The Seldom Seen Kid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Seldom Seen Kid
Album studyjny zespołu Elbow
Wydany 17 marca 2008
Gatunek rock neoprogresywny, indie rock
Długość 57:00
Wydawnictwo Fiction Records
Producent Elbow
Album po albumie

The Seldom Seen Kid – czwarty album studyjny rockowego zespołu Elbow, wydany w 2008 r. przez Fiction Records. Album zadebiutował na piątym miejscu na liście UK Albums Chart oraz zdobył nagrodę Mercury Prize w 2008 r.

Produkcja[edytuj]

Album został nagrany w studiu Blueprint Studios w Manchesterze i jest to pierwszy album całkowicie wyprodukowany, zmiksowany i nagrany przez członków zespołu. Znaczna większość materiału została napisana przez zespół z wyjątkiem tylko utworu "The Fix", którego współtwórcą i współwykonawcą jest Richard Hawley.

Tytuł płyty[edytuj]

Nazwa albumu pochodzi od bohatera jednej z opowieści amerykańskiego pisarza Damona Runyona o życiu gangsterskim w Nowym Jorku lat 20. XX wieku. Oprócz tego, że tytuł pojawia się w tekście piosenki "Grounds for Divorce", The Seldom Seen Kid (pol. "Rzadko widywany dzieciak") jest także ksywką, jaką ojciec Guya Garveya[1] nadał zmarłemu przyjacielowi grupy, Bryanowi Glancy'emu.

Bryan Glancy był to manchesterski muzyk (gitarzysta, wokalista, autor piosenek), dobrze znany w tamtejszym środowisku muzycznym[2][3]. W latach 80. i 90. zajmował się buskingiem na ulicach Manchesteru[2]. W latach 90. wraz z przyszłym wokalistą I Am Kloot, Johnem Bramwellem, współtworzył grupę The Mouth[4][3]. Przez rok do tego zespołu należeli również pozostali przyszli członkowie grupy I Am Kloot, tzn. Andy Hargreaves i Peter Jobson[5]. Bryan Glancy współpracował również z Markiem Burgessem (The Chameleons)[4]. Przyjaźnił się z Davidem Grayem[3][2]. Urodzony w kwietniu 1966, popełnił samobójstwo w styczniu 2006 (w wieku 39 lat)[2]. Ostatni utwór na płycie The Seldom Seen Kid – "Friend of Ours" (pol. "Nasz Przyjaciel") jest zadedykowany jego pamięci[6][3]. Grupa Elbow zadedykowała Glancy'emu również nagrodę Mercury Prize, otrzymaną za tę płytę[3][2].

Wydanie[edytuj]

Album zadebiutował na piątym miejscu na liście UK Albums Chart, co jest najlepszym wynikiem w karierze Elbow. W Wielkiej Brytanii został wydany w trzech wersjach: zwykłej płyty CD w podwójnym pudełku, wersji digipack CD (obie z bonusowym utworem "We're Away") oraz w wersji winylowej.

Utwór "Grounds for Divorce" został wykorzystany w reklamie gry komputerowej Left 4 Dead[7] oraz w zwiastunie filmu Tajne przez poufne[8]. Ponadto urywki utworu znalazły się w programie Top Gear[9], a także w zwiastunie szóstego sezonu serialu Dr House, w serialu Wołanie o pomoc oraz na ścieżce dźwiękowej gry Colin McRae: DiRT 2.

Wersja instrumentalna utworu "One Day Like This" została wykorzystana przez BBC w programie poświęconym Igrzyskom w Pekinie. Wykorzystano go także w reklamie filmu Solista (reż. Joe Wright), w jednym z odcinków serialu Waterloo Road oraz na charytatywnym singlu The Official BBC Children in Need Medley.

17 stycznia 2009 r., w studiu Abbey Road Studios w Londynie zespół zagrał materiał z tego albumu na żywo przy akompaniamencie BBC Concert Orchestra (dyrygowanej przez Mike'a Dixona) i londyńskiego chóru Chantage. Stacja BBC Radio 2 puściła cały występ na swojej antenie 31 stycznia, a film nagrany podczas wykonania został udostępniony przez BBC w ramach telewizji interaktywnej[10].

Lista utworów[edytuj]

Autorem tekstów jest Guy Garvey (wyjątki podane w nawiasach).

 1. "Starlings" – 5:05
 2. "The Bones of You" (zawiera elementy arii "Summertime", autorami której są: George Gershwin, Dubose Heyward, Dorothy Heyward i Ira Gershwin) – 4:49
 3. "Mirrorball" – 5:50
 4. "Grounds for Divorce" – 3:39
 5. "An Audience with the Pope" – 4:27
 6. "Weather to Fly" – 4:29
 7. "The Loneliness of a Tower Crane Driver" – 5:14
 8. "The Fix" (Elbow i Richard Hawley) – 4:27
 9. "Some Riot" – 5:23
 10. "One Day Like This" – 6:34
 11. "Friend of Ours" – 4:38
 12. "We're Away" (Bonus na wersji brytyjskiej) – 1:59

Personel[edytuj]

Elbow[edytuj]

Gościnnie[edytuj]

The Seldom Seen Kid Live at Abbey Road[edytuj]

Zespół wydał także specjalną limitowaną edycję CD/DVD występu z 2009 r. w studiu Abbey Road Studios, zatytułowaną The Seldom Seen Kid Live at Abbey Road. Płyta ukazała się 30 marca 2009 r.[11]

Lista utworów[edytuj]

 1. "Starlings" – 6:30
 2. "The Bones of You" – 5:12
 3. "Mirrorball" – 5:53
 4. "Grounds for Divorce" – 4:00
 5. "An Audience with the Pope" – 4:25
 6. "Weather to Fly" – 5:04
 7. "The Loneliness of a Tower Crane Driver" – 5:26
 8. "The Fix" (feat. Richard Hawley) – 4:59
 9. "Some Riot" – 5:58
 10. "One Day Like This" – 6:38
 11. "Friend of Ours" – 5:01

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]