The Soviet Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Soviet Story,
Gatunek dokument,
Rok produkcji 2008
Data premiery 5 maja 2008
Kraj produkcji Łotwa
Język angielski
Czas trwania 85 minut
Reżyseria Edvīns Šnore
Scenariusz Edvīns Šnore
Zdjęcia Edgars Daugavvanags
Uvis Brujāns
Montaż Nic Gotham
Produkcja Kristaps Valdnieks
Dystrybucja Perry Street Advisors LCC

The Soviet Storyfilm dokumentalny nakręcony w 2008 roku, opowiadający o sowieckim terrorze wewnętrznym, jak również niemiecko-sowieckiej współpracy przed rokiem 1941. Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Edvīns Šnore, a jego finansowanie zapewniła grupa posłów z Parlamentu Europejskiego z frakcji Unia na rzecz Europy Narodów.

Film zawiera wywiady z zachodnimi oraz rosyjskimi historykami, między innymi Normanem Davisem, Borysem Sokołowem, pisarzem Wiktorem Suworowem oraz Władimirem Bukowskim, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również ofiarami sowieckiego terroru.

Główną tezą filmu jest wskazanie analogii - na płaszczyźnie filozoficznej, organizacyjnej a także politycznej - pomiędzy systemami nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II wojny światowej. W filmie pokazano Wielką Czystkę, Hołodomor, zbrodnię katyńską, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w gułagach dokonywane na ludziach.

Polska premiera filmu miała miejsce 12 kwietnia 2010 roku podczas przeglądu filmów dokumentalnych "Echa Katynia", zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej[1]. W listopadzie 2012 roku film został rozprowadzony wraz z tygodnikiem Gazeta Polska[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]