The Rocky Horror Picture Show

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Rocky Horror Picture Show
Ilustracja
Gatunek

musical
science-fiction
horror

Rok produkcji

1975

Data premiery

14 sierpnia 1975

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Jim Sharman

Scenariusz

Jim Sharman
Richard O’Brien

Główne role

Tim Curry
Susan Sarandon
Barry Bostwick

Muzyka

Richard Hartley

Zdjęcia

Peter Suschitzky

Scenografia

Terry Ackland-Snow
Brian Thomson

Kostiumy

Sue Blane

Montaż

Graeme Clifford

Produkcja

Michael White
Lou Adler

Wytwórnia

20th Century Fox

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

1,2 mln USD

Nagrody
1976: nominacja do Saturna w kategorii najlepszy horror
1980: Saturn w kat. Hall of Fame
2000: nominacja do nagrody Sierra w kat. najlepsze wydanie DVD
2001: nominacje do nagrody Video Premiere w kat. Best DVD Menu Design i Best DVD Overall Original Supplemental Material
Strona internetowa

The Rocky Horror Picture Showmusical filmowy w reżyserii Jima Sharmana z 1975 roku, będący adaptacją sztuki teatralnej The Rocky Horror Show autorstwa Richarda O’Briena (który w filmie gra rolę Riff Raffa). Film nawiązuje do stylistyki horrorów klasy B i filmów science fiction z okresu 1940-1970. W główne role wcielili się Tim Curry, Susan Sarandon i Barry Bostwick.

Pomimo limitowanych pokazów, The Rocky Horror Picture Show szybko stał się fenomenem i do dnia dzisiejszego uważany jest za dzieło kultowe. W 2005 roku film został wpisany do National Film Registry jako dzieło o wartości kulturowej i historycznej Stanów Zjednoczonych.

W 2016 roku, FOX wypuściło film telewizyjny Rocky Horror Picture Show: Zróbmy to jeszcze raz, będący remake'm oryginału. Wystąpili w nim m.in. Laverne Cox jako Frank N. Furter, Victoria Justice jako Janet Weiss, Ryan McCartan jako Brad Majors oraz Adam Lambert w roli Eddiego.

Zdjęcia do filmu kręcono w Oakley Court w angielskim hrabstwie Berkshire[1].

Fabuła filmu[edytuj | edytuj kod]

Oakley Court, gdzie kręcono poszczególne sceny do filmu. Obecnie hotel.

Kryminolog opowiada historię narzeczonych Brada Majorsa i Janet Weiss, którzy gubią się i łapią gumę w zimny i deszczowy listopadowy wieczór. Szukając telefonu, para przychodzi do pobliskiego zamku, gdzie poznają grupę dziwacznych i tajemniczych ludzi, którzy biorą udział w corocznym transylwańskim zjeździe. Wkrótce zostają wrzuceni do świata doktora Franka N. Furtera, samozwańczego transwestyty z Transseksualnej Transylwanii. Do grupy uczestników zjazdu należą również służący Riff Raff i jego siostra Magenta oraz groupie Columbia.

W swoim laboratorium Frank twierdzi, że odkrył „sekret samego życia”. Jego twór Rocky jest przywołany do życia. Następująca uroczystość jest szybko przerwana przez Eddiego, byłego chłopaka na posyłki, częściowego dawcę mózgu dla Rocky’ego oraz kochanka Columbii, który wyjeżdża z zamrażarki na motocyklu. W gniewnej zazdrości, Frank przypiera go do muru i zabija toporkiem. Następnie odchodzi z Rocky'm do apartamentu ślubnego.

Brad i Janet są odprowadzeni do osobnych sypialni, w których każde z nich jest odwiedzone i uwiedzione przez Franka, który udaje Brada (odwiedzając Janet), a następnie Janet (odwiedzając Brada). Janet, przygnębiona i podłamana, wychodzi poszukać Brada, którego nakrywa przez telewizyjny monitor, siedzącego w sypialni z Frankiem. Później odkrywa Rocky’ego, ukrytego w zbiorniku w którym został stworzony, kryjącego się przed Riff Raffem, który się nad nim znęcał. Janet zajmując się jego ranami uwodzi go, podczas gdy Magenta i Columbia oglądają ich ze swojego sypialnego monitora.

Po uświadomieniu sobie, że jego twór się zagubił, Frank wraca do swego laboratorium wraz z Bradem i Riff Raffem, gdzie Frank dowiaduje się, że włamywacz wszedł na posesję zamku. Doktor Everett Scott, nauczyciel Brada i Janet ze szkoły wyższej, przybył szukając swego bratanka Eddiego, ale Frank podejrzewa, że doktor Scott bada UFO dla rządu. Dowiadując się o znajomości doktora i Brada oraz Janet, Frank podejrzewa ich o pracowanie dla niego. Frank, dr Scott, Brad i Riff Raff później odkrywają Janet i Rocky’ego razem pod prześcieradłem w zbiorniku Rocky’ego, co denerwuje Franka i Brada. Po zaciekłej wymianie zdań, Magenta przerywa gwar uderzając w masywny gong i ogłaszając, że kolacja jest gotowa.

Rocky’emu i gościom jest serwowane danie, które o czym się wkrótce dowiedzą, zostało przyrządzone ze zmasakrowanych resztek Eddiego. Janet wbiega z krzykiem w objęcia Rocky’ego i zostaje spoliczkowana i goniona przez korytarze zamku przez zazdrosnego Franka. Janet, Brad, dr Scott, Rocky i Columbia spotykają się wszyscy w laboratorium Franka, gdzie Frank więzi ich przy pomocy Transduktora Meduzy, zamienając ich w posągi. Następnie są oni zmuszeni do wystąpienia na żywo w kabaretowym show z Frankiem na czele.

Riff Raff i Magenta przerywają występ, ujawniając siebie i Franka jako kosmitów z planety Transsexual w galaktyce Transylvania. Świętują zwycięstwo i ogłaszają plan powrotu do domu. W konsekwencji, zabijają Columbię, Rocky’ego i Franka, który „zawiódł w swej misji”. Uwalniają Brada, Janet i doktora Scotta, następnie odlatując w zamku unoszącym się do nieba. Ocaleni wiją się w brudzie, a narrator podsumowuje historię porównując ludzkość do owadów wijących się po planecie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Utwory z filmu[edytuj | edytuj kod]

Piosenka Główni wykonawcy Inni wykonawcy Scena
Science Fiction/Double Feature Richard O’Brien (Patricia Quinn - usta) Napisy początkowe
Dammit Janet Janet, Brad Riff-Raff, Magenta, Columbia Ślub Hapschatta
Over at the Frankenstein Place Janet, Brad Riff-Raff, chór Scena, w której Brad i Janet udają się do zamku
The Time Warp Riff-Raff, Magenta, Columbia Kryminolog, Transylwańczycy Bal w zamku
Sweet Transvestite Frank N. Furter Riff-Raff, Magenta, Columbia, Transylwańczycy Bal w zamku; utwór wykonany bezpośrednio po The Time Warp
The Sword of Damocles Rocky Horror Riff-Raff, Magenta, Columbia, Transylwańczycy Scena w laboratorium
I Can Make You a Man Frank N. Furter Transylwańczycy Scena w laboratorium
Hot Patootie - Bless My Soul Eddie Transylwańczycy Scena w laboratorium
I Can Make You a Man (Reprise) Frank N. Furter Janet, Transylwańczycy Scena w laboratorium
Once in a While (utwór usunięty) Brad Scena usunięta
Touch-a, Touch-a, Touch-a Touch Me Janet Rocky Horror, Frank N. Furter, Brad, Magenta, Columbia, Riff-Raff Rocky w laboratorium; scena w sypialni Magenty i Columbii
Eddie Columbia, dr Scott Cała obsada Scena kolacji; sypialnia Columbii
Planet, Schmanet, Janet Frank N. Furter Riff-Raff, Magenta, Janet, Brad, dr Scott Scena pościgu na schodach i przez korytarze, następnie powrót do laboratorium
Rose Tint My World Columbia, Rocky, Janet, Brad Dr Scott Występ na scenie
Don't Dream It, Be It Frank N. Furter Brad, Janet, Columbia, Rocky, dr Scott Występ na scenie
Wild And Untamed Thing Frank N. Furter, Columbia, Rocky, Brad, Janet Riff-Raff Występ na scenie
I'm Going Home Frank N. Furter Columbia, Rocky, Brad, Janet Występ na scenie i w przejściu pomiędzy fotelami teatralnymi
Superheroes Janet, Brad Kryminolog Scena przed zamkiem
Science Fiction/Double Feature (Reprise) Richard O’Brien Napisy końcowe

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Rocky Horror Picture Show. Movie Locations. [dostęp 2023-01-27]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]