The Sims (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Sims
Ilustracja
Producenci

Maxis (2000–2008; od 2012)
The Sims Studio (od 2008)

Wydawcy

Electronic Arts

Pierwsza gra serii

The Sims (2000)

Ostatnia gra serii

The Sims 4 (2014)

Platformy

Microsoft Windows, Mac OS, PlayStation 2 PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, Nintendo 3DS, Wii, Android, IOS, Xbox One, PlayStation 4

Gatunek

symulator

The Sims – seria gier symulacyjnych wydawanych przez Electronic Arts.

Gracz tworzy własnego „człowieka” zwanego Simem, umieszcza go w mieście we własnym domu i urządza go. Każdy nowy dodatek zwiększa możliwości gracza.

Seria The Sims jest obecnie najlepiej sprzedającą się serią gier na świecie. W pierwszym tygodniu wydania The Sims 3 liczba sprzedanych egzemplarzy wyniosła 1,4 mln[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza gra z serii The Sims została wydana 31 stycznia 2000 w Stanach Zjednoczonych, a 2 lutego 2000 w Polsce. W lutym 2005 na ogólnoświatowy rynek zostało wysłane ponad 52 mln egzemplarzy. Z każdym rokiem liczba egzemplarzy powiększała się, a wraz z 10-leciem serii The Sims – 4 lutego 2010 – stan egzemplarzy wysłanych na rynek przekroczył 125 mln sztuk[2].

Seria[edytuj | edytuj kod]

The Sims[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims.

The Sims – jest pierwszą grą z serii, opracowaną przez Maxis, a wydaną przez Electronic Arts. Światowa premiera gry odbyła się 31 stycznia 2000 roku, na rynku polskim pojawiła się 2 marca 2000 roku. Gra wykorzystuje rzut izometryczny i funkcje symulacji codziennych czynności w podmiejskiej okolicy. Została wydana na różne platformy. W marcu 2002 sprzedaż gry wynosiła ponad 6,3 mln egzemplarzy na całym świecie, czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grą na PC[3].

Do gry wydanych zostało siedem dodatków i dwa pakiety Deluxe.

The Sims 2[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims 2.

The Sims 2 – jest drugą grą z serii, opracowaną przez Maxis, a wydaną przez Electronic Arts. Światowa premiera gry odbyła się 14 września 2004 roku, na rynku polskim pojawiła się 17 września 2004 roku. Jest grą 3D. Po raz pierwszy Simy żyją od dzieciństwa do starości przez 6 etapów życia. Za bardzo dobre aspiracje można zakupić "nagrody aspiracji". W 2008 roku EA ogłosiła, że sprzedaż serii wyniosła ponad 100 mln euro.

Do gry wydanych zostało osiem dodatków, dziewięć pakietów akcesoriów i jeden mini pack.

The Sims 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims 3.

The Sims 3 – jest trzecią grą z serii, opracowaną przez The Sims Studio, a wydaną przez Electronic Arts. Światowa premiera gry odbyła się 2 czerwca 2009 roku, na rynku polskim pojawiła się 5 czerwca 2009 roku. Produkcja rozpoczęła się w 2006 roku, dwa lata po wydaniu The Sims 2. Po raz pierwszy gra zawiera otwarte otoczenie. Simy mogą się przemieszczać po mieście bez żadnych okien ładowania. Mają teraz sześć pasków potrzeb, a nie osiem. Zamiast nagród aspiracji są nagrody szczęścia życiowego zakupione przez punkty szczęścia życiowego.

Do gry wydanych zostało jedenaście dodatków i dziewięć pakietów akcesoriów oraz deluxe edition.

The Sims 4[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims 4.

The Sims 4 – jest czwartą grą z serii, opracowaną przez Maxis, a wydaną przez Electronic Arts. Światowa premiera gry odbyła się 2 września 2014 roku, na rynku polskim ukazała się 4 września 2014 roku. Czwarta część serii została wzbogacona o szczegółowy kreator postaci – uwzględniający ich cechy fizyczne, osobowość, charakter i aspiracje[4]. Jednym z najważniejszych aspektów w życiu Simów są emocje, które odgrywają znaczącą rolę w rozgrywce. Gra pozwala pobierać dzieła innych ludzi z całego świata i z miejsca umieszczać je w swojej grze, np. pobrać dom i w kilka sekund umieścić go w swojej grze. System ten nazwano "Galerią".

Spin offy[edytuj | edytuj kod]

The Sims Online[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims Online.

W grudniu 2002 Electronic Arts wyprodukował The Sims Online, które potem zostało nazwane EA Land. Spin-off nie osiągnął podobnego sukcesu jak seria The Sims. W dniu 1 sierpnia 2008 EA Land został zamknięty na zawsze.

The Sims Historie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims Historie.

The Sims Historie – gry oparte na grze The Sims 2 wydawane w latach 2007-2008. Gra została wydana również na laptopy. Świadczy o tym autopauza po zamknięciu ekranu, uproszczone sterowanie, mniejsze wymagania sprzętowe i możliwość uruchomienia gry w oknie. Każda gra z tej serii zawiera dwie historie (oprócz The Sims Historie: Z bezludnej wyspy), które gracz może przejść. Pierwsza gra o nazwie The Sims Historie: Z życia wzięte została wydana 6 lutego 2007 w Stanach Zjednoczonych; drugą o nazwie The Sims Historie: Ze świata zwierząt wydano 19 czerwca 2007 roku. W tej grze został wyłączony ostatni tryb życia Sima o nazwie Emeryt. Trzecia gra o nazwie The Sims Historie: Z bezludnej wyspy została wydana 29 stycznia 2008 roku.

Zostały wydane trzy gry z tej serii i nie oczekuje się na następne.

MySims[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: MySims.

Seria gier, która po raz pierwszy została wydana na platformę Wii i Nintendo DS dnia 18 września 2007. Jak na razie gra zawiera oprócz podstawowej wersji jeszcze pięć innych gier: MySims Kingdom, MySims Party, My Sims Racing, MySims Agents i MySims SkyHeroes.

The Sims Carnival[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims Carnival.

The Sims Carnival – to internetowa społeczność, która pozwala graczom na tworzenie i dzielenie się rzeczami stworzonymi w edytorze gry. Dnia 17 grudnia 2010 roku umieszczono na stronie ostatni wpis, mówiący o zamknięciu strony i pożegnaniu się z fanami[5]. Oficjalnie strona zamknięta została 16 stycznia 2011 roku.

The Sims Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims Średniowiecze.

The Sims Średniowiecze – pierwsza gra, która pozwala graczom na poznanie przestrzeni i czasów, której fabuła toczy się w średniowieczu. Gra nawiązuje do serii The Sims Historie, więc tak samo jest osobną grą, która nie wymaga podstawy. Teraz będzie można urządzać Simom zamki i o nie dbać, jednak bez możliwości ich przebudowy. Można zostać królem, rycerzem, magiem, kowalem czy bardem[6]. Gra trafiła do sklepów 22 marca 2011 roku. Jak na razie wydano jeden dodatek do gry, którym są Piraci i bogaci[7].

Aplikacje[edytuj | edytuj kod]

The Sims Social[edytuj | edytuj kod]

The Sims Social – internetowa aplikacja nawiązująca do serii The Sims, która od 9 sierpnia 2011 roku dostępna była na stronie Facebook. Gra różniła się od gry na PC wieloma szczegółami i funkcjami, jak np. grafiką czy stylem bycia Simów i ich zadaniami. Gra była urozmaicana dodatkami, które z czasem wprowadzali twórcy. 14 czerwca 2013 społecznościowa wersja The Sims została wyłączona[8].

The Sims FreePlay[edytuj | edytuj kod]

The Sims FreePlay – gra z serii The Sims wydana 15 grudnia 2011 roku na iPhone'y, iPody touch i iPady, a 15 lutego 2012 roku na systemy Android. W przeciwieństwie do innych gier z tej serii, ta przebiega w czasie rzeczywistym, a gracz może kontrolować wielu Simów naraz. Reszta zadań, takich jak budowanie domów, zdobywanie kariery i marzeń, również jest dostępna. Raz na miesiąc wydawana jest aktualizacja zawierająca nowości wchodzące do świata gry oraz usprawnienia.

The Sims Mobile[edytuj | edytuj kod]

The Sims Mobile – będąca w produkcji gra na urządzenia mobilne z systemem iOS i Android. Została zapowiedziana przez producenta 9 maja 2017 roku[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]