) – gra arcade wydana w 1993 roku przez Capcom najpierw na automaty. Gra oparta jest o postać bezwzględnego pogromcy przestępczości Punishera, antybohatera uniwersum komiksów Marvel. Muzykę do gry skomponowała Yoko Shimomura.

Gra[edytuj | edytuj kod]

The Punisher jest to utrzymana w komiksowym stylu gra z gatunku bijatyk, w której Punisher i Nick Fury (inna postać z uniwersum Marvela, obsługiwana przez drugiego gracza) wyruszają na misję w celu wytropienia i zgładzenia szefa mafiiKingpina (Wilson Fisk), po drodze likwidując innych przestępców.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

System gry opiera się ona na podobnym systemie jak inne tzw. bijatyki chodzone firmy Capcom wywodzące się z Final Fight. Inaczej jednak niż w wielu innych grach tego typu, obaj bohaterowie nie różnią się od siebie niczym poza wyglądem. Podobnie jak np. w Cadillacs and Dinosaurs, gracz korzysta z kilku rodzajów broni palnej (Ingram, M16, miotacz ognia), na przemian z walką wręcz i na bliski zasięg. Do dyspozycji są m.in. kije baseballowe, noże, topory, katany i shurikeny, jak również szereg broni improwizowanych (jak np. wiązki dynamitu, gazrurki, koła od samochodów i gaśnice, a nawet części zniszczonych robotów). W kilku fragmentach gry bohaterowie automatycznie wyciągają pistolety, do dyspozycji gracza jest też ograniczoną liczba granatów ręcznych (cios specjalny)[1].

Wersja domowa[edytuj | edytuj kod]

Gra została wydana także na konsolę Sega Mega Drive w latach 1994 (USA) i 1995 (Europa). W czasie konwersji doszło do wielu zmian związanych z ograniczeniami sprzętowymi i cenzurą, z powodu czego wersja ta została nieco gorzej przyjęta przez graczy[2] (w odróżnieniu od wersji oryginalnej, uważanej za jedną z najlepszych pozycji tego typu[3]).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]