The Settlers IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Settlers IV
Producent Blue Byte Software
Wydawca Blue Byte Software
Dystrybutor CD Projekt
Seria gier The Settlers
Data wydania 1 lipca 2001
Gatunek RTS
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
ELSPA: 3+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki 1 CD
Wymagania
 • System Windows 98/ME/2000 SP2/XP
 • Procesor Pentium 200 MHz MMX
 • Pamięć:64 MB RAM
 • Dysk:700 MB wolnego miejsca
 • Karta graficzna:8 MB RAM zgodna z DirectX 7.0
 • Napęd optyczny: CD/DVD 4x
Kontrolery Mysz komputerowa, klawiatura

The Settlers IV – komputerowa gra strategiczna czasu rzeczywistego wydana przez firmę Blue Byte w 2001 r. W grze występuje kampania treningowa, kampanie "Trzy rasy" oraz "Mroczne Plemię". W trzech rasach dowodzi się siłami Wikingów, Majów i Rzymian (czwarta grywalna rasa, Trojanie, doszła w drugim dodatku do gry, zatytułowanym Trojanie i Eliksir Mocy[1]). Gra jest czwartą częścią popularnej serii "The Settlers". Jest wykonana na podobieństwo poprzedniej, trzeciej części.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na Ziemię zostaje wygnany tytan Morbus. To kara za podżeganie innych nieśmiertelnych do wystąpienia przeciw głównemu bogowi. Okazuje się, że Morbus panicznie boi się zieleni więc na Ziemi musi dokonać dużych zmian. Niszczy zieleń, wynalezioną przez swojego ogrodnika substancją. Następnie tworzy wojsko, które chroni mroczne ziemie. Jego nowa cywilizacja szybko się rozwija i zaczyna być coraz groźniejsza dla ludzi. Cywilizacje ludzi muszą się zjednoczyć, by stawić czoła nowemu zagrożeniu.

Cele gry[edytuj | edytuj kod]

Gracz ma do dyspozycji trzy rasy: Majów, Rzymian i Wikingów, a w dodatku także Trojan. Cele gry są zróżnicowane. Najczęściej chodzi o to, by podbić wroga/wrogów. Często jednak wystarczą mniejsze dokonania (np. zniszczenie tylko Małej Świątyni czy zniszczenie trzech Plantacji Purchawek Mrocznego Plemienia). W niektórych misjach wróg tylko przeszkadza w wykonaniu zadania choć gracz nie musi wdawać się w walki. W niektórych misjach nie walczy się z żadnym wrogiem, a do wykonania są zadania gospodarcze (większość w kampaniach osadniczych) jak wyprodukowanie przed terminem określonej ilości towarów czy zamienienie pustyń w łąki i zasadzenie lasu.

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

Środowisko naturalne – gra charakteryzuje się bogatym krajobrazem, florą i fauną. Gracz może pozyskiwać z natury rozmaite surowce: dziczyznę (dziki, jelenie i zające), w rzekach lub na brzegach akwenów ryby, w górach surowce (węgiel, żelazo, kamień górski, złoto i siarkę), pnie drzew, wodę z rzek oraz kamień powierzchniowy. Ponadto na łąkach może sadzić zboże, na pustyniach agawy (tylko Majowie), na nasłonecznionych stokach winogrona (tylko Rzymianie) i na trzęsawiskach słoneczniki (tylko Trojanie)

Budynki – pod względem kształtu, wielkości, wyglądu i kosztu budowy, budynki są różne dla każdej z ras. Do wybudowania budynków potrzebni są budowniczy i deski, kamień lub złoto.

Mroczne Plemię[edytuj | edytuj kod]

Mroczne Plemię to cywilizacja całkowicie różniąca się od cywilizacji ludzkich. Nie ma granic swojego terytorium. Stawia budynki na czarnej ziemi i za pomocą Ogrodników zamienia zieloną ziemię w czarną. Ma tylko trzy rodzaje budynków: główną twierdzę, Plantację Purchawek i Lotnisko (w dodatku do gry). Za pomocą Szamanów zamienia osadników graczy ludzkich w Niewolników, którzy pracują na Plantacjach purchawek. Lotniska produkują Manakoptery, które mogą przewozić Szamanów, żołnierzy i Niewolników w dowolne miejsce na mapie. W głównej twierdzy Mroczne Plemię gromadzi wszystkie zapasy i produkuje wszystkich swoich osadników i żołnierzy. Budynki Mrocznego Plemienia można zniszczyć zamieniając czarną ziemię wokół nich w zieloną. Główna twierdza jest jednak chroniona płomieniami wychodzącymi z ziemi, dlatego nie można do niej podejść zanim nie zniszczy się wszystkich Plantacji Purchawek.

Misje[edytuj | edytuj kod]

W grze są dwie główne kampanie: „Trzy rasy” oraz „Mroczne Plemię”. Kampania „Trzy rasy” dzieli się na trzy mniejsze kampanie (Majów, Rzymian i Wikingów), po trzy misje każda. W pierwszych dwóch misjach gracz rywalizuje z jednym przeciwnikiem (obcej rasy), a w trzeciej (ostatniej) z dwoma przeciwnikami jednocześnie. W kampanii „Mroczne Plemię” gracz rywalizuje zarówno z Mrocznym Plemieniem jak i rasami ludzkimi. Kampania składa się z 12 misji. Gracz musi wykonać po 4 misje każdą z ras. Co jakiś czas Morbus wprowadza jakąś innowację stając się przez to coraz groźniejszy. Z jego wojskiem gracz rywalizuje w misjach: 2, 3, 4, 5, 7, 11 i 12. Z przeciwnikami ludzkimi gracz zmierzy się w misjach: 1, 2, 4, 6, 8, 9 i 10.

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
GameSpot 6,4/10[2]
IGN 7/10[3]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

74/100 (z 5 recenzji)[4]

Dodatkowe misje[edytuj | edytuj kod]

Gra doczekała się dwóch dodatków - Settlers 4: Nowe Misje[5] oraz wspomniany wcześniej Trojanie i Eliksir Mocy. Pierwszy dodatek do gry wniósł 3 kampanie mające łącznie ponad 50 misji oraz edytor, drugi dodał kilka dodatkowych kampanii, nowa rasę (Trojanie) oraz parę innowacji u Mrocznego Plemienia. Najdłuższą kampanią jest „Trojanie i eliksir mocy”. W 12 misjach gracz kieruje Trojanami rywalizując z "reaktywowanym" Mrocznym Plemieniem. Wróg dysponuje nową superbronią – Manakopterami – oraz wojskiem o maksymalnie wysokim współczynniku morale (tylko w niektórych misjach). Gracz spotka się z Mrocznym Plemieniem w misjach: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12, zaś z przeciwnikami ludzkimi w misjach 2 i 6. Innymi kampaniami w dodatku do gry są cztero-misjowe kampanie: Rzymian (rywalizacja z Trojanami), Wikingów (rywalizacja z Mrocznym Plemieniem), Majów (rywalizacja z każdym z rywali; poszukiwanie skarbu) i kampania osadnicza (gracz ma do wykonania zadania gospodarcze każdą z czterech ras). W grze występują jeszcze Dodatkowe Misje zebrane w pięciu kampaniach: pięcio-misjowa Rzymian (rywalizacja z Mrocznym Plemieniem), pięcio-misjowa Wikingów (rywalizacja z Rzymianami o wyspy archipelagu), pięcio-misjowa Majów (rywalizacja z Rzymianami i Wikingami), trzy-misjowa kampania konfliktowa (o dużym natężeniu walki; po jednej misji dla każdej z trzech głównych ras) oraz trzy-misjowa kampania osadnicza (zadania gospodarcze dla każdej z trzech głównych ras).

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa gry jest bogata. Rozgrywkę urozmaicają utwory muzyczne różne dla każdej frakcji, pokojowe i wojenne oraz dla przebywania na mrocznych ziemiach. Do tego występują liczne odgłosy natury, pracy ludzi czy walki. Często jednak występuje problem nakładania się muzyki, w taki sposób, że leci kilka utworów jednocześnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Trojanie i Eliksir Mocy. „Click!”, s. 32, 9/2002. 
 2. Ron Dulin: Settlers IV Review (ang.). GameSpot, 2001-08-17. [dostęp 2013-06-13].
 3. The Settlers: Fourth Edition (ang.). IGN, 2001-08-20. [dostęp 2013-06-13].
 4. The Settlers: Fourth Edition PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-06-13].
 5. Settlers 4: Nowe misje, The Settlers IV Mission Pack (PC) | GRYOnline.pl, www.gry-online.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]