The Sims 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Sims 3
ilustracja
Producent

The Sims Studio[1]

Wydawca

Electronic Arts[1]

Seria gier

The Sims

Kompozytor

Steve Jablonsky

Wersja

1.69 (Origin)
(12 listopada 2015) [±]

Data wydania

Windows, macOS:
Am.Płn.: 2 czerwca 2009[2]
PL: 5 czerwca 2009[2]
AUS: 4 czerwca 2009[2]
X360, PS3, NDS, Wii:
Am.Płn.: 26 października 2010[3]
PL: 29 października 2010[4]

Gatunek

symulator życia

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Teen
PEGI: 12+
[5][6]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, macOS, iOS, Xbox 360, Nintendo DS, PlayStation 3, Wii, Nintendo 3DS, Android

Nośniki

DVD, Blu-ray

Kontrolery

klawiatura, mysz

Poprzednik

The Sims 2 (2004)

Kontynuacja

The Sims 4 (2014)

Strona internetowa

The Sims 3komputerowa gra symulacyjna, będąca trzecią częścią serii The Sims. Została stworzona przez The Sims Studio i wydana przez Electronic Arts 2 czerwca 2009 roku[1].

Sprzedaż gry ustanowiła nowy rekord dla Electronic Arts i wyniosła ponad 1,4 miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu wydania[7].

Kompozytorem muzyki do gry The Sims 3, jak i do jej wszystkich wydanych dodatków, jest Steve Jablonsky[8].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Główną zmianą w trzeciej części serii jest możliwość zwiedzania świata bez konieczności doczytywania reszty mapy. Gracz może przemieszczać się między poszczególnymi parcelami bez ekranów ładowania. The Sims 3 zawiera opcję o nazwie „postęp historii”, która pozwala aby Simowie w pobliżu i NPC działali samodzielnie, czyli np. brali ślub, przeprowadzali się, rodzili dzieci itp. Po uaktywnieniu tej opcji, gracz jest ograniczony tylko do kontroli jednej rodziny z sąsiedztwa w tym samym czasie. Można też włączyć np. starzenie się Simów – podobnie jak w poprzedniej części gry.

Spośród ośmiu potrzeb z The Sims i The Sims 2, w The Sims 3 pozostało tylko sześć wymagań życiowych (głód, pęcherz, energia, towarzystwo, higiena, zabawa), usunięto komfort oraz wystrój. Ponadto, znane z The Sims 2 pragnienia i obawy zostały usunięte z gry, pojawiły się za to chwilowe potrzeby, za których spełnianie gracz otrzymuje punkty szczęścia życiowego, poprawiając przy tym nastrój Sima. Przemieniają się one wówczas w tzw. nastrójniki, np. gdy Sim weźmie ślub, wyświetli się nastrójnik informujący o tym, jaką interakcję Sim wykonał oraz jak długo potrwa zadowolenie. Tyczy to się również potrzeb fizycznych, czyli gdy Sim dobrze prześpi noc, będzie szczęśliwy z tego powodu przez określoną liczbę godzin. Istnieją również neutralne (nie wpływające na nastrój, tylko informujące) oraz negatywne nastrójniki. Za zdobyte punkty szczęścia życiowego można kupować nagrody, np. „Stalowy Pęcherz”, dzięki któremu Sim nie będzie musiał korzystać z toalety, lub „Wzmożona Płodność”, dzięki czemu zwiększa się szansa na narodziny bliźniaków lub trojaczków.

Kilka funkcji z dodatków do The Sims 2 pojawiło się w The Sims 3, m.in. grupa wiekowa „młody dorosły”, telefony komórkowe, które każdy Sim ma od początku gry; gitary (Studenckie życie), prywatne samochody osobowe (dodatki The Sims 2: Nocne życie i The Sims 2: Czas wolny), możliwość wykupienia akcji budynków użytku publicznego (Kariera), rybołówstwo, ogrodnictwo, przechowywanie resztek (Cztery pory roku), biżuterię i akcesoria (Wymarzone podróże), szczotkowanie zębów, sufity i place zabaw (akcesorium Miejskie życie). Jednakże większość funkcji z dodatków do gry The Sims 2, np. możliwość ukończenia studiów (podobnie jak w przypadku pierwszej części The Sims) nie jest niedostępna.

Eksploracja okolicy[edytuj | edytuj kod]

19 marca 2008 Electronic Arts podało nową funkcję gry The Sims 3: otwarte otoczenie. Simowie mogą badać świat poza domem bez ekranów ładowania. Gracze mogą także oddziaływać z każdym budynkiem w okolicy, np. gracz może wprowadzić swoich podopiecznych do domów ustawionych obok siebie. Obecnie każdy Sim prowadzi własne życie jednocześnie: ludzie będą poruszać się, przenosić, brać ślub itd. Istnieje co prawda ograniczenie powierzchni, na której można stawiać obiekty, ściany, dachy itp. Większość budynków użytku publicznego została zaprojektowana tak, że nie można zobaczyć ich wnętrza (np. księgarnia, sklep spożywczy), są to tzw. „królicze nory”. Na takiej samej zasadzie działają budynki pracy, jednak możliwe jest ustawienie kilku opcji, np. Sim może leniuchować lub ciężko pracować na swoją wypłatę kosztem potrzeb. W dodatku Kariera gracz ma możliwość kierowania swoim Simem w pracy, decydując o jego awansach, czy porażkach. Wraz z tym dodatkiem gracz ma możliwość dodawania własnych parcel, drzew, krzewów oraz różnych ozdób w mieście.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Wiele umiejętności zależy od zdolności, np. zaawansowane interakcje społeczne dostępne jedynie dla Simów o wysokim stopniu charyzmy, specjalne piosenki dla gitarzystów i możliwość ulepszenia obiektów przez majsterkowiczów (samoczynnego czyszczenia się, więcej kanałów w TV itp.). Malarstwo, pisanie i muzyka są teraz różnymi umiejętnościami, w przeciwieństwie do poprzednich części gry, gdzie objęte były jedną umiejętnością „Kreatywność” lub „Inwencja” (w The Sims). Obrazy nie są teraz generowane losowo, a są zależne od cech charakteru Simów. Umiejętności można zwiększyć poprzez praktykowanie jakiejś czynności (np. gra na gitarze, praca w ogrodzie, fotografowanie itp.), czytanie książek na temat umiejętności lub podjęcie odpłatnego kursu w mieście.

Kariery[edytuj | edytuj kod]

W grze dostępnych jest jedenaście karier dla Simów (dodatkowo 9 z dodatkiem Kariera, 3 z dodatkiem Po zmroku, 1 z dodatkiem Pokolenia, 3 z dodatkiem Zostań gwiazdą, 1 z dodatkiem Nie z tego świata i 1 z dodatkiem Cztery Pory Roku, 2 z dodatkiem Rajska wyspa i 2 z dodatkiem Skok w przyszłość). Każda z nich ma budynek pracy w okolicy (czasem jeden wspólny dla kilku karier). Simy mogą się ubiegać o pracę, szukając oferty w gazecie lub komputerze. Dostępna jest też funkcja osobistego odwiedzenia miejsca pracy. Chociaż, tak jak w poprzednich częściach, Simowie są niewidoczni podczas pracy, gracz jednak może w pewnym stopniu nimi kierować. Istnieją również zatrudnienia na pół etatu. Simy mogą dostać dodatkowe zlecenie związaną z pracą, np. dostarczenie dokumentów do ratusza. Niektóre kariery mają nagrody dla Simów – kilka lub tylko jedną, jak w The Sims 2. Kariera może również oddziaływać na kilka możliwych promocji lub okazji. W dodatku Kariera i Pokolenia gracz ma możliwość kierowania swoim Simem w pracy (tylko w sześciu karierach). Widoczne jest jego miejsce pracy od środka i można wypełniać różne zadania, które będą wpływać na awans naszego Sima. Dodatkowe kariery w tym dodatku, to np. stylista, detektyw, pogromca duchów, projektant wnętrz itp. Kariera lekarza, która była w podstawowej wersji gry została wzbogacona o dodatkowe możliwości, takie jak między innymi robienie zastrzyków innym Simom.

Tworzenie Sima[edytuj | edytuj kod]

Trójwymiarowe modele Simów gracz może dowolnie zmieniać pod względem wagi, umięśnienia, włosów, odzieży itp. Dostosować można niemal wszystko, co znajduje się w grze, w tym meble, odzież i obuwie. Na Simów można także nakładać takie detale jak piegi. Suwaki zastąpiły guziki funkcji z poprzednich wersji gry, np. suwak zastępuje wybór figury wirtualnej postaci jedynie w dwóch rodzajach (chudy i otyły). Kolor karnacji, włosów; rodzaj tonu, tekstur odzieży i inne rzeczy mogą być również dostosowane poprzez suwaki.

Oryginalny system punktów procentowych osobowości z The Sims 2 został zastąpiony systemem cech charakteru. Wybrane przez gracza cechy mają wpływ na zachowanie Sima w późniejszej grze oraz nowe interakcje, np. Sim z cechą „Zły” zamiast opcji „Śpij” będzie dysponował interakcją „Śpij snem złych”.

Edycja kolekcjonerska[edytuj | edytuj kod]

EA Games wydało również edycję kolekcjonerską, w której poza grą znalazły się m.in. pendrive USB 2 GB w kształcie zielonego diamentu, specjalne naklejki, mini-poradnik oraz kod do ściągnięcia z internetu modelu włoskiego samochodu sportowego, którym będą mogli jeździć Simowie[9]. Polski nakład edycji kolekcjonerskiej wynosił 10 000 egzemplarzy[10].

Rozszerzenia oraz zawartość do pobrania[edytuj | edytuj kod]

Dodatki do gry[edytuj | edytuj kod]

Dodatek Data wydania Opis
Wymarzone podróże Am.Płn.: 17 listopada 2009
EU: 20 listopada 2009
Simowie mogą odwiedzić ośrodki turystyczne w prawdziwych krajach: Francji, Egipcie oraz Chinach[11].
Kariera Am.Płn.: 1 czerwca 2010
EU: 3 czerwca 2010
PL: 4 czerwca 2010
Dodatek opierający się na karierze[12]. Gracz kieruje Simami w pracy i sam decyduje, czy dostanie awans, czy popełni życiową porażkę. Dodatek dodaje do gry dziewięć całkiem nowych karier oraz jedną: doktora, uzupełnioną o wiele dodatkowych funkcji. Dodano także specjalnie przygotowane miasto – Twinbrook, które jest starym przemysłowym miastem z ogromną tamą, która stworzyła sztuczne jezioro, gdzie wokół mieści się miasto i bagna[13].
Po zmroku Am.Płn.: 26 października 2010
EU: 28 października 2010
PL: 29 października 2010
Simowie mogą iść na imprezę na dachu wieżowca lub bawić się w najmodniejszym klubie w mieście. Rozszerzenie pozwala wziąć udział w przyjęciach, a także umożliwia koncertowanie z własnym zespołem i kąpanie się po zmroku w jacuzzi. Sim może także zostać wampirem i mieć specjalne moce. Pojawia się nowe miasto o nazwie Bridgeport[14].
Pokolenia Am.Płn.: 31 maja 2011
PL: 1 czerwca 2011
EU: 3 czerwca 2011
Simowie mogą posiadać własne domki na drzewie i pojawił się kryzys wieku średniego. Nowymi rzeczami m.in. są wózek dla dziecka i schody kręcone. Dodatek ten nie wprowadza nowego miasta, ale dodaje ok. 10 nowych parcel.
Zwierzaki Am.Płn.: 18 października 2011
EU: 21 października 2011
PL: 27 października 2011
Simowie mogą posiadać w swoim domu zwierzaki, jak też spotykać je na mieście. Pojawia się nowe miasto Appaloosa Plains[15].
Zostań gwiazdą Am.Płn.: 6 marca 2012
EU: 8 marca 2012
Simowie mogą zostać piosenkarzami, magikami, akrobatami lub DJ’ami. Dodatek zawiera nowe miasto Starlight Shores[16].
Nie z tego świata Am.Płn.: 4 września 2012
EU: 6 września 2012
Wprowadza do gry wilkołaki, zombie, czarodziejów, wróżki i inne magiczne stwory, jak też i samą magię. Dodatek zawiera nowe miasto Moonlight Falls[17].
Cztery pory roku Am.Płn.: 13 listopada 2012
EU: 15 listopada 2012
Wprowadza do gry cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Podczas każdej z pór na Simów czekają nowe możliwości takie jak: jazda na snowboardzie, gra w piłkę, spacery czy pływanie[18].
Studenckie życie Am.Płn.: 5 marca 2013
EU: 7 marca 2013
Umożliwia Simom uczestniczenie w życiu studenckim[19].
Rajska wyspa Am.Płn.: 25 czerwca 2013
EU: 27 czerwca 2013
Motywem przewodnim dodatku jest morze i aktywności z nim związane. Simowie mogą zbudować łodzie mieszkalne. Oprócz tego wznieść można stacjonarne domy na wodzie, a nawet ekskluzywne nadmorskie hotele, mogą też nurkować i bawić się. Nowym miastem jest Isla Paradiso[20].
Skok w przyszłość Am.Płn.: 23 października 2013[21]
EU: 24 października 2013[21]
Simowie mają możliwość zamieszkania w przyszłości[22][23]. W dodatku pojawia się miasto Oasis Landing – miasto przyszłości.

Akcesoria do gry[edytuj | edytuj kod]

Pakiet akcesoriów Data wydania Opis
Nowoczesny apartament Am.Płn.: 2 lutego 2010
EU: 5 lutego 2010
Pierwsze akcesorium do The Sims 3. Dodaje do gry nowoczesne i luksusowe obiekty np. telewizory, sprzęty Hi-Fi itp. Oprócz tego znajdują się 3 obiekty z The Sims i The Sims 2: wibrujące łóżko, elektryczna gitara i akwarium[24].
Szybka jazda Am.Płn.: 7 września 2010
EU: 10 września 2010
Drugie akcesorium do The Sims 3. Gra pozwala na wybranie jednego z czterech stylów: wyścigowego, filmowo-sensacyjnego, rockabilly i luksusowego. Każdy z nich zaoferuje nowe przedmioty, w tym ubrania, meble i pojazdy. Każdy Sim będzie mógł wybudować unikalny garaż, w którym będzie trzymał swojego hot roda, samochód wyścigowy czy motocykl[25].
Impreza w plenerze Am.Płn.: 1 lutego 2011
EU: 4 lutego 2011
Trzecie akcesorium do The Sims 3. Dotyczy ono wystroju ogrodu. Pojawiają się ekskluzywne tarasy oraz nowe obiekty specjalnie do wystroju ogrodu[26].
Miejskie życie Am.Płn.: 26 lipca 2011
EU: 29 lipca 2011
Czwarte akcesorium do The Sims 3. Dotyczy wystroju miasta, przede wszystkim miejskich atrakcji dla Simów[27].
Luksusowy wypoczynek Am.Płn.: 24 stycznia 2012
EU: 27 stycznia 2012
Piąte akcesorium do The Sims 3. Dotyczy luksusowego wystroju mieszkania oraz nowych elementów wizualnych Sima[28].
Słodkie niespodzianki Katy Perry Am.Płn.: 5 czerwca 2012
EU: 8 czerwca 2012
Szóste akcesorium do The Sims 3. Dotyczy obiektów inspirowanymi Katy Perry i obiektami z jej teledysku California Gurls. Pojawia się wiele „słodkich” rzeczy[29].
Diesel Am.Płn.: 10 lipca 2012
EU: 12 lipca 2012
Siódme akcesorium do The Sims 3. Dodaje do gry ubrania, fryzury i obiekty sklepu Diesel[30].
Szalone lata 70., 80. i 90. Am.Płn.: 22 stycznia 2013
EU: 24 stycznia 2013
Ósme akcesorium do The Sims 3. Dodaje ubrania, fryzury z lat 70., 80. i 90.[31]
Film Am.Płn.: 10 września 2013
EU: 12 września 2013
Dziewiąte (ostatnie) akcesorium do The Sims 3. Dotyczy ono ubrań oraz fryzur z filmów i przebojów telewizyjnych[32].

Wymagania sprzętowe[edytuj | edytuj kod]

18 grudnia 2008 producent ujawnił wymagania sprzętowe dla gry The Sims 3. Przedstawiają się one następująco[33]:

Wymagania Komputer z systemem Windows Vista Komputer z systemem Windows XP Komputer ze zintegrowaną kartą graficzną Komputer z systemem Mac OS X
Minimalny dodatek Service Pack Service Pack 1 Service Pack 2 Patrz: Komputer z systemem Windows Vista lub komputer z systemem Windows XP
Procesor i karta graficzna Procesor klasy Pentium 4 2.4 GHz
Karta graficzna obsługująca Pixel Shader 2.0 ze 128 MB pamięci
Procesor klasy Pentium 4 2 GHz
Karta graficzna obsługująca Pixel Shader 2.0 ze 128 MB pamięci
Procesor klasy Pentium D 2,6 GHz / Core 2 Duo 1,8 GHz
Zintegrowana karta graficzna typu Intel GMA X3000
Procesor: Intel Core 2 Duo
Karta graficzna: ATI X1600 lub Nvidia 7300GT ze 128 MB pamięci VideoRAM, lub karta zintegrowana Intel GMA x3100
Minimalna ilość pamięci operacyjnej RAM oraz minimalna ilość wolnego miejsca na dysku twardym Minimum 1,5 GB pamięci RAM oraz minimum 7 GB wolnego miejsca na dysku Minimum 1 GB pamięci RAM oraz minimum 7 GB wolnego miejsca na dysku W zależności od posiadanego systemu, należy posiadać o 0,5 GB więcej, niż jest podane w wymaganiach Minimum 2 GB pamięci RAM i 6,7 wolnego miejsca na dysku twardym (+1 GB na zapisane gry)

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

The Sims 3 zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez recenzentów, uzyskując według agregatora Metacritic średnią ocen wynoszącą 86%[34].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c The Sims 3 – PC. IGN. [dostęp 2013-04-30].
 2. a b c Data premiery gry na PC oraz Mac OS X. Gry-Online.
 3. Amazon.com: The Sims 3: Nintendo DS: Video Games.
 4. The Sims 3 na Xbox 360 – gram.pl (zarchiwizowane). gram.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-23)].
 5. Gra w systemie klasyfikacji gier PEGI. Gry–Online.
 6. Gra w systemie klasyfikacji gier ESRB. esrb.org. (ang.).
 7. 'Sims 3' sells 1.4 million in first week – Technology & science – Games | NBC News [online], www.msnbc.msn.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
 8. The Sims Label Announces Steve Jablonsky as Mastermind Behind the Creative Sound of Sims 3 [online], IGN, 30 października 2008 [dostęp 2022-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-30] (ang.).
 9. Edycja kolekcjonerska gry The Sims 3. thesims3.com. [dostęp 2013-07-23].
 10. Nakład edycji kolekcjonerskiej gry The Sims 3. Gry-Online. [dostęp 2013-07-23].
 11. The Sims 3: Wymarzone Podróże (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 12. The Sims 3: Kariera (PC). Gry-Online. [dostęp 2012-12-26]. (pol.).
 13. The Sims 3: Kariera (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 14. Sophia Tong: The Sims 3 Late Night Expansion Pack Impressions. GameSpot, 2010-08-16. [dostęp 2015-01-16]. (ang.).
 15. The Sims 3: Zwierzaki (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 16. The Sims 3: Zostań gwiazdą (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 17. The Sims 3: Nie z tego świata (PC). [w:] Gry-Online [on-line]. [dostęp 2021-01-21].
 18. The Sims 3: Seasons – PC. IGN. [dostęp 2015-01-16]. (ang.).
 19. EA zapowiada nowe dodatki i pakiety akcesoriów „The Sims 3" w 2013 roku. technologie.onet.pl, 2013-01-09. [dostęp 2018-06-23].
 20. The Sims 3: Rajska wyspa (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 21. a b The Sims 3: Skok w Przyszłość, The Sims 3: Into The Future (PC). Gry-Online. [dostęp 2015-01-16]. (pol.).
 22. EA Reveals The Sims 3 Line Up for 2013. simsvip.com. [dostęp 2013-07-23].
 23. The Sims 3: Skok w przyszłość. Electronic Arts Polska. [dostęp 2013-07-23].
 24. The Sims 3: Nowoczesny apartament – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 25. The Sims 3: Szybka jazda – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 26. The Sims 3: Impreza w plenerze – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 27. The Sims 3: Miejskie Życie – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 28. The Sims 3: Luksusowy Wypoczynek – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 29. The Sims 3: Słodkie Niespodzianki Katy Perry – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 30. The Sims 3 Diesel Stuff (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-04-21]. (pol.).
 31. The Sims 3: Szalone Lata 70. 80. i 90. – akcesoria (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 32. The Sims 3 – Into the future. Gry-Online.
 33. Oficjalne wymagania gry The Sims 3 na platformę PC. thesims3.com. [dostęp 2013-07-23]. (pol.).
 34. The Sims 3 for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-06-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]