The Sims (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Seria The Sims
Producent Maxis (2000-2008; od 2012)
The Sims Studio (od 2008)
Wydawca EA
Data wydania

Stany Zjednoczone 31 stycznia 2000 – obecnie
Polska 2 lutego 2000 – obecnie

Gatunek

symulator życia

Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe

ESRB: T
PEGI: 12+

Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Mac OS X, iPad, iPhone, iPod touch, Telefon komórkowy, Xbox 360, Nintendo DS, PlayStation 3, Wii, Nintendo 3DS
Nośniki

DVD, Blu-ray

Kontrolery Klawiatura i mysz

The Sims – seria gier symulacyjnych wydawanych przez Electronic Arts.

Gracz tworzy własnego "człowieka" zwanego Simem, umieszcza go w mieście we własnym domu i urządza go. Każdy nowy dodatek zwiększa możliwości gracza.

Seria The Sims jest obecnie najlepiej sprzedającą się serią gier na świecie. W pierwszym tygodniu wydania The Sims 3 liczba sprzedanych egzemplarzy wyniosła 1,4 mln[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza gra z serii The Sims została wydana 31 stycznia 2000 w Stanach Zjednoczonych, a 2 lutego 2000 w Polsce. W lutym 2005 na ogólnoświatowy rynek zostało wysłane ponad 52 mln egzemplarzy. Z każdym rokiem liczba egzemplarzy powiększała się, a wraz z 10-leciem serii The Sims – 4 lutego 2010 – stan egzemplarzy wysłanych na rynek przekroczył 125 mln sztuk[2].

Seria[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Lista gier The Sims.

The Sims[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims.

The Sims – jest pierwszą grą z serii, opracowana przez Maxis, a wydana przez Electronic Arts. Wydana została 31 stycznia 2000 roku. Posiada siedem dodatków i dwa pakiety Deluxe. Gra wykorzystuje rzut izometryczny i funkcje symulacji codziennych czynności w podmiejskiej okolicy. Została wydana na różne platformy. W marcu 2002 sprzedaż gry wynosiła ponad 6,3 mln egzemplarzy na całym świecie, czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grą na PC[3].

The Sims 2[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims 2.

The Sims 2 – jest drugą grą z serii, opracowana przez Maxis, a wydana przez Electronic Arts. Została wydana 14 września 2004 roku. Jest grą 3D. Po raz pierwszy Simy żyją od dzieciństwa do starości przez 6 etapów życia. Za bardzo dobre aspiracje można zakupić "nagrody aspiracji". Electronic Arts wydała osiem dodatków do gry i dziewięć akcesoriów. W 2008 roku EA ogłosiła, że sprzedaż serii wyniosła ponad 100 mln euro.

The Sims 3[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims 3.

The Sims 3 – jest trzecią grą z serii. Została wydana 2 czerwca 2009 roku. Produkcja rozpoczęła się w 2006 roku, zaraz po wydaniu The Sims 2. Po raz pierwszy gra zawiera otwarte otoczenie. Simy mogą się przemieszczać po mieście bez żadnych okien ładowania. Mają teraz sześć pasków potrzeb, a nie osiem. Zamiast nagród aspiracji są nagrody szczęścia życiowego zakupione przez punkty szczęścia życiowego. Wydanych zostało w sumie jedenaście dodatków i dziewięć pakietów akcesoriów.

The Sims 4[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims 4.

The Sims 4 – czwarta generacja The Sims została oficjalne potwierdzona przez studio Maxis 6 maja 2013 roku. Premiera odbędzie się w 2014 roku[4]. Producent zdementował również informację, jakoby kolejna odsłona serii miałaby być grą online. Gra została po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowana na targach Gamescom w sierpniu 2013[5].

Spin offy[edytuj | edytuj kod]

The Sims Online[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims Online.

W grudniu 2002 Electronic Arts wyprodukował The Sims Online, które potem zostało nazwane EA Land. Spin-off nie osiągnął podobnego sukcesu jak seria The Sims. W dniu 1 sierpnia 2008 EA Land został zamknięty na zawsze.

The Sims Historie[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims Historie.

The Sims Historie – gry oparte na grze The Sims 2 wydawane w latach 2007-2008. Gra została wydana również na laptopy. Świadczy o tym autopauza po zamknięciu ekranu, uproszczone sterowanie, mniejsze wymagania sprzętowe i możliwość uruchomienia gry w oknie. Każda gra z tej serii zawiera dwie historie (oprócz The Sims Historie: Z bezludnej wyspy), które gracz może przejść. Pierwsza gra o nazwie The Sims Historie: Z życia wzięte została wydana 6 lutego 2007 w Stanach Zjednoczonych; drugą o nazwie The Sims Historie: Ze świata zwierząt wydano 19 czerwca 2007 roku. W tej grze został wyłączony ostatni tryb życia Sima o nazwie Emeryt. Trzecia gra o nazwie The Sims Historie: Z bezludnej wyspy została wydana 29 stycznia 2008 roku.

Zostały wydane trzy gry z tej serii i nie oczekuje się na następne.

MySims[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: MySims.

Seria gier, która po raz pierwszy została wydana na platformę Wii i Nintendo DS dnia 18 września 2007. Jak na razie gra zawiera oprócz podstawowej wersji jeszcze pięć innych gier: MySims Kingdom, MySims Party, My Sims Racing, MySims Agents i MySims SkyHeroes.

The Sims Carnival[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims Carnival.

The Sims Carnival – to internetowa społeczność, która pozwala graczom na tworzenie i dzielenie się rzeczami stworzonymi w edytorze gry. Dnia 17 grudnia 2010 roku umieszczono na stronie ostatni wpis, mówiący o zamknięciu strony i pożegnaniu się z fanami[6]. Oficjalnie strona zamknięta została 16 stycznia 2011 roku.

The Sims Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: The Sims Średniowiecze.

The Sims Średniowiecze – pierwsza gra, która pozwala graczom na poznanie przestrzeni i czasów, której fabuła toczy się w średniowieczu. Gra nawiązuje do serii The Sims Historie, więc tak samo jest osobną grą, która nie wymaga podstawy. Teraz będzie można urządzać Simom zamki i o nie dbać, jednak bez możliwości ich przebudowy. Można zostać królem, rycerzem, magiem, kowalem czy bardem[7]. Gra trafiła do sklepów 22 marca 2011 roku. Jak na razie wydano jeden dodatek do gry, którym są Piraci i bogaci[8].

Aplikacje[edytuj | edytuj kod]

The Sims Social[edytuj | edytuj kod]

The Sims Social – internetowa aplikacja nawiązująca do serii The Sims, która od 9 sierpnia 2011 roku dostępna jest na stronie Facebook. Gra różni się od gry na PC wieloma szczegółami i funkcjami, jak np. grafika czy styl bycia Simów i ich zadań. Gra jest wciąż urozmaicana dodatkami, które z czasem wprowadzają twórcy. 14 czerwca 2013 społecznościowa wersja The Sims zostanie wyłączona[9].

The Sims FreePlay[edytuj | edytuj kod]

The Sims FreePlay – gra z serii The Sims wydana 15 grudnia 2011 roku na iPhone'y, iPody Touch i iPady, a 15 lutego 2012 roku na systemy Android. W przeciwieństwie do innych gier z tej serii, ta przebiega w czasie rzeczywistym, a gracz może kontrolować wielu Simów naraz. Reszta zadań, takich jak budowanie domów, zdobywanie kariery i marzeń, również jest dostępna. Raz na miesiąc wydawana jest aktualizacja zawierająca nowości wchodzące do świata gry oraz usprawnienia.

Przypisy